Zabytki regionu Centro - duma Portugalii
Kiedy planujemy podróż do Portugalii, najczęściej nasz wybór pada na Lizbonę lub Porto. Jednak jeśli już wybieramy się na kraniec Europy, wykorzystajmy okazję, aby zobaczyć także inne, niezwykle ciekawe miejsca w tym kraju. Jednym z nich jest położony ok. godzinę drogi od stolicy region Centro, który przyciąga świetnie zachowanymi zamkami i klasztorami, ale nie tylko. Warto tu przyjechać też ze względu na piękne widoki, pyszne jedzenie oraz gościnność mieszkańców.
Zamek i klasztor w Tomar
Tomar to 40 tys. miasto, którego nie można pominąć podczas wizyty w regionie Centro. Z pewnością zainteresuje fanów powieści Umberto Eco, który w tutejszej kawiarni Café Paraíso (zdjęcie poniżej) w 1911 r. pisał „Imię róży”. Po zwiedzeniu centrum i przejściu się klimatycznymi uliczkami, należy udać się na wzgórze, na którym ulokowane są wzniesione przez Gualdima Paisa oraz wpisane na listę UNESCO zamek (Castelo Templário) i klasztor (Convento de Cristo). Budowla jest ogromna – mieści w sobie sieć spowitych w półmroku korytarzy, a także wiele komnat i krużganków. Łączą się tu różne style – romański, gotycki, renesansowy i manueliński. Nic w tym dziwnego – obiekt wznoszono aż cztery stulecia. Liczba detali i zdobień jest tak duża, że nie wiadomo, na których elementach skupić uwagę! Koniecznie trzeba przyjrzeć się szesnastobocznej rotundzie, której układ przypomina jerozolimski Grób Pański. Co ciekawe, rycerze modlili się tu nie schodząc z konia.
Do atrakcji w Tomar należą także piękny ratusz, kościół São João Baptista i XV-wieczna synagoga, w której obecnie mieści się muzeum.
Należy wspomnieć, że Tomar raz na cztery lata oblegają tysiące turystów. To za sprawą Święta Koszy (Festa dos Tabuleiros) – jednego z najbardziej niezwykłych w Portugalii. Festyn trwa 5 dni, a całe miasto w tym czasie przyozdobione jest girlandami z kolorowych kwiatów. Ostatniego dnia odbywa się widowiskowa procesja ubranych na biało kobiet, które niosą na głowie kosze wypełnione kwiatami oraz bochenkami chleba, rozdawanymi później najuboższym.
Dowiedz się więcej o regionie Centro na www.centerofportugal.com.
Biletów do Portugalii szukaj na stronie linii TAP Portugal.
Zamek Ourém
Ourém to mała, urocza miejscowość, położona przy trasie z Fatimy do Tomar. Wiedzie do niej kręta droga i po dojechaniu na miejsce ma się wrażenie, jakby cofnęło się co najmniej o kilkaset lat. To, co przyciąga tu turystów, to położony ponad 300 m n.p.m. okazały średniowieczny zamek obronny, pochodzący z czasów, gdy na tym terenie dominowali Maurowie. Wzniesiono go w XII w. na polecenie Alfonsa I zwanego Zdobywcą. Jednak obecny kształt zabytku jest wynikiem przebudowy w XV w., gdy panował markiz Don Afonso. Wtedy też powstał stanowiący część budowli pałac hrabiów. Zamek częściowo uległ zniszczeniu w 1755 r. z powodu trzęsienia ziemi. Dobiła go wojna napoleońska w XVIII i XIX w. Zamek częściowo odbudowano. Będąc w Ourém warto odwiedzić Kościół Matki Bożej Miłosierdzia oraz wstąpić do miejscowej kawiarni na słynny likier wiśniowy ginjinha (zdjęcie poniżej). Jest tu też wyborna restauracja Pousada Conde de Ourém, która mieści się w XV-wiecznym szpitalu. W pobliżu miasteczka znajdziemy plantację ziół Aromas de Oureana, którą prowadzi wraz z mężem Brígida Batista. Zaopatrują się tu w przyprawy najlepsze portugalskie restauracje.
Klasztor Batalha
Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej w Batalha to zdecydowanie jeden z najwspanialszych przykładów architektury w Portugalii i wzorcowy przykład połączenia gotyku i stylu manuelińskiego. Nie bez przyczyny obiekt został wpisany na listę UNESCO. Jego wzniesienie zainicjował Jan I w 1385 r. po wygranej bitwie pod Aljubarrotą. Budowa trwała ponad 150 lat, a kolejni władcy w w następnych stuleciach go rozbudowywali. Wraz ze świątynią powstała miejscowość Batalha. Na ówczesne czasy budowa tak ogromnego klasztoru było ogromnym projektem architektonicznym. Kościół stał się symbolem nowej epoki. W środku klasztoru znajdują się grobowce fundatora - króla Jana I, jego żony oraz dzieci, w tym Henryka Żeglarza, który zapoczątkował epokę portugalskich wypraw morskich i wielkich odkryć geograficznych.
Będąc w miasteczku Batalha warto wybrać się do restauracji Burro Velho, która znajduje się naprzeciwko klasztoru. Poznacie tu wszystkie smaki Portugalii. To z pewnością jedno z miejsc, do którego chce się wrócić!
Zamek w Óbidos
Kolejny znany zamek w regionie Centro znajdziemy w słynnym literackim miasteczku Óbidos. Pierwsze umocnienia w tym miejscu wybudowali jeszcze Rzymianie, ale rozbudowę przeprowadzili Maurowie oraz Portugalczycy. Od 1210 r. zamek stanowił tradycyjny prezent ślubny portugalskich królów dla ich żon, co przekładało się na obecność pary królewskiej w tym miejscu oraz rozkwit całego miasteczka. Obecnie obiekt jest siedzibą hotelu o nazwie Pousada Castelo Óbidos, w którym pokoje nazwane są imionami królów i królowych, którzy niegdyś tu mieszkali. Na placu przed zamkiem odbywają się imprezy i festiwale, jak Międzynarodowy Festiwal Czekolady czy średniowieczny jarmark z turniejami rycerskimi. Warto wejść na mury otaczające zamek i miasteczko, z których roztacza się imponujący widok na okolicę.
Twierdza Peniche
Peniche i jego okolice przyciągają nie tylko jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie (w tym Baleal i Supertubos - na zdjęciu poniżej) i idealnymi warunkami do surfingu, ale też twierdzą obronną, usytuowaną między starym miastem a oceanem. Wzniesiono ją w XVII-XVII w. podczas wojny portugalsko-hiszpańskiej. W czasie I wojny w murach umieszczono tu niemieckich jeńców, a kilkadziesiąt lat temu było tu jedno z najcięższych więzień w kraju. Przetrzymywano tu słynnego komunistycznego działacza Álvaro Cunhal, który spędził w forcie 13 lat. W latach 60. uciekł wraz z innymi więźniami, a niedługo później obiekt zamknięto. Obecnie w murach twierdzy urządzone zostało muzeum.
Zamek Almourol
Pośrodku rzeki Tag znajduje się niewielka wysepka, a na niej wznosi się średniowieczny zamek Almourol, który został odbity Arabom przez pierwszego króla Portugalii i w 1171 r. przekazany Templariuszom (informację o tym znajdziemy na drzwiach wejściowych). W bardzo dobrym stanie zachowały się podwójne mury obronne oraz wieżyczki. Natomiast z wysokiej zamkowej wieży roztacza się piękna panorama na okolicę. Z obiektem związane są legendy. Jedna z nich mówi, że w noc św. Jana pojawia się tutaj duch zaczarowanej Arabki, którą zabił kiedyś Don Ramiro. Choć teren, na którym znajduje się Almourol należy do wojska, można się tu swobodnie poruszać. Jednym z najlepszych sposobów zwiedzania zamku jest opłynięcie go łódką. Taka przyjemność kosztuje kilka euro.
Dowiedz się więcej o regionie Centro na www.centerofportugal.com.
Biletów do Portugalii szukaj na stronie linii TAP Portugal.