Trwa ładowanie...
dunx2gz

Sewilla

Największe atrakcje
Położenie:

południowa Hiszpania

Strefa czasowa:

CEST

Waluta:

euro (EUR)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Sewilla jest stolicą wspólnoty autonomicznej – Andulazji. To miasto gorące, pełne zabytków i atrakcji turystycznych, a także temperamentne za sprawą jego mieszkańców i organizowanych tam imprez kulturalnych.

Sewilla – najważniejsze informacje

Sewilla to miasto, w którym nie sposób się nie zakochać, zwłaszcza zważywszy na fakt, że właśnie z Sewilli pochodzą Carmen i Don Juan. Sewilla kojarzy się także z flamenco, obchodami Semanta Santa związanymi z Wielkim Tygodniem i Feria de Abril organizowanym po Wielkanocy.

Warto wiedzieć, że Sewilla to nazwa nie tylko miasta, ale także całej prowincji. Tutaj swoją siedzibę ma rząd i parlament Andulazji. Liczba mieszkańców miasta sięga ponad 700 tys. Sewilla stale się rozwija, powstają np. nowoczesne dzielnice mieszkalne, ale to, co w niej najcenniejsze znajduje się w dzielnicach takich jak Santa Cruz pełnych zabytkowych budowli majestatycznie wznoszących się nad całą prowincją Sewilla.

Sewilla – atrakcje turystyczne

Wśród najważniejszych zabytków Sewilli należy wymienić przede wszystkim Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli. To jedna z największych katedr na świecie, zaraz po Bazylice Św. Piotra w Watykanie i Katedrze Św. Pawła w Londynie. Co ciekawe największa katedra w Sewilli powstała w miejscu dawnego meczetu, a jej ogromna konstrukcja miała przede wszystkim wywołać wrażenie na wiernych. Budowa rozpoczęła się w 1401 r.

Wnętrze katedry w Sewilli jest bogato zdobione, a uwagę zwraca zwłaszcza ołtarz, o którym mówi się, że jest największy na świecie: ponad 27 m wysokości i 18,2 m szerokości. Do wykończenia ołtarzu katedry w Sewilli użyto ponad 3 ton złota. Zabieg ten również miał wywrzeć wrażenie na wiernych.

W katedrze w Sewilli znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba, który – mimo że był obcokrajowcem – przyniósł miastu bogactwo za sprawą odkryć geograficznych. Właśnie z Sewilli Kolumb wypłynął na wyprawę do Indii, a zdobyte przez niego kosztowności, złoto i srebro przechodziły przez miasto, ponieważ Sewilla miała królewski monopol na handel z koloniami. Dzięki temu przez 200 lat Sewilla stanowiła bardzo ważny ośrodek handlu i błyskawicznie się rozwinęła pod względem gospodarczym.

Tuż obok Katedry Najświętszej Marii Panny w Sewilli znajduje się La Giralda, czyli ogromna dzwonnica o wysokości ponad 97 m. Historia budynku również jest związana z islamem, ponieważ pierwotnie dzwonnica była minaretem. Na szczyt nie prowadzą schody, a "podjazd", po którym muezin mógł wjeżdżać konno i nawoływać wiernych do modlitwy. Islamskie pozostałości dzwonnicy w Sewilli są widoczne, dzięki elementom wystroju, które zdecydowano się zachować w niezmienionej formie.

Warto również zobaczyć Alkazar, czyli królewski pałac w Sewilli. Pałac postanowił wybudować pierwszy kalif Andaluzji – Abd Al-Rahman III w 913 r., ale budynek trafił w ręce władców chrześcijańskich, którzy przebudowywali go przez 500 lat. Na szczęście charakterystyczne elementy architektury w stylu mudejar – przynajmniej w części – zachowały się do dzisiaj i można je podziwiać, zwiedzając Sewillę. Obok pałacu znajdują się także ogrody Alkazar również udostępnione dla turystów.

Oddalając się od pałacu Alkazar w kierunku południowej Sewilli, dotrzemy do Parku Marii Luizy, w którym znajduje się kolejna atrakcja turystyczna Sewilli – Plac Hiszpański. Plac Hiszpański to właściwie długi ciąg budynków zaprojektowanych w stylu neomudejar z elementami art deco połączonych ze sobą na kształt półokręgów. W centralnym miejscu Placu Hiszpańskiego w Sewilli znajduje się fontanna. Możemy tutaj podziwiać również pięknie zdobione mosty nad sztuczną rzekę, a latem znajdziemy tu schronienie od upału, dzięki przyjemnemu chłodowi, jaki daje tryskająca z fontanny woda i tereny zielone wokół.

Sewilla – lokalna kuchnia

Sewilla słynie na świecie jako królestwo tapas. Tapas, czyli coś na ząb, małe przekąski przed daniami właściwymi narodziły się właśnie w Sewilli, a właściwie między Sewillą i Jerez. Tapas pochodzi od hiszpańskiego słowa tapar, które oznacza 'przykrywać'. Między kolejnymi łykami wina nakrywano kieliszek małym talerzykiem, żeby uchronić trunek od much. Szybko przyjęło się, żeby na owym małym talerzyku kłaść drobną przekąskę do zjedzenia przed daniem głównym i tak już zostało.

Wybór tapas jest ogromny. W Sewilli przekąską mogą być ślimaki podane w gorącym sosie, krewetki z czosnkiem, mięsne lub rybne klopsiki w sosie pomidorowym, wędzona szynka albo słynna hiszpańska tortilla ziemniaczana. Warto wiedzieć, że tapas w Sewilli powinno kosztować 2–2,5 EUR, czasem możemy spotkać bary oferujące przekąski za 3 EUR. Jeśli są droższe – lepiej omińmy to miejsce, bo najprawdopodobniej jest nastawione na turystów i podaje celowo zawyżone ceny. Mieszkaniec Sewilli nie zapłaciłby tyle za tapas.

Wśród innych dań, których koniecznie trzeba spróbować w Sewilli znajduje się również gazpacho. To prawdziwe, hiszpańskie jest przygotowywane bez choćby mililitra wody i ma intensywnie pomidorowy smak, z nutą czosnku i oliwy. Do ulubionych przez mieszkańców Sewilli należy także chicharrones de cadiz, czyli smażone kawałki wieprzowiny podawane z twardym pieczywem, które nabija się na wykałaczki.

Przysmakiem Sewilli jest również churros. To dla odmiany danie śniadaniowe, które bardzo trudno gdziekolwiek dostać po 11. Churros jest smażonym w głębokim tłuszczu ciastem, podawanym z gęstą czekoladą. Co prawda, nie jest to pełnowartościowe śniadanie, ale w Sewilli nikt się tym nie przejmuje.

Oczywiście, każda szanująca się pani domu w Sewilli potrafi przyrządzić tortillę ziemniaczaną, która nigdzie na świecie nie smakuje tak dobrze, jak tutaj.

Sewilla – pogoda

Lato w Sewilli uznawane jest za jedno z najgorętszych w Europie. Większość mieszkańców ucieka wtedy za miasta do nadmorskich kurortów. Jesienią temperatury spadają i stają się zdecydowanie przyjemniejsze, ale zaczyna się pora deszczowa. Pogoda w Sewilli zimą skłania natomiast raczej do przebywania w domach, "życie uliczne" traci wówczas na intensywności, ale zdecydowanie odżywa wiosną.

Kiedy warto polecieć do Sewilli?

Najlepiej polecieć do Sewilli wiosną, między marcem a majem. Wówczas temperatury w Sewilli są przyjemnie ciepłe, ale nie ma jeszcze upałów. Wtedy też ceny hoteli są nieco mniejsze niż w sezonie letnim, a ruch turystyczny nie osiąga jeszcze szczytu intensywności. Wiosną w Sewilli rozpoczynają się także znane na całym świecie festiwale: Semana Santa i Feria de Abril.

Jak dolecieć z Polski do Sewilli?

Bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski do Sewilli nie jest niestety możliwe. Podróż wymaga przesiadki w jednym z europejskich miast: Rzymie, Barcelonie albo Amsterdamie. Wśród polskich lotnisk możemy wybierać między Warszawą, Wrocławiem, Krakowem, Gdańskiem i Katowicami. Podróż trwa co najmniej 3 godziny.

Sewilla
Przykładowe ceny

– danie dnia w restauracji: 9 EUR
– piwo lokalne: 2,5 EUR
– butelka wina w sklepie: 2,70 EUR
– tapas 2–3 EUR
– bilet do Katedry Najświętszej Marii Panny: 8 EUR
– zwiedzanie pałacu Alcazar: 8,5 EUR
– bilet na widowisko walki byków: ok. 10 EUR

Komunikacja

– metro
– autobusy miejskie
–tramwaje

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

3 337 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dunx2gz
dunx2gz
dunx2gz