Trwa ładowanie...

Najlepsze miasta na świecie. Warszawa w elicie

Na świecie są dziesiątki tysięcy miast i miejscowości. I choć trudno je porównywać, regularnie pojawiają się zestawienia najlepszych miast. Właśnie zaprezentowano najnowsze z nich. Kto jest najlepszy i jak w tym rankingu wypadła Polska?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najlepsze miasta na świecie. Warszawa w elicieŹródło: Shutterstock.com
d13r91c

Któż nie chciałby żyć w najlepszym mieście świata. Ale od razu nasuwa się pytanie, jak takie miejsce powinno w ogóle wyglądać? Wybór jednego, czy nawet kilku, wydaje się karkołomnym zadaniem. Nie przeszkadza to jednak w regularnych próbach jego zdefiniowania. W opublikowanym właśnie rankingu 100 najlepszych miast świata, zwycięzca ma oblicze Londynu. Podium uzupełniają sklasyfikowany na 2. pozycji Paryż oraz trzeci Nowy Jork. Cała trójka ma wiele punktów wspólnych – są wielomilionowymi, rozpoznawalnymi na całym świecie metropoliami i globalnymi markami. Ale to nie te czynniki były kluczowe podczas wyboru najlepszych z najlepszych.

Londyn numerem jeden

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Autorzy podsumowania z firmy konsultingowej Resonance uwzględnili te czynniki, które świadczą o atrakcyjności danego miejsca w oczach mieszkańców. Wśród nich znalazły się takie elementy, jak: dostępność i przystępność mieszkań, oferta rynku pracy, funkcjonowanie najważniejszych instytucji, różnorodność, sytuacja gospodarcza czy stan infrastruktury. Kluczowe dla oceny były jednak nie tylko te wskaźniki, które powodują, że ludziom dobrze się tam mieszka, ale też takie, które sprawiają, że do miast tych chętnie ściągają turyści z całego świata. W związku z tym przeanalizowano ofertę kulturalną, otwarcie miasta na sztukę, wielość atrakcji turystycznych, a także ofertę kulinarną i bogactwo życia nocnego. Po dokonaniu podsumowania okazało się, że w tegorocznym rankingu równych sobie nie miała stolica Wielkiej Brytanii.

d13r91c

"Magnetyzm Londynu jest doskonale znany na całym świecie, a liczba gości, którzy napływają do miasta z całego świata, osiąga rekordowe pułapy. W 2017 r. było to 19,8 mln osób, czyli o blisko milion więcej niż w roku wcześniejszym, który także był rekordowy" ‒ możemy przeczytać w raporcie. "Prawdopodobnie najbardziej niezwykła jest tutejsza scena kulinarna, która w tym roku zdetronizowała Tokio".

Na kolejnej pozycji uplasował się w tym roku Paryż. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy Resonance, tak wysokie miejsce miasta miłości to nie tylko zasługa dziedzictwa kulturalnego, jakie można tam zastać, ale przede wszystkim poczynionych w ostatnim czasie inwestycji, które mają związek z organizowanymi przez Paryż igrzyskami olimpijskimi w 2024 r. Już teraz miasto może się pochwalić najlepiej skomunikowanym portem lotniczym świata. Z miesiąca na miesiąc przybywa tu nowych hoteli. Stolica Francji buduje obecnie więcej takich placówek niż kiedykolwiek wcześniej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nazywany często stolicą świata Nowy Jork, który jest chyba najlepiej rozpoznawalną metropolią świata, musiał się zadowolić "dopiero" trzecią pozycją. Doceniono różnorodność miasta, w którym każda dzielnica ma coś ciekawego do zaoferowania. Amerykańskie miasto może się wciąż też pochwalić najmocniejszą ofertą kulturalną. Gdyby pod uwagę brano wyłącznie ten jeden czynnik, to Nowy Jork nie miałby sobie równych. Mimo niewątpliwego bogactwa, gdy chodzi o atrakcje dla mieszkańców i przyjezdnych, miasto wciąż dynamicznie się rozwija, a wkrótce do użytku oddane zostaną kolejne przybytki, które mają szansę podbić serca miejscowych oraz turystów. Wśród nich wymieniane jest m.in. nowe Muzeum Statuy Wolności. Coraz większe tłumy przyciąga z roku na rok Whitney Museum, które od niedawna posiada nowy budynek. Obiekt z miejsca stał się jednym z symboli Nowego Jorku i miejscem, którego nie wolno ominąć podczas zwiedzania. Jak zauważają autorzy podsumowania, wciąż rośnie w siłę także centrum kultury i sztuki Lehman Center for the Performing Arts w Bronksie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak wypadła Polska?

Kolejne pozycje rankingu zajęły: Tokio (tu zaakcentowano liczbę miejskich parków oraz wielki potencjał, jeśli chodzi o spędzanie czasu na wolnym powietrzu), Barcelona, która urzeka architekturą, fantastycznymi plażami i inspiruje, a także mająca wielkie ambicje Moskwa, Chicago i Singapur. Dziesiątkę uzupełniają Dubaj oraz San Francisco.

Z ważnych i znanych na całym świecie miast, atrakcyjnych dla mieszkańców i stanowiących popularny turystyczny kierunek, w pierwszej setce znalazły się także m.in.: Madryt (pozycja 11), Rzym (14), Pekin (21), Berlin (22), Praga (29), Wiedeń (39), Sztokholm (48), Petersburg (54), Lizbona (57), Wenecja (58), Florencja (63), Auckland (68), Budapeszt (70), Ateny (72), Bangkok (74), Rio de Janeiro (85), Marsylia (88) i Szanghaj (92). W pierwszej setce znalazło się również miejsca dla polskiego miasta. W rankingu 100 najlepszych miast świata (edycja 2019) pozycję nr 87 zajęła Warszawa. Miejsce to stanowi wypadkową ocen w sześciu różnych kategoriach, w których oceniane było każde z miast w rankingu.

d13r91c

Nasza stolica najlepiej poradziła sobie w kategorii "produkt", w której zajęła 29. pozycję. W dziedzinie tej uwzględniano: działanie najważniejszych miejskich instytucji, atrakcje turystyczne i infrastrukturę, w tym jakość szkolnictwa wyższego, komunikację lotniczą, centra wystawiennicze i ofertę muzeów. W kategorii "promocja", uwzględniającej m.in. popularność w internecie, w tym w serwisach społecznościowych, oraz liczbę rekomendacji, Warszawa zajęła 78. miejsce. Przyznano jej też 85. pozycję w zakresie bogactwa kultury, sztuki, rozrywki, zakupów, oferty kulinarnej i nocnego życia. Nieco gorzej poradziła sobie w innych kategoriach. Jako "miejsce" (tu brano pod uwagę pogodę, otoczenie miasta, bezpieczeństwo, dostępność parków oraz jakość architektury i zieleni) znalazła się na 114. miejscu. Na tej samej pozycji została sklasyfikowana, gdy chodzi o bogactwo i rozwój sektora biznesowego. W kategorii "ludzie" oceniającej m.in. atrakcyjność miasta dla przybyszów zagranicznych, którzy postanowili tu zamieszkać, uczyć się i pracować, największe miasto w Polsce znalazło się na 111. miejscu. Cóż, już nie jest źle. Najważniejsze, by w kolejnych latach dalej piąć się do góry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: North Brother Island - porzucona wyspa w środku Nowego Jorku

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d13r91c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13r91c