Znalazła na plaży dziwne stworzenie. "Choć było martwe, to i tak bałam się podejść"
Podczas urlopów w egzotycznych krajach zdarza się, że natrafimy na stworzenia, których widok wprawia nas w osłupienie. Tak było podczas wizyty w Tajlandii.
Podczas wizyty w Laem Sak w Tajlandii nasza redakcyjna koleżanka zwróciła uwagę, że na plaży leżało mnóstwo śmieci. Pośród nich znalazła też kilka stworzeń. Zdjęcie jednego udostępniliśmy na naszym fanpage na Facebooku, by sprawdzić, czy nasi czytelnicy wiedzą, co to jest.
- Choć zwierzę było martwe, to i tak bałam się do niego podejść - opowiada redaktorka serwisu WP Turystyka.
Od razu zgadli
"Obcy", "mały predator", "rakieta do tenisa" - pisali żartobliwie niektórzy obserwatorzy widząc zdjęcie mieszkańca oceanu.
Ale nie brakowało też odpowiedzi merytorycznych. Wielu zgadło, że to oczywiście skrzypłocz. "Dla mnie to zwierzę z kosmosu, zawsze mnie fascynowało" - napisał jeden z internautów. Inny przypomniał, że to przedziwne zwierzę ma błękitną krew.
Co ciekawe, skrzypłocze to popularny azjatycki przysmak. Można je jeść grillowane, gotowane czy nadziewane. Z komentarzy wnioskujemy, że wielu z was miało też okazję zjeść takie cudo podczas wizyty w Azji. "Raczyliśmy się takimi na tajskim bazarze. Podobne do niczego" - dodał jeden z naszych obserwatorów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Skrzypłocze i ich niezwykła krew
Skrzypłocz nazywany też mieczogonem to rodzaj obejmujący kilka reliktowych gatunków staroraków. Dorosłe osobniki osiągają nawet do 60 cm długości i 4,5 kg wagi. Trzeba przyznać, że mają nietypowy wygląd, a gdy zagłębimy się w szczegóły, to naprawdę można się zdziwić.
Skrzypłocze mają dziewięcioro oczu, w tym wielosoczewkowe (do prawie 1000 soczewek w każdym!) położone na obu bokach głowotułowia oraz 5 oczu na środku głowotułowia i dwoje na spodniej części, blisko otworu gębowego. Pod głowotułowiem skrzypłocze mają 6 par odnóży, z tego pierwszą tworzą szczękoczułki z kleszczami, drugą nogogłaszczki (pedipalpy), a pozostałe pełnią funkcję kroczne, ale także służą jako szczęki. Pod odwłokiem znajduje się 7 par odnóży – pięć tylnych używanych jest do pływania i jednocześnie jako skrzela, a dwie przednie pełnią głównie funkcje genitalne.
Podobnie jak u wielu skorupiaków, krew skrzypłoczy jest niebieska. Jej istotną cechą jest, że jest jałowa i wolna od znanych bakterii. Zachowuje antybakteryjne właściwości nawet rozcieńczona w pewnej ilości destylowanej wody. Co ciekawe, krew do produkcji testerów bakteryjnych pozyskiwana jest od mieczogonów w podobny sposób, jak to robi się u krwiodawców. Tak, aby dawca przeżył procedurę pobrania i mógł krew oddawać również w przyszłości.
Czytaj też: Poszła do marketu za granicą. "To przerażające"
Skrzypłocze występują w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej i Środkowej oraz przy azjatyckich brzegach Pacyfiku.