Wybierz się na szlak. Polskie góry, które warto zwiedzić o każdej porze roku

Na południu naszego kraju wycieczkowicze znajdą wszystko, czego dusza zapragnie. Wysokie szczyty z trudnym podejściem, trawiaste pagórki w sam raz na relaksujący spacer i urokliwe, zacienione dolinki. Polskie góry kryją wiele tajemnic, warto je poznać.

Wybierz się na szlak. Polskie góry, które warto zwiedzić o każdej porze roku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

02.03.2018 | aktual.: 30.04.2018 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość górskich szlaków prezentuje się równie pięknie zarówno latem, jak i zimą. Przy niskich temperaturach i niekorzystnych warunkach pogodowych lepiej jednak nie wyruszać w wyższe partie gór i ograniczyć się do krótszych wycieczek. Gdy przez kilka dni utrzymuje się dobra pogoda, większość mniej wymagających szlaków będzie przetarta.

Siedem stawów Tatr

Morskie Oko, które niezależnie od pory roku cieszy się dużą popularnością, stanowi bazę wypadową do zwiedzania innych interesujących miejsc. Jeśli sama panorama Szczytów Mięguszowieckich nie robi wielkiego wrażenia, to warto minąć schronisko i udać się nad Czarny Staw pod Rysami. Droga może być nieco męcząca dla osób ze słabszą kondycją, stopień trudności nieznacznie wzrasta zimą, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Przy dobrej pogodzie i przetartych szlakach trasa nie powinna stanowić trudności.

Obraz
© Shutterstock.com

Amatorzy niesamowitych widoków, którzy chcą spojrzeć na Morskie Oko i Czarny Staw z jeszcze innej perspektywy, mogą w drodze z Wodogrzmotów Mickiewicza wybrać jeden z dwóch szlaków odbijających w prawo. Prowadzą one do Doliny Pięciu Stawów przez Szpiglasową Przełęcz lub Świstówkę. To trasy cieszące się ogromną popularnością ze względu na stosunkowo łatwe podejście i niesamowite panoramy. Zimą jest zdecydowanie trudniej, przy niesprzyjających warunkach pogodowych i wysokim zagrożeniu lawinowym są jednak nie do przejścia.

Obraz
© Shutterstock.com

Bieszczady – w drodze do Korony Gór

Osoby, które mają dosyć gwaru i tłumów w Tatrach, a mimo tego chcą odpocząć w cieniu gór, mają jeszcze inne możliwości. Wystarczy skierować się bardziej na wschód, w stronę Bieszczad. Tarnica to najwyższy szczyt tego pasma i piąty pod względem wysokości wierzchołek należący do Korony Gór Polski. Lista zawiera w sobie 28 szczytów z poszczególnych pasm górskich. Zdobycie ich wszystkich to cel wielu zapalonych trekkingowców.

Obraz
© Fotoblogia.pl | Karol Nienartowicz

Trzygodzinny szlak z Ustrzyk Górnych prowadzi przez Szeroki Wierch i Halicz, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych miejsc w całych Bieszczadach. Podróż trwa stosunkowo długo, ale okoliczne widoki prezentują się pięknie przez wszystkie 12 miesięcy.

Obraz
© Shutterstock.com

Karkonoska Piekielna dolina i baśniowy zamek

Widoki nie z tego świata znajdziemy również w Karkonoszach. Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc jest Piekielna Dolina. Uznawany za najpiękniejszy w Karkonoszach szlak prowadzi pomiędzy blokami piaskowca i głazowiskami aż do położonego na skarpie zamku Chojnik. Droga nie jest wymagająca, wyłożono ją dużymi, kamiennymi stopniami. Scenerie wyglądają jak żywcem wyjęte z filmu fantasy. Obecnie zamek jest siedzibą bractwa rycerskiego, które rokrocznie w sierpniu organizuje turniej łuczniczy.

Obraz
© Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Turystyka
tatrygórybieszczady
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także