Trwa ładowanie...
ycipk-3m10ch

Zamek z "Downton Abbey". Znajduje się w Anglii i można go zwiedzić

Akcja wielu seriali i filmów kostiumowych rozgrywa się w fikcyjnych zamkach. Lecz Highclere Castle to prawdziwa warownia, w której nie tylko kręcono "Downton Abbey". Z tym budynkiem wiążą się początki istnienia Kanady, a także klątwa Tutenchamona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Highclere Castle kręcono kilka brytyjskich seriali
W Highclere Castle kręcono kilka brytyjskich seriali (Shutterstock.com)
ycipk-3m10ch

Serial emitowany od 2010 r. przyczynił się znacznie do popularyzacji zamku w hrabstwie Hampshire w Anglii. Lecz "Downton Abbey" nie był pierwszą produkcją, którą kręcono w murach Highclere Castle. W latach 90. budynek ten był jedną z lokacji wykorzystywanych w mało znanym w Polsce brytyjskim serialu "Jeeves and Wooster". Był to kostiumowy komediodramat, bazujący na humoreskach autorstwa P. G. Wodehouse'a, w którym główne role grali Hugh Laurie i Stephen Fry.

Shutterstock.com
Podziel się

Lecz historia tego zamku nie tylko filmy i seriale. Obecny kształt posiadłości pochodzi w większości z końcówki XVII w., kiedy nikomu nie marzyło się kręcenie kamerą. 300 pokoi, teren wokół zamku o powierzchni 2 tys. ha – to dosyć sporo, zatem nie ma co się dziwić, że w okresie największej świetności w siedzibie hrabiego Carnarvon pracowało na stałe ponad 60 członków personelu.

ycipk-3m10ch

W zamku nie rezydował jeden hrabia Carnarvon. Tytuł ten przechodzi z właściciela na właściciela od początków istnienia zamku – teraz zarządza nim ósma już hrabina Carnarvon. Najmocniej w historii zapisali się jednak czwarty i piąty hrabia.

Henry Herbert (4. hrabia Carnarvon) był jednym z twórców Ustawy o Brytyjskiej Ameryce Północnej. Przyjęta w 1867 r. zapewniała ówczesnej Konfederacji Kanady ograniczoną suwerenność, a do dziś rocznica uchwalenia tej ustawy przez parlament brytyjski (1 lipca) jest świętem narodowym Kanady. Przypuszcza się, że znaczna część tego dokumentu powstawała właśnie w Highclere Castle, ponieważ nazwisko jednego ze współautorów ustawy, Alexandra Tillocha Galta, widnieje w zamkowej księdze gości pod rokiem 1866.

Kolejny hrabia Carnarvon, George Herbert, również trwale zapisał się w historii świata. Był miłośnikiem szybkich samochodów, ale w 1901 r. uległ poważnemu wypadkowi, który mógł przypłacić życiem, gdyby nie pomoc swojego kierowcy. Nigdy nie odzyskał pełni zdrowia, ale lekarz, jako kurację, zalecił hrabiemu wyjazd do Egiptu.

ycipk-3m10ch

Tam owładnęła go pasja archeologiczna, lecz jako amator nie miał pojęcia o metodach prac wykopaliskowych. Zaangażował więc Howarda Cartera, z którym w 1922 r. odkrył słynny grobowiec Tutenchamona. Hrabia Carnarvon długo nie cieszył się z przełomowego odkrycia, gdyż zmarł pół roku później w wyniku ukąszenia moskita. Był pierwszą ofiarą tzw. "klątwy Tutenchamona", która była wymysłem ówczesnej prasy.

Mimo to zamek w Highclere ma się w dalszym ciągu bardzo dobrze. Lady Carnarvon, która rządzi aktualnie całą posiadłością, udostępnia go zwiedzającym, chcącym zobaczyć słynne wnętrza z "Downton Abbey". Dziennie zamek odwiedza ok. 1500 gości, którzy nie tylko wędrują po korytarzach i pokojach, ale też korzystają ze stajni oraz wynajmują domki znajdujące się na terenie posiadłości. Lady Carnarvon zarobione pieniądze inwestuje w konserwację tego wielowiekowego zamku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3m10ch

Zobacz też: Ruiny największego zamku w Polsce

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3m10ch

ycipk-3m10ch
ycipk-3m10ch