Qaqwqwrqw

Hiszpańskie i portugalskie wybrzeża. Podobieństwa i różnice

Portugalię i Hiszpanię ciężko porównywać. Oba kraje są równie bezpieczne i słoneczne. Wzięliśmy jednak pod lupę wybrzeża hiszpańskie i portugalskie, aby ułatwić wybór najlepszego kierunku turystycznego na lato 2018.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Malownicze Wrota Piekieł na portugalskim wybrzeżu leżą nieopodal miasta Boca
Malownicze Wrota Piekieł na portugalskim wybrzeżu leżą nieopodal miasta Boca (Shutterstock.com)
Qaqwqwrqw

Plaże Hiszpanii i Portugalii

Hiszpańskie wybrzeże leży m.in. w basenie Morza Śródziemnego, którego temperatura wody dochodzi w najgorętszych miesiącach w roku do 26-28 st. C. Portugalskie wybrzeże - od Porto, poprzez Lizbonę, aż po Faro - to natomiast chłodniejszy Ocean Atlantycki, którego wody nagrzewają się latem do maksymalnie 22 st. C. Ukształtowanie terenu hiszpańskiego wybrzeża jest płaskie i nieco monotonne, co widać w porównaniu z portugalską linią brzegową, szczególnie interesującą w okolicach Algarve. Tamtejsze skaliste wybrzeże to mnóstwo skalnych formacji, nadbrzeżnych rzeźb w postaci łuków, jaskiń, bram.

Qaqwqwrqw
Shutterstock.com
Podziel się

Pogoda w Hiszpanii oraz w Portugalii determinuje również wygląd wybrzeża obu tych krajów. Hiszpania sprawia wrażenie nieco mocniej spalonej słońcem, z mniejszą ilością roślinności i widocznie uboższą przyrodą. Bardziej zielone wybrzeże Portugalii charakteryzuje się z kolei mniejszą ingerencją człowieka, dzikszą naturą, malowniczymi widokami.

Zabytki Hiszpanii i Portugalii

Qaqwqwrqw

Rozległa Hiszpania to większa ilość ciekawych miejscowości, a co za tym idzie, również i monumentalnych zabytków. Podążając wzdłuż wybrzeża od granicy z Portugalią ku wschodowi, warto odwiedzić takie miasta, jak Sewilla, Marbella, Malaga, Grenada, Almeria, Kartagena, Murcja, Alicante, Walencja czy Barcelona. Tych destynacji nie da się zwiedzić w ciągu jednodniowego pobytu, są wspaniałe zarówno na długi weekend i city break, jak i na wypad pomiędzy dniami plażowania na wybrzeżu czy na wycieczkę fakultatywną.

Niezależnie od tego czy wybierzesz Hiszpanię czy Portugalię, najlepsze oferty wycieczek znajdziesz na WP radarOkazji.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Podziel się

Podłużna i raczej wąska Portugalia to z kolei, jadąc w kierunku z północy na południe, Porto, Coimbra, Lizbona, Lagos, Faro. Miasta i miasteczka w Portugalii pozostają bardziej kameralne i klimatyczne, kolorowe, z wąskimi uliczkami i magicznymi zaułkami, miejscami zaniedbane, ale szalenie autentyczne i z niesamowitym klimatem. A z mieszkańcami dogadamy się nie tylko po portugalsku – świetnie posługują się także językiem angielskim.

Qaqwqwrqw

Dla kogo Hiszpania, dla kogo Portugalia?

Zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii znajdziemy zabytki najwyższej światowej klasy oraz piaszczyste plaże ze świetną infrastrukturą. Porównywalne, acz nieco odmienne, są także przepyszna kuchnia hiszpańska i portugalska, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Pozytywnie zaskoczą nas owoce morza, wędliny, sery czy lokalne słodkości i wina.

123RF
Podziel się
Qaqwqwrqw

Biorąc pod uwagę planowane wydatki w obydwu krajach, koszty wakacji na miejscu będą dosyć zbieżne. Przykładowo ceny w portugalskich sklepach będą nieco niższe niż w hiszpańskich, co nadrobimy w restauracjach na hiszpańskim wybrzeżu. Spotkamy tam bowiem często atrakcyjne oferty niedrogich zestawów obiadowych, składających się z kilku dań z napojem, co sprawdzi się zwłaszcza na rodzinnych wyjazdach. Wybrzeże Hiszpanii jest również częściej wybierane przez rodziny z dziećmi, ze względu na większą ilość atrakcji dla najmłodszych, jak np. aquaparki. W Portugalii poszaleją z kolei miłośnicy sportów wodnych, szczególnie windsurfingu.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
Qaqwqwrqw