Trwa ładowanie...
dni5glm

Malaga

Największe atrakcje
Położenie:

południe Hiszpanii, Andaluzja; przy Morzu Śródziemnym i Górach Betyckich

Strefa czasowa:

CET (UTC+1) / CEST (UTC+2)

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,20 zł)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: nn

Malaga to miasto na południu Hiszpanii, w Andaluzji, tuż przy Morzu Śródziemnym i Górach Betyckich. Jest jednym z najbardziej znanych kąpielisk w regionie turystycznym Costa del Sol.

Malaga – informacje ogólne

Malaga leży na Costa del Sol, Słonecznym Wybrzeżu Morza Śródziemnego, u stóp Gór Betyckich, 100 kilometrów na wschód od Cieśniny Gibraltarskiej i około 130 kilometrów na północ od Afryki.

Początki Malagi sięgają VIII wieku p.n.e., kiedy powstała ona jako fenicka kolonia. Później znajdowała się pod rządami Rzymu, Bizancjum, a także Arabów. Przez wieki Malaga zgromadziła znaczny dorobek kulturowy, a w 2016 została nominowana do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Obecnie Malaga jest szóstym co do wielkości miastem Hiszpanii. Stanowi ważny ośrodek turystyczny, a także budowlany i technologiczny.

Malaga – klimat

Zimy w Maladze są bardzo łagodne, średnie temperatury w ciągu dniach wynoszą około 17 stopni Celsjusza, natomiast w lecie jest bardzo słonecznie, średnie temperatury dzienne sięgają 30 stopni. Również noce są ciepłe, w ciągu roku średnia temperatury wynosi ok. 14 stopni. Łagodny klimat śródziemnomorski Malagi zapewnia też przyjemne wiosny i jesienie z małą ilością opadów, a lata są bardzo suche.

Malaga – kiedy jechać?

Najlepszym czasem na urlop w Maladze – pod względem cen, noclegów i temperatury (w okolicach 20 st. C.) – jest wczesna wiosna i późna jesień. Dla miłośników wysokich temperatur (mogą sięgać nawet do 40 st. C.), morza i plażowania najlepszymi miesiącami do odwiedzenia Malagi będą lipiec i sierpień, jednak jest to szczyt sezonu.

Mniejszy ruch panuje w maju, czerwcu oraz wrześniu, wtedy też nie jest aż tak upalnie, średnie temperatury w ciągu dnia zwykle mieszczą się w przedziale 24–30 st. Celsjusza. Jest to lepszy czas na zwiedzanie, bilety samolotowe są trochę tańsze, a w niedziele wstęp do wielu atrakcji Malagi jest darmowy.

Malaga – dojazd

Do Malagi można dotrzeć samolotem (lotnisko Malaga AGP znajduje się 10 km od centrum) – transfer z lotniska do centrum Malagi możliwy jest samochodem, autobusem lub pociągiem. W Maladze znajduje się stacja kolejowa Málaga-María Zambrano; również autobusy międzymiastowe, po mieście natomiast można się przemieszczać komunikacją miejską (są też autobusy nocne).

W Maladze znajduje się port, jeden z najbardziej ruchliwych na Morzu Śródziemnym. Do miasta prowadzą drogi A-45, A-7 i N-340.

Malaga – kuchnia

W Maladze możemy spróbować kuchni andaluzyjskiej, która składa się przede wszystkim z ryb i owoców morza. Jednym z takich dań jest fritura malagueña, czyli smażone na głębokim tłuszczu krewetki, kalmary i ryby. Espeto de sardinas to świeżo pieczone, nadziewane na patyki sardynki, sprzedawane przy plaży. Krewetki w czosnkowej marynacie to gambas al pil-pil, a pippirana to sałatka z warzyw takich jak cebula, pomidory, oliwki i papryka

Mieszkańcy Malagi przepadają za zupami na zimno: salmojero (znane jako chłodnik pomidorowy) i ajoblanco (chłodnik na bazie migdałów, oliwy i czosnku, podawany z białymi winogronami).

Malaga – zabytki i atrakcje

Malagę odwiedza rocznie nawet 6 milionów turystów, co nie dziwi, ponieważ jest znana jako stolica Costa del Sol. Podróżnicy najczęściej udają się na plaże, zwiedzają stare miasto, muzea, kościoły i fortyfikacje. Warto udać się do miejsca urodzenia Pabla Picassa, w którym obecnie znajduje się muzeum. Do innych ciekawych miejsc należą:

  • Twierdza Alcazaba – pochodzące z okolic X wieku ruiny twierdzy, gdzie znajdziemy muzeum archeologiczne;
  • Zamek Gibralfaro – fenicjański zamek na wzgórzu na wysokości 131 metrów n.p.m.;
  • Museo Carmen Thyssen – muzeum sztuki, w którym znajdują się głównie obrazy hiszpańskie z XIX wieku; wśród obrazów znajduje się kolekcja dzieł Carmen Cervery;
  • Museo de Málaga – muzeum sztuki i archeologii;
  • La Concepción – ogród botaniczny;
  • La Malagueta – zbudowana w 1874 roku arena walk byków, należ do Bien de Interés Cultural, kategorii zabytków dziedzictwa narodowego w Hiszpanii;
  • Centrum Pompidou Málaga;
  • Katedra Wcielenia – renesansowy kościół powstały w latach 1528-1782.
  • Muzeum Jorge Rando.

W Maladze odbywa się wiele corocznych festiwali i wydarzeń cyklicznych. Semana Santa, czyli odpowiednik polskiego Wilekiego Tygodnia, jest jednym z głównych wydarzeń kulturalnych Malagi, obchodzony jest od pięciu stuleci.

Feria de Agosto (również: Feria de Málaga) jest jarmarkiem odbywającym się w sierpniu, który od 1491 roku upamiętnia zajęcie miasta przez Królów Katolickich (Izabelę I Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego). Wiosną odbywa się Málaga Film Festival, zapoczątkowany jako festiwal promujący kino hiszpańskie.

Malaga
Przykładowe ceny

chleb - 1 euro
pomidory - 0,4 euro / kg
kawa - 2 euro / 250 g
piwo - 0,6 euro / 0,5 l
ser - 4,5 euro / kg

Komunikacja

samochody, autobusy, pociągi

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2 632 km (w linii prostej), 3 339 km (odległość drogowa)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dni5glm
dni5glm
dni5glm