Złapać w Wiśle żółwia, spotkać się z mewami...
„Aby przywrócić Wisłę Polsce” – pod takim hasłem z końcem wakacji Marek Kamiński wraz z grupą podróżników, globtroterów i miłośników dzikiej przyrody wyruszył w miesięczny spływ kajakowy. Jednym z tematów poruszanych podczas tej wyprawy od źródeł do ujścia rzeki jest jej dzikość - ta wynikająca z nieuregulowanego nurtu oraz ta związana z dziką przyrodą i jej ochroną.
08.09.2009 | aktual.: 09.05.2013 15:01
„Aby przywrócić Wisłę Polsce” – pod takim hasłem z końcem wakacji Marek Kamiński wraz z grupą podróżników, globtroterów i miłośników dzikiej przyrody wyruszył w miesięczny spływ kajakowy. Jednym z tematów poruszanych podczas tej wyprawy od źródeł do ujścia rzeki jest jej dzikość - ta wynikająca z nieuregulowanego nurtu oraz ta związana z dziką przyrodą i jej ochroną. W ramach projektu zaplanowano:
9 września, Kobylnica
Spotkanie w rezerwacie mew
Uczestnicy Ekspedycji Wisła spotkają się z naukowcami z terenowej bazy badawczej Centrum Badań Ekologicznych PAN, gdzie przyjrzą się z bliska działalności ornitologów badających życie mew oraz innych ptaków nad rzeką.
11 września, Warszawa
Badanie wody
Naukowcy z Centrum Badań Ekologicznych PAN wraz z uczestnikami Ekspedycji Wisła pobiorą próbki wody z Wisły do późniejszych badań nad jej czystością i zmianami, jakie w niej zachodzą. Wyniki, porównane z uzyskanymi podczas wcześniejszych badań, pozwolą dowiedzieć się więcej o stanie i czystości wód rzeki.
*Konferencja naukowa „Płynie Wisła płynie...” *
Celem konferencji jest przekazanie informacji o badaniach ekologicznych i ich wynikach aktualnie prowadzonych na Wiśle i w jej dolinie oraz dyskusja o teraźniejszości i przyszłości tej „ostatniej dzikiej rzeki Europy”, ale jednocześnie „królowej rzek polskich”.
Do dyskusji oraz przedstawienia swoich opinii i stanowisk zostali zaproszeni przedstawiciele: ministerstw, władzy samorządowej, przemysłu, żeglugi, organizacji pozarządowych, mass mediów oraz studentów i młodzieży.
Konferencja odbędzie się 11 września 2009 (piątek) w godz. 11:15- 15:30 w Sejmie RP w „Sali Konferencyjnej w Nowym Domu Poselskim”.
12 września, Warszawa
BioBlitz
„Nalot na przyrodę” czyli zawody naukowe, podczas których naukowcy ścigają się, kto znajdzie i opisze jak najwięcej zwierząt lub roślin w jak najkrótszym czasie. Uczestniczą w nim naukowcy z Centrum Badań Ekologicznych PAN w Dziekanowie Leśnym, którzy od rana przez cały dzień będą poszukiwać a następnie prezentować swoje znaleziska i wyniki badań.
BioBlitz odbędzie się na plaży LaPlaya, po praskiej stronie Wisły, ul. Wybrzeże Helskie 1/5.
W ramach projektu naukowego realizowanego podczas Ekspedycji Wisła, przeprowadzone zostaną także badania nad obecnością żółwia błotnego w rejonie Wisły. Ten jedyny występujący w Polsce gatunek żółwia, stał się obiektem badań Macieja Pytlika, uczestnika wyprawy, który rozpoczął kompleksowy projekt w ramach projektu badawczego we współpracy z Berkeley University, Kalifornia.
- Znalezienie żółwi podczas szybko przemieszczającej się Ekspedycji jest sprawą trudną. Aby żółwie znaleźć należy spędzić w jednym miejscu sporo czasu. A żeby złapać żółwia w celu dokonania pomiarów i dokładnego opisania należy zastawić pułapkę w miejscu, w którym żeruje. Ponieważ żeruje głównie w ciągu dnia, pułapkę należy zastawić wieczorem i czekać tak długo aż sam do niej wejdzie. To samo dotyczy wykonania fotografii, potrzebne jest sporo czasu i naturalnie cierpliwości. Na tym etapie skupiłem się na zbieraniu informacji o ich występowaniu - opowiada Maciej Pytlik.
Informacje jednak są zaskakujące w sensie pozytywnym - żółwie można obecnie znaleźć tam, gdzie dotychczas nie występowały. Wiadomo, że pojawiają się blisko źródeł Wisły, w okolicy miejscowości Wisła, w rzeczkach połączonych z łąkami, starymi zakolami.
Kolejna zaskakująca informacja, o znalezieniu żółwi błotnych koło Oświęcimia, w rozlewiskach i bagnisto torfowych miejscach, gdzie do Wisły wpada Soła.