Trwa ładowanie...

Zamek w Jędrzychowie. Czy ma szansę odzyskać dawną świetność?

Zabytkowy budynek z XIII w. w Jędrzychowie od wielu lat jest w opłakanym stanie. Na szczęście rozpoczął się długo wyczekiwany remont, a w pierwszej kolejności zostanie wymieniony dach. Co z kolejnymi etapami odnowy obiektu o bogatej historii?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zamek w JędrzychowieZamek w JędrzychowieŹródło: UG Polkowice
d16c28t
d16c28t

Stowarzyszenie "Rodowody", sprawujące opiekę nad zamkiem w Jędrzychowie, rozpoczęło prace, mające na celu odratowanie zabytku położonego niedaleko Polkowic. Obiekt jest w fatalnym stanie, a dach może nie przetrwać kolejnej zimy. Gdyby stan budynku jeszcze bardziej się pogorszył, albo budowla uległa częściowemu zawaleniu, z pewnością byłaby to duża strata dla gminy.

– Zamek w Jędrzychowie jest szczególnym zabytkiem na terenie naszej gminy – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – To ogromne dziedzictwo kulturowe i historyczne. Wszyscy powinniśmy działać na rzecz jego odrestaurowania, tak aby w przyszłości stał się wizytówką i atrakcją turystyczną nie tylko Jędrzychowa, ale także naszej gminy - dodaje lokalny włodarz.

Zamek w Jędrzychowie UG Polkowice
Zamek w JędrzychowieŹródło: UG Polkowice

Zamek w Jędrzychowie – co z murami i wnętrzem zabytku?

Pierwszy etap prac ma polegać na naprawie dachu. Kolejny to przełożenie dachówki – jeśli będzie możliwe, zostanie użyta ta oryginalna. Jak wyjaśnia portal naszemiasto.pl, konieczne jest ustabilizowanie konstrukcji murów, ale to, kiedy zostanie zrealizowany ten etap robót, jest zależne od tego, czy uda się pozyskać wystarczająco dużo pieniędzy. Wstępny plan zakłada, że prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Zamek w Jędrzychowie UG Polkowice
Zamek w JędrzychowieŹródło: UG Polkowice

W przyszłości w zamku ma znaleźć się sala widowiskowo-koncertowa. Ma to być również miejsce spotkań mieszkańców Zagłębia Miedziowego i turystów, którzy zechcą odwiedzić zamek. W planach stowarzyszenia jest też otworzenie galerii sztuki z lokalnym rękodziełem.

Zamek będzie mieć szanse przetrwać kolejne pokolenia m.in. dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dotacji z budżetu gminy Polkowice, która dodatkowo przekazała stowarzyszeniu w użytkowanie przylegającą do zamku działkę z budynkiem. Pytanie, jak ile hojne będą resort oraz gmina. Jeśli przeznaczą więcej pieniędzy na odnowę zabytku, mogą zyskać imponującą atrakcję, przyciągającą turystów.

d16c28t

Źródło: naszemiasto.pl, Gmina Polkowice

Zamek w Olesku - jeden z najstarszych zamków Ukrainy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d16c28t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16c28t