Trwa ładowanie...
d2ibjg2
16-10-2006 14:41

Nepal. Waluta. Język. Przepisy wjazdowe. Informacje praktyczne

Nepal — kraj na dachu świata – jest oczywiście znany z ukształtowania terenu. Już sama podróż samolotem nad tym górzystym krajem olśniewa i wprawia w podziw.

Share
d2ibjg2

_ Stolica: Katmandu Waluta: rupia nepalska (NPR); 1 NPR = 100 pajsa; 1 USD = 64 NPR *(kurs z 11.04.2008) Język urzędowy: nepalski Inne języki: angielski * _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywateli RP obejmuje obo­wiązek wizowy. Wizy na przejazd i pobyt można uzyskać w Am­ba­sadzie Nepalu w Berlinie (Nepalese Embassy, Guerickestrasse 27, 2nd floor, D-10587, Berlin-Charlottenburg, tel. 0049 30 343 599 20, faks 0049 30 343 599 06, e-mail:rneberlin@t-online.de ; www.nepalembassy-germany.com)
lub w New Delhi (Nepalese Embassy, Barakhamba Rd., New Delhi 110001, tel. 00 91 11 2335 9015 (R), faks 00 91 11 2332 6857, 2332 9647, e-mail:ramjanki@del2.vsnl.net.in ;www.nepalembassy-india.com)
. Władze Nepalu przyznają następujące rodzaje wiz:

• wizę wjazdową turystyczną: jednorazową na 60 dni (30 USD) lub wielokrotną na 60 dni (60 USD) – wiza turystyczna może być przedłużona na miejscu, maksymalnie do 150 dni, przez Departament Imigracji w Katmandu i Biuro Imigracyjne w Pokharze (opłata za przedłużenie wizy o 30 dni wynosi 1 USD za każdy dzień i systematycznie rośnie, jeśli wiza jest przedłużana na kolejne miesiące, do 2, 3 i 5 USD za każdy dodatkowy dzień);
• wizę tranzytową na 48 godzin (należy okazać potwierdzony bilet lotniczy na dalszą podróż) – wydawana jest na lotnisku w Katmandu, koszt 5 USD;
• wizę oficjalną, wydawaną przez MSZ członkom oficjalnych delegacji, niektórym pracownikom misji dyplomatycznych, osobom zapraszanym przez władze w Katmandu;
• non-tourist visa, wydawaną m.in. dziennikarzom, pracow­ni­kom firm zagranicznych zatrudnionym w Nepalu, przewodni­kom grup turystycznych (w sumie 9 kategorii grup) przez Departament Imigracji w Katmandu na okres do roku, z moż­liwością przedłużenia – opłata waha się od 10 do 100 USD za miesiąc pobytu, w zależności od kategorii grupy, do której należy aplikująca osoba;
• wizę studencką, tzw. study visa – koszt 40 USD za każdy miesiąc;
• wizę biznesową, wydawaną przez Departament Imigracji inwestorom zagranicznym i ich rodzinom na okres od 1 roku do 5 lat – opłata wynosi od 100 do 250 USD;
• wizę pobytową wielokrotną, residential visa – pierwszy rok kosztuje od 200 do 700 USD, w zależności od kategorii grupy, do jakiej kwalifikuje się aplikująca osoba, następny rok od 100 do 1200 USD.

d2ibjg2

Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa, 1 fotografia; w przypadku wizy bizne­sowej: zaproszenie od firmy miejscowej, pozostałe wymogi jak w przypadku wizy turystycznej. Wizę można uzyskać w na­stę­pu­jących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschod­ni); Birgunj, Parsa (Centralny Nepal); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Za­chod­ni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo­-Za­chodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, Daleki Zachodni Nepal); Gadda Chauki, Mahendranagar (Kanchanpur, Nepal Daleki Zachodni); Tribhuvan International Airport Kathmandu.

Za pobyt w Nepalu bez ważnej wizy grozi kara grzywny lub więzienia. Paszport powinien być ważny przynajmniej na czas ważności wizy. Nie wymaga się okazania przy wjeździe biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

_ Uwaga: _ Turyści planujący wyprawę do regionu Mustang (teren wypraw himalaistycznych), tradycyjnie autonomicznego wobec władz centralnych, obowiązani są dokonać dodatkowej (i nieza­leżnej od wizy wjazdowej do Nepalu) opłaty w wysokości nie mniej niż 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Za pobyt w regionie Mustang bez takiej opłaty można zostać skazanym na 1 miesiąc więzienia.

Ze względu na przystąpienie Polski do obszaru Schengen zostaną wprowadzone jednolite stawki opłat wizowych dla obywateli Nepalu udających się do Polski. Podobnych kroków należy oczekiwać ze strony nepalskiej.

d2ibjg2

PRZEPISY CELNE
Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE
Obowiązuje zakaz przywożenia i wy­wo­żenia narkotyków – grozi za to kara grzywny i pozbawienia wolności do 10 lat.

MELDUNEK
Pobyt w Nepalu przekraczający 120 dni wymaga zarejestrowania się w lokalnym oddziale policji.

UBEZPIECZENIE
Kierowcy powinni mieć wykupioną polisę ubez­pie­czenia komunikacyjnego. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane tylko wtedy, gdy towarzystwa te są reprezentowane przez miejscowych agentów.

d2ibjg2

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szcze­pień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszcze­pienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Turyści zmotoryzowani powinni legitymować się międzynarodowym prawem jazdy.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Oficjalne ograniczenia w swo­bodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Walutę można wymieniać w oficjalnych punktach. Mając kwit transakcji, można zwrócić rupie nepalskie i odzyskać walutę.
• Turyści uprawiający wędrówki górskie ponoszą opłaty: trekking kosztuje od 10 USD za tydzień do 70 USD za dzień, w za­leżności od miejsca i długości pobytu. Uprawianie turystyki górskiej w niektórych rejonach wymaga wcześniejszej zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.

d2ibjg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ibjg2