Trwa ładowanie...

Macedonia - najlepsze kurorty. Nieoczywisty kierunek, który zyskuje popularność

Moda na Macedonię nadeszła po odkryciu Albanii. Kraje te są sąsiadami na mapie i dzielą kilka atrakcji turystycznych regionu. Poznaj najciekawsze zakątki pięknej Macedonii z bogactwem bujnej przyrody i z wciąż częściowo dzikimi rejonami.

Macedonia - najlepsze kurorty. Nieoczywisty kierunek, który zyskuje popularnośćŹródło: Shutterstock.com
do9f6hs
do9f6hs

Baza turystyczna i noclegowa skupia się w kraju przede wszystkim w zachodniej części, co ma oczywisty związek z czystymi zbiornikami wodnymi w tym rejonie Macedonii. Najchętniej odwiedzane i topowe kierunki tego bałkańskiego zakątka to Jezioro Ochrydzkie, Jezioro Prespa, a także stolica Macedonii, Skopje.

Macedonia graniczy z niezwykle atrakcyjnymi pod kątem turystycznym sąsiadami: Grecją, Bułgarią i coraz popularniejszą Albanią. Niedaleko stąd także do Czarnogóry czy Rumunii. To wspaniały kierunek zarówno na wakacje w formule all inclusive z przelotami w cenie dla lubiących wygody, jak i na wycieczki autokarem z zakwaterowaniem na miejscu dla oszczędnych oraz na wyprawy własnym samochodem całą rodziną. Niewielka Macedonia stopniowo wyrasta na europejski hit na wczasy w cieplejszej porze roku. A co tłumaczy fenomen tej bałkańskiej perełki bez dostępu do morza? Postaramy się przyjrzeć Macedonii pod kątem najbardziej docenianych kurortów na udany urlop w tej części naszego kontynentu.

Krajobraz Jeziora Ochrydzkiego w Macedonii Pixabay.com
Krajobraz Jeziora Ochrydzkiego w Macedonii Źródło: Pixabay.com, fot: 12019

Jedne z tańszych noclegów w Macedonii w świetnych warunkach znajdziemy w okolicach Ochrydy nad samym jeziorem w Dolno Konjsko. Teraz tydzień zakwaterowania we wrześniu z dwoma posiłkami dziennie, przelotami i transferami na miejsce nawet o 42 proc. taniej!

Ochryda – Macedonia w pigułce

Jaką najbardziej znaną atrakcją turystyczną dysponuje Macedonia? Jezioro Ochrydzkie to perła Bałkanów, najstarszy tego typu akwen na naszym kontynencie i najgłębszy w regionie, współdzielony przez Macedonię z Albanią. Na terenie urozmaiconej linii brzegowej jeziora leży urokliwa miejscowość Ochryda, figurująca razem ze zbiornikiem wodnym na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starożytna zabudowa obejmuje m.in. ruiny carskiej twierdzy i bazyliki z IV w. czy starożytny teatr, warto zwiedzenia są także liczne cerkwie, muzeum i niedaleki klasztor. W Ochrydzie organizowane są barwne festiwale lokalnego folkloru.

Miasto Ochryda w Macedonii Pixabay.com
Miasto Ochryda w Macedonii Źródło: Pixabay.com, fot: luposto

Ochryda ma własne lotnisko, na które od niedawna latamy już czarterami z naszego kraju. Biura podróży stopniowo oferują coraz ciekawsze cenowo rozwiązania zorganizowanych pobytów w Macedonii. Warto pospieszyć się z odwiedzinami zanim rozpocznie się boom na tą część Bałkanów. Póki co Macedonia pozostaje jednym z najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zwiedzaj Macedonię oszczędzając dzięki WP radarOkazji.

Struga – Macedonia nad bałkańskim morzem

Jezioro Ochrydzkie zwane jet również bałkańskim morzem. Oprócz Ochrydy chętnie przez turystów z Europy odwiedzanym tutejszym kurortem jest także Struga. Do lokalnego portu lotniczego dolecimy z lotniska Chopina w Warszawie jedynie w 2 godziny, a na miejscu czekają na nas piękne plaże z czystą wodą, w której żyją gatunki endemiczne, takie jak łosoś i gąbka. Akwen to uznana ostoja ptaków, co potwierdza jakość wody, a przez Strugę przepływa rzeka Czarny Drin.

Krajobraz Jeziora Ochryda nieopodal Strugi Instagram.com
Krajobraz Jeziora Ochryda nieopodal Strugi Źródło: Instagram.com, fot: natureloversmacedonia

Starożytna miejscowość Struga od lat 60. jest gospodarzem festiwalu poetyckiego, a w okolicy znajdziemy cerkiew św. Jerzego z XIV-w. Freskami, cerkiew Bogurodzicy, ciekawy monaster, miejsce koronacji jednego z bułgarskich carów, a także ruiny bazyliki z IV w. Baza noclegowa w tym ruchliwym latem bałkańskim ośrodku wypoczynkowym jest dosyć obszerna, a widoki zdecydowanie warte zapamiętania na dłużej.

Macedonia – Skopje, czyli stolica Republiki Macedońskiej pełna kontrastów

Niewielkie odległości w Macedonii oraz stosunkowo niskie ceny pozwalają swobodnie poruszać się po kraju w każdym kierunku. Stolica Macedonii, Skopje, usytuowana na północy, zdecydowanie warta jest zobaczenia. To miasto dwóch światów po przeciwnych stronach rzeki zmienia się w ostatnim czasie dość prędko i dysponuje największym portem lotniczym w Republice Macedonii.

Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje w Macedonii Instagram.com
Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje w Macedonii Źródło: Instagram.com, fot: johny_the_one_and_only

Nowoczesne dzielnice o europejskim charakterze przeciwstawia się tutaj lekko orientalnemu stylowi starszej zabudowy na południu miasta. Odbudowa po trzęsieniu ziemi z lat 60. nieźle się udała, a w tle na każdym kroku spotykamy pomniki historii. To w Skopje na świat przyszła słynna Misjonarka Miłości, czyli Matka Teresa z Kalkuty, a za bohatera kraju Macedończycy uważają Aleksandra Wielkiego, którego 22-metrową podobiznę zobaczymy w ścisłym centrum stolicy.

Koniecznie rzućcie okiem na swoistą wizytówkę Skopje, kamienny most, łączący obie części miasta i miejsce egzekucji w średniowieczu, a także odwiedźcie muzeum poświęcone Matce Teresie, ogromne łaźnie tureckie (dawny harem), Stary Targ czy dzielnicę muzułmańską, zwaną Małym Stambułem z imponującym meczetem Mustafa Paszy na wzgórzu. Trzeba zobaczyć także posąg Wenus, teatr rzymski, akwedukt z 55 kamiennymi arkadami, zachowane ruiny antycznego miasta Skup, twierdzę Skopsko Kale, synagogę oraz kilka cerkwi.

Widok na Kanion Matka w Macedonii Instagram.com
Widok na Kanion Matka w Macedonii Źródło: Instagram.com, fot: matkacanyon

Kilkanaście km od Skopje znajduje się słynny Kanion Matka, imponujący wąwóz ukryty pomiędzy potężnymi skałami dwóch pasm górskich. Powstał wskutek wzniesienia zapory na rzece. Nad brzegiem tutejszego Jeziora Matka znajdziemy przystań dla łódek, ukryte w ścianach monastyry, średniowieczny klasztor, schronisko, restaurację i 10 jaskiń, z których najgłębsza podwodna liczy sobie co najmniej 200 m głębokości.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

do9f6hs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W białych skarpetach i z piwem w ręku. Janusze i Grażyny podbijają Bałtyk

do9f6hs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do9f6hs