Trwa ładowanie...

Zakopane na deszczowy dzień. Co robić, gdy pada?

Co robić, kiedy podczas urlopu w Zakopanem popsuje się pogoda? Nie oznacza to wcale zmarnowanego czasu, ponieważ w mieście jest naprawdę wiele atrakcji i nawet w deszczowy dzień nie trzeba zostawać w kwaterze czy hotelu.

Zakopane na deszczowy dzieńZakopane na deszczowy dzieńŹródło: Getty Images, fot: Edwin Remsberg
d3e5ed8
d3e5ed8

W Zakopanem nie trzeba martwić się deszczem, choć na pewno wielu osobom pokrzyżuje on plany ruszenia na szlaki turystyczne w Tatrach. Wysokogórskie wyprawy lepiej przełożyć, ale z tego powodu nie warto przekreślać całego wyjazdu. Miasto zapewnia bowiem mnóstwo atrakcji pod dachem. Warto odwiedzić także miejsca, które znajdują się w zasięgu kilkuminutowej przejażdżki samochodem.

Muzea w Zakopanem

Według danych portalu Nocowanie.pl Zakopane jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych. Popularność miasta nie maleje nawet jesienią, a jak wiadomo to wyjątkowo kapryśna pora roku. Może być niezwykle kolorowa i słoneczna, ale też szara i mokra.

W tym drugim przypadku turyści mają do wyboru naprawdę wiele możliwości, takich jak zwiedzanie miejscowych muzeów i galerii sztuki. Od dekad Zakopane stanowi ulubione miejsce artystów, którzy prezentują tam swoje dzieła. Jednak warto zacząć od zajrzenia do kilku muzeów - wiele z nich mieści się w zabytkowych drewnianych willach zaprojektowanych przez Stanisława Witkiewicza, czyli twórcę stylu Zakopiańskiego.

Przepięknym miejscem jest na przykład willa Koliba przy ulicy Kościeliskiej, gdzie mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Można tam zobaczyć sprzęty z epoki, pięknie urządzone wnętrza oraz kolekcję porterów Witkacego zajmującą jedną z sal. Inne ciekawe przykłady to muzeum poświęconym kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu w willi Atma oraz willa Jana Kasprowicza z pamiątkami po poecie oraz mauzoleum z prochami artysty.

Willa Koliba, Zakopane Getty Images
Willa Koliba, ZakopaneŹródło: Getty Images, fot: ewg3D

Koniecznie trzeba też zajrzeć do znajdującego się przy Krupówkach Muzeum Tatrzańskiego z ciekawą kolekcją etnograficzną, a także do docenianego przez turystów Muzeum Przyrodniczego TPN.

d3e5ed8

- Muzeum na najwyższym poziomie. Interesujące ekspozycje, a także organizowane prelekcje oraz różne gry edukacyjne. Warto wybrać się z dziećmi, aby poznały faunę i florę Tatr w atrakcyjny i ciekawy sposób - ocenia to miejsce jedna z turystek.

Galerie sztuki w Zakopanem

Dobrym pomysłem będzie też zwiedzanie zakopiańskich galerii sztuki. Jedną z ciekawszych jest ta prezentująca twórczość Władysława Hasiora, artysty związanego z miastem. W Zakopanem ukończył liceum plastyczne, a kolejnym jego krokiem były studia w Warszawie i Paryżu. Twórczość Hasiora nawiązywała do surrealizmu, rzeźby abstrakcyjnej i nowego realizmu. Jego inspiracjami były również tradycyjne rzemiosło i sztuka ludowa. W swoich dziełach artysta wykorzystywał gotowe przedmioty codziennego użytku, które w jego rękach nabierały nowych znaczeń.

Inni artyści, których dzieła można zobaczyć w Zakopanem to między innymi Antoni Rząsa, Ryszard Orski czy Antoni Kenar. To idealna propozycja dla wszystkich, którzy uważają, że w Zakopanem panuje już tylko komercja.

Krupówki, Zakopane Adobe Stock
Krupówki, ZakopaneŹródło: Adobe Stock, fot: ©alexmu - stock.adobe.com

Atrakcje Zakopanego na deszczową pogodę

W Zakopanem można też liczyć na bardziej "niezobowiązujące" rozrywki. Wiele ciekawych miejsc znajduje się blisko Krupówek, nie trzeba więc martwić się dojazdami. Turyści znajdą tam nie tylko karczmy i sklepy z pamiątkami, ale także Piwne SPA, gdzie panuje przyjemny klimat, który zapewniają relaksacyjna muzyka i blask świec.

d3e5ed8

W okolicy - a dokładnie pięć minut spacerem od słynnego deptaka - znajdziemy dom do góry nogami. Można tam wręcz zwątpić w swoje zmysły. Jak wskazuje nazwa, wszystko jest tam na opak. Według opinii turystów to ciekawe atrakcja dla dzieci.

W Zakopanem jak grzyby po deszczu powstają różne nietypowe atrakcje, takie jak Myszogród czy papugarnia. Tego lata otwarto również miejsce, którego nie mogą pominąć fani skoków narciarskich. Jest to Kamiland przy ulicy Tetmajera. To galeria trofeów Kamila Stocha, gdzie można poznać też jego drogę na szczyt.

Aquapark Zakopane - na rozgrzewkę

W zakopiańskim aquaparku goście mają do dyspozycji baseny rekreacyjne oraz basen zewnętrzny z wodą termalną. Ten ostatni jest wprost idealnym miejscem do podziwiania tatrzańskich szczytów. Woda z gorących źródeł sprawia, że nikt nie przejmuje się chłodniejszą aurą.

d3e5ed8

Podhale słynie z basenów termalnych. Jeśli dla kogoś oferta Zakopanego okaże się zbyt uboga, to powinien odwiedzić pobliski Chochołów, Bukowinę czy Białkę Tatrzańską. Tamtejsze kompleksy należą do największych w regionie i świetnie sprawdzą się jako rozrywka w bardziej pochmurny dzień.

Jesienny urlop w Polsce. Jaki kierunek wybrać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e5ed8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e5ed8