Trwa ładowanie...

Domki na rajskiej wyspie. Nie do wiary, ile potrafią kosztować

Plaże z jasnym i miękkim piaskiem, kokosowe palmy oraz bajeczna pogoda przez niemalże cały rok. Tak w skrócie wygląda wyspa Saona należąca do Republiki Dominikany. Jednakże o zawrót głowy przyprawiają nie tylko bajkowe widoki, ale także ceny maleńkich chatek, które się tam znajdują.

Plaże Saony uznawane są za najpiękniejsze na DominikaniePlaże Saony uznawane są za najpiękniejsze na DominikanieŹródło: Adobe Stock, fot: Marcin Krezel
d1bkz0w
d1bkz0w

Saona to tropikalna wyspa o powierzchni prawie 120 km kwadratowych, położona na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Podpływając do wyspy, można mieć wrażenie, jakby była bezludną krainą, albowiem z poziomu morza w oczy rzucają się jedynie palmowe lasy. Nic bardziej mylnego. Saona zamieszkiwana jest przez kilkuset mieszkańców, ale wszyscy skupieni są w jednym miejscu.

Wybrzeże wyspy Saona WP Turystyka
Wybrzeże wyspy SaonaŹródło: WP Turystyka

Manu Juan — wszystko, co potrzebne w jednym miejscu

Wioska, a właściwie niewielka osada o nazwie Manu Juan, zamieszkiwana jest przez ponad 300 mieszkańców. Ludność utrzymuje się dzięki turystom przyjeżdżającym z najróżniejszych zakątków świata. Jak sami twierdzą, na wyspie mają wszystko, co jest im potrzebne do życia i faktycznie trudno się z tym nie zgodzić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

W Manu Juan znajdują się sklepiki i choć nie są to duże markety, kupić można w nich niemalże wszystko — począwszy od jedzenia, poprzez kosmetyki, aż po leki. — Kiedyś turystka z Polski skarżyła się, że w hotelu nie może kupić zmywacza do paznokci, a tutaj na Saonie bez problemu dostała aceton. Co prawda sprzedawczyni nie miała w swoim asortymencie płatków kosmetycznych, ale pobiegła do domu i te szybko się znalazły — powiedziała Gosia z Polski, która organizuje wycieczki po Dominikanie, w tym na Saonę.

d1bkz0w

Na wyspie znajduje się również szkoła dla najmłodszych dzieci zamieszkujących Manu Juan oraz posterunek policji. Przychodni oraz szpitala na próżno tutaj szukać, ale nie stanowi to dla mieszkańców żadnego problemu, gdyż lekarz przyjeżdża zawsze dwa razy w tygodniu — we wtorki i czwartki. Na rajskiej wysepce jest także jedno miejsce z plastikowymi, a nie drewnianymi drzwiami. Strzegą one wejścia do bankomatu.

Źródło: WP Turystyka
Nawet w raju policja musi strzec porządku i dbać o bezpieczeństwo

Co ciekawe na wyspie nie brakuje nawet... domu publicznego. - Ze względu na to, że społeczność tutaj jest bardzo mała i wszyscy wszystkich znają, to kobiety do pracy są przywożone z lądu — wytłumaczyła polska przewodniczka.

Miejsce rajskie, ceny szokujące

Mimo że na Saonie jest prąd, woda, a nawet internet i telewizja, to warunki w tamtejszych chatkach odbiegają od europejskich standardów, natomiast ceny są jeszcze bardziej wygórowane niż na warszawskim rynku nieruchomości. Za małą, parterową, drewnianą chatkę trzeba zapłacić od 200 do nawet 250 tysięcy dolarów (około miliona złotych). Przeprowadzka w tak rajskie miejsce, nie należy więc do tanich, aczkolwiek na Saonie od ponad roku mieszka jeden Polak.

Źródło: WP Turystyka
Domki na Saonie są warte krocie

Na tropikalnej wyspie zakwaterować można się także w hostelu. Warto zaznaczyć, że jest to jedyne miejsce w Manu Juan, które ma klimatyzację. Kąpieli w basenach oraz kolorowych drinków z palemkami tutaj nie zaznamy, ale za to można wypić świeżą wodę kokosową, a widok na rajską plażę — gdzie błękit Morza Karaibskiego sąsiaduje z egzotyczną roślinnością — jest cudowną rekompensatą i kwintesencją karaibskiego stylu.

Źródło: WP Turystyka
Hostel na wyspie Saona

Noc w owym hostelu także nie jest tanią atrakcją, albowiem przygotować trzeba się na wydatek rzędu 70 dolarów od osoby (ponad 300 zł).

d1bkz0w
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bkz0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkz0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj