Wyspa Sobieszewska. Niedocenione miejsce w Gdańsku
Gdańsk jest jednym z najbardziej obleganych miast na Pomorzu. Latem trudno jest znaleźć skrawek wolnej plaży, zwłaszcza jeżeli znajduje się blisko centrum. Wyjątek stanowi Wyspa Sobieszewska – miejsce, które nie zostało jeszcze w pełni docenione przez turystów.
Turyści kochają Gdańsk, miasto zapewnia im bowiem mnóstwo rozrywek. Mamy tu przepiękną starówkę, klimatyczne bulwary nad Motławą i szerokie plaże. Nic dziwnego, że latem gdańskimi uliczkami przechadza się tłum turystów.
- Gdańsk jest jednym z miast polskiego wybrzeża, które turyści odwiedzają szczególnie chętnie. Powodem są liczne muzea i atrakcje, ułatwiające zaplanowanie czasu. Do tego Gdańsk przyciąga pięknymi plażami, może pochwalić się również bazą noclegową, która, zwłaszcza w połączeniu z ofertą Sopotu i Gdyni, jest naprawdę imponująca - mówi Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager portalu Nocowanie.pl.
Latem i wczesną jesienią Gdańsk jest naprawdę oblegany przez turystów, choć zwiedzających nie brakuje też w innych terminach. Ciągła obecność ludzi może zmęczyć, dlatego aby złapać oddech, warto odwiedzić miejsce, które nawet latem wydaje się oazą spokoju. Jest to Wyspa Sobieszewska, jedna z bardziej intrygujących lokalizacji na mapie Gdańska.
Wyspa Sobieszewska – zielona enklawa
Wyspa Sobieszewska jest jedną z gdańskich dzielnic, którą od historycznego centrum miasta dzieli około 25 minut jazdy. To wystarczająco krótko, by zdecydować się na przyjazd, a zarazem odpowiednio długo, by trafiali tu tylko osoby naprawdę zainteresowane niezwykłością Sobieszewa.
Wyspa powstała w XIX wieku w wyniku działalności człowieka, gdy postanowiono dokonać przekopu Wisły. Od północy oblewają ją wody Zatoki Gdańskiej, natomiast z pozostałych stron Wyspę Sobieszewską od lądu odcina rzeka. Jest to wyjątkowa enklawa, którą śmiało można nazwać również zielonymi płucami Gdańska. Przyjeżdżają tu szukający wytchnienia gdańszczanie, a coraz częściej również turyści.
Wyspa to wspaniałe miejsce relaksu. Ciągnące się kilometrami plaże z drobniutkim piaskiem, lasy pełne grzybów i rezerwaty przyrody - aż nie chce się wierzyć, że to nadal miasto!
Rezerwaty przyrody na Wyspie Sobieszewskiej
Jednym z największych atutów Wyspy Sobieszewskiej jest przyroda. Z tego względu otrzymała status Obszaru Chronionego Krajobrazu, a tamtejsze rezerwaty "Mewia Łacha" i "Ptasi Raj" stanowią dumę całego wybrzeża. Są bowiem miejscami, w których można spotkać naprawdę rzadkie zwierzęta.
Człowiek ma tam ograniczony dostęp, więc nawet zagrożone gatunki czują się tam bezpiecznie i zakładają swoje siedliska. Kilka lat temu rezerwat "Mewia Łacha" stał szczególnie lubiany przez foki szare. Szczególnie upodobały sobie okolice ujścia Wisły. To jedyne miejsce na polskim wybrzeżu Bałtyku, gdzie zwierzęta te żyją w naturalnych warunkach.
Zwiedzając rezerwaty Wyspy Sobieszewskiej, należy trzymać się ściśle wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych. Zwierzęta można oglądać także z wież widokowych. Należy dbać, by nie zakłócać ich spokoju. Tutaj to człowiek musi podporządkować się przyrodzie – nie na odwrót.
Plaże Wyspy Sobieszewskiej. Zapomnij o parawanach
Plaże na Wyspie Sobieszewskiej należą do najpiękniejszych nad Bałtykiem. Mimo tego nie są zbytnio oblegane przez turystów. Większość woli korzystać z kąpielisk położonych w centrum miasta, zamiast decydować się na pokonanie półgodzinnej trasy. Mimo tego na Wyspie Sobieszewskiej można znaleźć zarówno miejsca strzeżone przez ratowników (Sobieszewo oraz Orle), jak też naprawdę dzikie fragmenty wybrzeża.
- Wyspa Sobieszewska jest super! Jeździmy od 20 lat. Spokój, cisza, miły piasek - to jest to czego szukamy na urlopie. A jak trzeba to Gdańsk tuż za rogiem – mówi pani Anna.
Inni turyści zwracają uwagę, że nawet w sezonie nie ma tu dużego tłoku i hałasu. Taka sceneria doskonale sprzyja długim spacerom wzdłuż brzegu. Być może podczas wędrówki uda się znaleźć bursztyn, ponieważ podczas sztormu Bałtyk wyrzuca na brzeg drobne grudki. W tym miejscu zaczyna się też słynne Bursztynowe Wybrzeże, które później ciągnie się przez Mierzeję Wiślaną.
Wyspa Sobieszewska - idealne miejsce dla aktywnych
Do atutów Wyspy Sobieszewskiej na pewno należy jej infrastruktura. Spędzenie dnia w tej części Gdańska będzie odpowiadać osobom wypoczywającym aktywnie. Przez wyspę biegnie kilka tras turystycznych, do pokonania z rowerem lub kijkami, możliwe jest też wypożyczenie sprzętu wodnego.
Świetnym miejscem jest także Zbiornik Wodny Kazimierz, pełniący dwojaką funkcję. Przede wszystkim to nowoczesna wieża ciśnień, stabilizująca ciśnienie w sieci wodociągowej. Obiekt można jednak zwiedzać i warto się na to zdecydować.
Stanowi bowiem znakomity punkt widokowy na Wyspę Sobieszewską oraz Zatokę Gdańską, pełni też funkcję edukacyjną. Wewnątrz zorganizowano dwie wystawy multimedialne – jedna poświęcona jest przyrodzie wyspy, natomiast druga prezentuje rolę wieży.