Trwa ładowanie...

Zamek w Dąbrowie. Renesansowa perła Opolszczyzny

Niespełna 15 km od Opola, w niewielkiej miejscowości Dąbrowa kryje się architektoniczne cudo. To pochodzący z XVII wieku zamek - jedna z nielicznych rezydencji w stylu renesansowym, którą można zobaczyć w tym regionie. Po dwóch latach przymusowego zamknięcia obiekt ponownie otwiera się w najbliższy weekend - 7 i 8 maja. Turyści zacierają ręce.

Widok z drona na zamek w Dąbrowie Widok z drona na zamek w Dąbrowie Źródło: PAP, fot: Sławomir Mielnik
d3dpxyw
d3dpxyw

Zamek, którego właścicielem jest Uniwersytet Opolski, a opiekunem Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby", w czasie pandemii był zamknięty. Ale nawet przed pandemią można go było zwiedzać tylko kilka razy w roku.

O ile po parku otaczającym renesansowy budynek można swobodnie spacerować, wrota do zamku zwykle są zamknięte. Przed pandemią można go było zwiedzać od maja do września, w każdy pierwszy weekend miesiąca. I ta tradycja właśnie powraca.

Dni otwarte Zamku w Dąbrowie

Dni otwarte na Zamku w Dąbrowie odbędą się 7 i 8 maja. Budynek będzie można zwiedzać z przewodnikiem w godzinach 11-14. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach. Obowiązuje wstęp w formie dowolnej opłaty - cegiełki.

Jeśli nie trafimy na opolską ziemię akurat w tym terminie, pozostanie nam spacer po parku i podziwianie budynku z zewnątrz. A jest co podziwiać.

d3dpxyw

To czteroskrzydłowy, biały budynek, z otoczonym krużgankami prostokątnym dziedzińcem i wysoką wieżą, w której znajduje się brama wejściowa. Wygląda naprawdę malowniczo. Doceniają to okoliczni mieszkańcy, którzy często organizują sobie przed nim klimatyczne sesje zdjęciowe. Miejsce to szczególnie upodobały sobie młode pary i ich fotografowie. Piękną scenerię tworzy nie tylko klimatyczny zamek, ale też otaczający go 20-hektarowy park.

Zamek w Dąbrowie Adobe Stock
Zamek w DąbrowieŹródło: Adobe Stock

Tajemnicze początki

Zamek w Dąbrowie wybudowano dla śląskiego rodu von Mettich-Tschetschau. Renesansowe skrzydło z wieżą powstało w latach 1615-17 na zlecenie Joachima von Mettich-Tschetschau, który był pierwszym właścicielem i mieszkańcem budynku. Wygląda jednak na to, że zamek powstał w miejscu, gdzie już w średniowieczu znajdowała się mieszkalna wieża. Za tą teorią przemawiają badania cegieł w zamkowych murach.

Późniejsza historia budowli jest dobrze udokumentowana. Przez lata zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Niektórzy po prostu korzystali z tego, co pozostawili poprzednicy, inni odcisnęli na zamku swój wyraźny ślad. Przedstawiciele rodu von Zigler-Klipphausen, którzy przejęli budowlę pod koniec XVIII wieku, założyli wokół niej park, postawili oranżerię, bażanciarnię i wykopali stawy rybne. W tym czasie zamek w Dąbrowie stał się jedną z najpiękniejszych i najważniejszych posiadłości na Śląsku Opolskim.

d3dpxyw

Kolejny ważny, o ile nie najważniejszy, etap w historii zamku, rozpoczął się 100 lat później. W 1892 roku pałac kupili książęta Hochbergowie, którzy byli już właścicielami zamków w Książu i Pszczynie. To oni przebudowali zamek. Zachowali neorenesansowy charakter budynku, jednak znacznie go powiększyli, zmieniając w okazały pałac, który możemy podziwiać do dziś.

Pisarz w roli kamerdynera

Jesienią 1905 roku do majątku należącego wówczas do hrabiego Konrada Edwarda von Hochberga zgłosił się na służbę Robert Walser - znany szwajcarski pisarz, poeta i dramaturg. Został przyjęty i pełnił rolę lokaja i kamerdynera. Zdobyte wówczas doświadczenia wielokrotnie wykorzystywał w swoich dziełach, a postać służącego opisał w wydanej także w Polsce powieści "Jakub von Gunten".

W czasie II wojny światowej zamek służył władzom hitlerowskim. Przetrwał nienaruszony do 1945 r., gdy całkowicie splądrowali go radzieccy żołnierze. Po wojnie mieścił się w nim m.in. Urząd Repatriacyjny, Państwowy Ośrodek Magazynowy i Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

d3dpxyw

W tej chwili częściowo odrestaurowany w latach 70. i 90. zamek trwa w oczekiwaniu. Od blisko 30 lat nie toczą się tu żadne prace. Stowarzyszenie Dąbrowskie Skarby stara się jednak zebrać odpowiednie środki finansowe, by tej pięknej, choć zniszczonej rezydencji, przywrócić dawny blask.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj