Co oznaczają kolory szlaków w górach? Turyści często robią ten błąd
W pierwszej chwili wydaje się to oczywiste, ale czy na pewno? Wielu Polaków ma błędne przekonanie, że kolor szlaku oznacza jego poziom trudności. Tymczasem zupełnie tak nie jest. Czemu zatem służą?
12.02.2024 | aktual.: 12.02.2024 10:33
Na instagramowym koncie @werkanaszlaku pojawił się temat kolorów szlaków. Niewiele ponad miesiąc od publikacji krótkiego wideo, ma ono ponad 2 miliony wyświetleń.
Częsty błąd turystów w górach
"Bardzo często mylone jest znaczenie kolorów szlaków turystycznych. Kolor oznacza trudność szlaku turystycznego - BŁĄD!" - zaczyna autorka nagrania. "Prawdopodobnie jest to mylone z trasami narciarskimi".
Rzeczywiście, oznaczenie tras narciarskich odzwierciedla ich stopień trudności. W Polsce mamy cztery kolory: zielone (bardzo łatwe), niebieskie (łatwe), czerwone (trudne) i czarne (bardzo trudne).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W krajach alpejskich oznaczenie skali trudności tras narciarskich oparte jest na zasadach opracowanych przez FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa) - kolor niebieski oznacza trasy łatwe, czerwony - średnie i czarny - trudne.
Kolory szlaków w górach
Z trasami pieszymi jest jednak inaczej. Do oznakowania szlaków turystycznych w górach używa się pięciu kolorów: czarnego, czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego. "Kolory nie wskazują trudności szlaku, a jedynie służą identyfikacji danego szlaku w terenie" - czytamy na stronie TPN.
"Czerwony szlak w górach jest zazwyczaj głównym szlakiem w danym paśmie górskim, niebieski to szlak długodystansowy, żółty łączy krótkie odcinki lub miejsca, zielony to trasy z widokami lub do charakterystycznych miejsc, a czarny to zazwyczaj najkrótsza trasa do określonego punktu" - tłumaczy @werkanaszlaku pod swoim wiralowym wideo.
Pod postem znajduje się ponad 200 komentarzy. "Myślałem, że kolory mają coś wspólnego ze stopniem trudności" - przyznają internauci. A wy, znaliście znaczenie kolorów, którymi oznaczone są szlaki?