Trwa ładowanie...

Znalazła na plaży dziwne stworzenie. "Choć było martwe, to i tak bałam się podejść"

Podczas urlopów w egzotycznych krajach zdarza się, że natrafimy na stworzenia, których widok wprawia nas w osłupienie. Tak było podczas wizyty w Tajlandii.

Skrzypłocz na plaży w Laem SakSkrzypłocz na plaży w Laem Sak
d1bn5lm
d1bn5lm

Podczas wizyty w Laem Sak w Tajlandii nasza redakcyjna koleżanka zwróciła uwagę, że na plaży leżało mnóstwo śmieci. Pośród nich znalazła też kilka stworzeń. Zdjęcie jednego udostępniliśmy na naszym fanpage na Facebooku, by sprawdzić, czy nasi czytelnicy wiedzą, co to jest.

- Choć zwierzę było martwe, to i tak bałam się do niego podejść - opowiada redaktorka serwisu WP Turystyka.

Od razu zgadli

"Obcy", "mały predator", "rakieta do tenisa" - pisali żartobliwie niektórzy obserwatorzy widząc zdjęcie mieszkańca oceanu.

d1bn5lm

Ale nie brakowało też odpowiedzi merytorycznych. Wielu zgadło, że to oczywiście skrzypłocz. "Dla mnie to zwierzę z kosmosu, zawsze mnie fascynowało" - napisał jeden z internautów. Inny przypomniał, że to przedziwne zwierzę ma błękitną krew.

Skrzypłocze to dla niektórych przysmak Adobe Stock
Skrzypłocze to dla niektórych przysmakŹródło: Adobe Stock

Co ciekawe, skrzypłocze to popularny azjatycki przysmak. Można je jeść grillowane, gotowane czy nadziewane. Z komentarzy wnioskujemy, że wielu z was miało też okazję zjeść takie cudo podczas wizyty w Azji. "Raczyliśmy się takimi na tajskim bazarze. Podobne do niczego" - dodał jeden z naszych obserwatorów.

Skrzypłocze i ich niezwykła krew

Skrzypłocz nazywany też mieczogonem to rodzaj obejmujący kilka reliktowych gatunków staroraków. Dorosłe osobniki osiągają nawet do 60 cm długości i 4,5 kg wagi. Trzeba przyznać, że mają nietypowy wygląd, a gdy zagłębimy się w szczegóły, to naprawdę można się zdziwić.

d1bn5lm

Skrzypłocze mają dziewięcioro oczu, w tym wielosoczewkowe (do prawie 1000 soczewek w każdym!) położone na obu bokach głowotułowia oraz 5 oczu na środku głowotułowia i dwoje na spodniej części, blisko otworu gębowego. Pod głowotułowiem skrzypłocze mają 6 par odnóży, z tego pierwszą tworzą szczękoczułki z kleszczami, drugą nogogłaszczki (pedipalpy), a pozostałe pełnią funkcję kroczne, ale także służą jako szczęki. Pod odwłokiem znajduje się 7 par odnóży – pięć tylnych używanych jest do pływania i jednocześnie jako skrzela, a dwie przednie pełnią głównie funkcje genitalne.

Skrzypłocz Adobe Stock
Skrzypłocz Źródło: Adobe Stock, fot: Jesse Kraft

Podobnie jak u wielu skorupiaków, krew skrzypłoczy jest niebieska. Jej istotną cechą jest, że jest jałowa i wolna od znanych bakterii. Zachowuje antybakteryjne właściwości nawet rozcieńczona w pewnej ilości destylowanej wody. Co ciekawe, krew do produkcji testerów bakteryjnych pozyskiwana jest od mieczogonów w podobny sposób, jak to robi się u krwiodawców. Tak, aby dawca przeżył procedurę pobrania i mógł krew oddawać również w przyszłości.

d1bn5lm

Skrzypłocze występują w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej oraz przy azjatyckich brzegach Pacyfiku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Morskie potwory. Najdziwniejsze stworzenia, które morze wyrzuciło na brzeg

d1bn5lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bn5lm