Zamykają jedno z ulubionych miejsc turystów. Słynne molo do remontu
Turyści nie będą zadowoleni, bowiem jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych na polskim morzem - molo w gdańskim Brzeźnie - zostanie wkrótce zamknięte. Powodem jest duży remont, który zacznie się już w marcu.
Prace obejmą modernizację konstrukcji, wymianę pokładu i remont balustrad - poinformowała Paulina Chełmińska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Prace mają potrwać od marca do rozpoczęcia sezonu letniego, choć to na razie plany, bo nie został jeszcze wyłoniony wykonawca robót.
Zakres prac remontowych
Zmodernizowana zostanie konstrukcja nośna obiektu, w tym zaplanowano oczyszczenie i zabezpieczenie stalowych pali oraz wzmocnienie ram nośnych. Pokład mola zostanie wymieniony na deski modrzewiowe o podwyższonej trwałości, co ma poprawić komfort użytkowania i estetykę obiektu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turyści zaskoczyli. Tłumy, jak latem
Balustrady zostaną zabezpieczone przed korozją, a ich wygląd zostanie zachowany w dotychczasowej kolorystyce. Ponadto zostaną wymienione: instalacja elektryczna i lampy nawigacyjne na głowicy obiektu.
Paulina Chełmińska poinformowała, że prace zostaną przeprowadzone w ten sposób, aby zachować historyczny charakter mola.
Najpierw przetarg, później remont
Przetarg na wyłonienie wykonawcy zostanie ogłoszony na początku lutego br. Zgodnie z harmonogramem prace remontowe powinny rozpocząć się w marcu, a ich zakończenie planowane jest przed rozpoczęciem sezonu letniego. W tym czasie molo będzie całkowicie zamknięte dla odwiedzających.
Molo w Gdańsku Brzeźnie jest przedłużeniem alei Jana Pawła II. Ma długość 136 m i 7,2 m szerokości. Poprzedni remont obiektu został przeprowadzony w dwóch etapach w 2021 i 2022 roku. Wymieniono wówczas m.in. drewniane elementy - balustrady, poprzeczki oraz słupki.
Historia mola w Brzeźnie
Pierwsze molo w Brzeźnie powstało pod koniec XIX wieku. Historyczny pomost był przedłużeniem ulicy Zdrojowej i miał 100 m długości. W latach międzywojennych został rozbudowany do 250 m i 6 m szerokości. Niestety nie przetrwał on II wojny światowej.
Drewniane molo odtworzono dopiero trzydzieści lat temu, ale nie w tym samym miejscu, w którym istniało historycznie. Zdecydowano się na jego odbudowę ok. kilometra na północny zachód dalej. Wstęp na molo jest bezpłatny przez cały rok. To odróżnia gdańską atrakcję od równie popularnego mola w Sopocie.
Źródło: PAP, Gedanopedia