Dolny Śląsk i Toruń - atrakcje turystyczne za pół ceny
Prawie dwieście obiektów turystycznych już zgłosiło się do tegorocznej edycji akcji "Toruń za pół ceny", która odbędzie się w najbliższy weekend. Ze zniżką będzie można wejść do muzeuów, przenocować w pensjonacie lub zjeść posiłek w restauracji. Podobna akcja szykuje się na Dolnym Śląsku za dwa tygodnie.
Prawie dwieście obiektów turystycznych już zgłosiło się do tegorocznej edycji akcji "Toruń za pół ceny", która odbędzie się w najbliższy weekend (7-9 października br.). Ze zniżką będzie można wejść do muzeuów, przenocować w pensjonatach lub zjeść w restauracjach. Podobna akcja szykuje się na Dolnym Śląsku za dwa tygodnie.
- To już jedenasta, tym razem jesienna edycja akcji „Toruń za pół ceny” – mówi zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz. - Cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem naszych partnerów – przedsiębiorców. Zbliżamy się do liczby dwustu. Akcja początkowo założona tylko dla obszaru staromiejskiego, w tej chwili rozwija się na terenie całego miasta, co dodatkowo nas cieszy.
Miejsca, które wezmą udział w akcji, zostaną oznaczone specjalnymi plakatami tak, aby turyści oraz mieszkańcy nie mieli wątpliwości, których miejsc dotyczy zniżka.
Od 21 do 23 października ze zniżek będzie można skorzystać na Dolnym Śląsku. - Liczymy, że w sumie dostępnych będzie za pół ceny ok. 100 atrakcji. Przed rokiem ze zniżek skorzystało 14 tysięcy turystów. Najwięcej zależy od pogody, ponieważ w zeszłym roku wielkim zainteresowaniem cieszyły się np. spływy pontonowe w Bardzie - mówi Romuald Papiernik, dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.
Akcja nie ogranicza się wyłącznie do zniżek na ceny biletów, ale taniej można również zapłacić za nocleg. Najmniej ofert za pół ceny dotyczy posiłków, a wynika to z faktu, że w regionie nie ma wielu obiektów, które prowadzą wyłącznie działalność gastronomiczną - ocenia szef DOT.
Wśród uczestników akcji oferujących zniżki są np. dolnośląskie muzea, pałace i zamki, twierdza Kłodzka, sztolnie w Walimiu czy Humanitarium we Wrocławiu - placówka popularyzująca wiedzę naukową.
Tegoroczny letni sezon turystyczny był bardzo udany, gdyż w regionie odnotowano o 20 proc. więcej turystów niż w poprzednim roku. - Największy wzrost dotyczy Wrocławia, zapewne z powodu piastowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Jednak również w Karkonoszach trudno było o znalezienie noclegu latem - mówi Papiernik. Oblicza się, że rocznie Dolny Śląsk odwiedza ok. 4 mln osób. Połowa to kuracjusze uzdrowisk, którzy zaliczani są do grupy pacjentów, a nie turystów.
ir
Zobacz też: Zoo we Wrocławiu z rekordową frekwencją