Trwa ładowanie...

Co drugi Polak woli podróż od wigilii. Zaskakujące dane

Aż 65 proc. Polaków podróżuje w okresie świątecznym – głównie, aby spędzić ten czas z rodziną, albo w celach turystycznych - wynika z badań serwisy kayak.pl. Połowa badanych przeznaczyłaby wszystkie pieniądze wydawane normalnie na święta, aby zamiast tradycyjnego spędzania Bożego Narodzenia wybrać się w podróż. 69 proc. respondentów jest gotowych zamienić tradycyjne prezenty na rodzinną wycieczkę, często warunkiem jest jednak znalezienie wyjazdu w atrakcyjnej cenie.

Co drugi Polak woli podróż od wigilii. Zaskakujące daneŹródło: Shutterstock.com
d2k7lth
d2k7lth

Większość Polaków uważa, że świąteczny czas jest dobrą okazją do wyjazdu turystycznego, lecz zaledwie 11 proc. wybiera się w podróż co roku. Niezależnie też od sposobu spędzania przerwy świątecznej – w domu czy w podróży – Polacy najbardziej cenią sobie czas spędzony z rodziną – wynika z najnowszego raportu kayak.pl. Wyszukiwarka przeprowadziła ankietę, w której Polacy odpowiedzieli na pytania związane z podróżowaniem w okresie świątecznym: od Bożego Narodzenia poprzez Nowy Rok po dzień Trzech Króli.

Jak wynika z ankiety, 48 proc. Polaków wyjeżdża, aby dołączyć do swoich bliskich we wspólnym świętowaniu. Największy odsetek spośród osób, które wyruszają w drogę w okresie bożonarodzeniowym na co dzień mieszka w centralnej części Polski (województwie mazowieckim i Łodzi)
oraz w regionie północno-zachodnim (województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie). Zaledwie 14 proc. ankietowanych podróżuje w święta rekreacyjnie, a ponad jedna trzecia Polaków zostaje na ten okres w domu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zapytani, czy ustanowienie 6go stycznia, jako dnia wolnego od pracy, wpłynęło na ich plany, Polacy stwierdzili, że zwiększyło ich chęć wyjazdu z domu (46 proc.). Z kolei według 39 proc. respondentów dodatkowy dzień wolny nie wpłynął na ich plany turystyczne.

d2k7lth

Chociaż zaledwie 14 proc. Polaków podróżuje rekreacyjnie w okresie Bożego Narodzenia, wyniki ankiety pokazały, że perspektywa ucieczki przed świątecznym zamieszaniem jest kusząca dla wielu osób. Aż 50 proc. respondentów byłoby gotowych przeznaczyć pieniądze, które normalnie wydają na świąteczne jedzenie, dekoracje czy prezenty, aby zamiast tradycyjnego spędzania świąt wybrać się w podróż. Zapytani, dlaczego uważają przerwę zimową za dobry czas na wyjazd (69 proc. badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem), Polacy podkreślają, że jest to świetny sposób, aby w nowym otoczeniu ciekawie spędzić czas z najbliższymi. Jak widać, nawet dla osób, które chciałyby uniknąć świątecznych przygotowań i celebracji, największą korzyścią jest uatrakcyjnienie czasu z rodziną (47 proc.). Polacy doceniają świąteczne podróże także jako najlepszy w tym okresie sposób na odpoczynek (35 proc.) oraz widzą potencjał dodatkowych dni wolnych, które umożliwiają dłuższe wyjazdy (33 proc.)

Spośród 69 proc. Polaków, którzy uważają przerwę bożonarodzeniową i noworoczną za atrakcyjny czas na wyjazd, największa grupa wybrała się w tym okresie w podróż już kilka razy (37 proc., jedna czwarta wyjeżdżała w celach turystycznych wiele razy (25 proc.), a zaledwie 11 proc. podróżuje w każde święta.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Co ciekawe, znowu aż 69 proc. badanych jest gotowych zastąpić tradycyjne prezenty świąteczne rodzinną wycieczką, w tym 37 proc. osób zrobiłoby to jedynie pod warunkiem znalezienia atrakcyjnych ofert cenowych na loty, hotel czy wycieczkę, a 32 proc. niezależnie od kosztów. Z kolei kierunek podróży nie jest dla Polaków istotny – większość chce po prostu wyjechać daleko, aby odpocząć od okołoświątecznego zamieszania. - Okres bożonarodzeniowy i noworoczny to wyjątkowy czas dla wielu osób. W Kayak bardzo ciekawi nas, jak wpływa on na plany turystyczne Polaków. Bardzo cieszy nas, że tak wielu z nich uważa, że to świetna okazja na rodzinny wyjazd lub jest gotowa podarować najbliższym podróż zamiast tradycyjnych prezentów. Dla osób, które szukają inspiracji, przygotowaliśmy listę najtańszych kierunków lotniczych w te Święta. Oferujemy również funkcję Explore, w której można znaleźć loty w określonym budżecie”.

d2k7lth

Źródło: kayak.pl

Odwiedziliśmy najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie:

d2k7lth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k7lth