Trwa ładowanie...

Koronawirus. Kontrowersje wokół zakazu lotów

Aktualne rozporządzenie dotyczące zakazu połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym obowiązuje do 11 sierpnia. Wciąż z Polski nie możemy bezpośrednio polecieć do Szwecji czy Portugalii, co wzbudza sporo kontrowersji. Grupa Polaków wystosowała nawet pismo do Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie. Mamy odpowiedź.

Lotnisko w Warszawie (zdjęcie poglądowe)Lotnisko w Warszawie (zdjęcie poglądowe)Źródło: 123RF, fotokon
d2pc3nf
d2pc3nf

Za każdym razem, gdy polski rząd ogłasza kolejne rozporządzenie dotyczące zakazu lotów międzynarodowych, pojawia się to samo pytanie: jakimi kryteriami kieruje się w podejmowaniu decyzji o zakazie lotów w danym kierunku?

- Zakaz lotów do Szwecji nie ma już uzasadnienia w sytuacji epidemiologicznej. Są kraje o wyższym współczynniku przypadków na 100 tys. mieszkańców i tam loty mogą odbywać się bez ograniczeń - mówił tydzień temu w rozmowie z WP Krzysztof Piersiala, który wysłał pismo do ministerstwa w imieniu szwedzkiej Polonii. - Na promach z Nynäshamn do Gdańska na kilka tygodni do przodu liczba wolnych kabin jest bardzo ograniczona, a w wiele dni zupełnie niedostępna! Rząd zmusza nas, żebyśmy podróżowali przez 19 godzin z innymi pasażerami, zamiast lecieli samolotem przez 50 minut.

W Szwecji odnotowano dotychczas ponad 80 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, a ponad 5700 osób zmarło.

d2pc3nf

"W imieniu własnym oraz szwedzkiej Polonii, zwracam się z uprzejmą prośbą o przedstawienie kryteriów jakimi kierujecie się Państwo przy podejmowaniu tej decyzji. Sprawa ta uderza w Polonię w Szwecji i wzbudza wiele emocji, ponieważ w tym momencie decyzje Rady Ministrów nie są spójne z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Sami Państwo poinformowaliście, że nowe rozporządzenia publikowane są na dzień przed wygaśnięciem poprzedniego, by uwzględniać aktualną sytuację epidemiologiczną w danym kraju. Według danych opublikowanych przez European Centre for Disease Prevention and Control, Szwecja ma wskaźnik 34,9 nowych przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni na 100 tys. mieszkańców i tendencja zmiany tego wskaźnika jest cały czas spadkowa" - czytamy w piśmie wysłanym do rządu tydzień temu.

Zakaz lotów międzynarodowych - stanowisko ministerstwa

Autorzy dokumenty poprosili o opublikowanie jasnych wytycznych, jakimi rząd kieruje się w podejmowaniu tak ważnej decyzji. Nam udało się uzyskać odpowiedź rzecznika prasowego.

- Decyzja o ostatecznym kształcie regulacji została podjęta przez Radę Ministrów. W toku uzgodnień międzyresortowych resorty przedstawiały własne stanowiska - wyjaśnia dla WP Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. - Jednocześnie kluczowe dla kształtu tego aktu prawnego były rekomendacje Ministra Zdrowia, które uwarunkowane są wskaźnikiem średniej czternastodniowej liczby stwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców, podawanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz ilością i jakością testów realizowanych w innych państwach.

Problem w tym, że w Unii Europejskiej są kraje, do których można latać z Polski, a mają wyższy wskaźnik zakażeń niż Szwecja czy Portugalia i tendencję wzrostową liczby nowych przypadków. Tak było przed wprowadzeniem aktualnego rozporządzenia i tak jest teraz. Na 2 sierpnia ten wskaźnik wynosi w Hiszpanii - 60,2 , w Rumunii 79,4, a w Bułgarii 45,7. W Szwecji to obecnie 30,7, a w Portugalii 28,4. Liczby mówią same za siebie. "Coś jest nie tak" - komentowali porównanie danych pod poprzednim artykułem internauci.

d2pc3nf

Pozostaje czekać na kolejne rozporządzenie i sprawdzić, jak zareaguje rząd.

Zakaz lotów do Szwecji i Portugalii - do kiedy?

Ostatnie rozporządzenie weszło w życie z dniem 29 lipca i traci moc z dniem 11 sierpnia. Tego dnia w godzinach wieczornych należy spodziewać się nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie 12 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Linie lotnicze ignorują zakaz nocnych lotów z Okęcia. Najczęściej sen mieszkańcom zakłóca... LOT

d2pc3nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pc3nf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj