Trwa ładowanie...

Nie sposób je wymówić! Najtrudniejsze nazwy miejscowości w Polsce

Język polski jest jednym z trudniejszych języków. Przekonują się o tym nie tylko obcokrajowy dążący do jego opanowania, ale także sami Polacy. Trudności sprawia nie tylko nasza skomplikowana gramatyka, lecz także wymowa. Polszczyzna obfituje w łamacze językowe, z którymi możemy spotkać się, przemierzając nasz kraj. Oto najtrudniejsze do wymówienia nazwy polskich miejscowości.

Kościół św. Anny znajduje się na terenie gminy Wieczfnia KościelnaKościół św. Anny znajduje się na terenie gminy Wieczfnia KościelnaŹródło: Adobe Stock, fot: S.Milejski
d4eetxn
d4eetxn

Mazowsze

Nieopodal Warszawy, w województwie mazowieckim znajduje się Jazgrzewszczyzna. To niewielka wieś, na której nazwie języki łamią sobie wszyscy turyści, którzy mają okazję mijać ją na swojej drodze. Dzieje się tak głównie za sprawą nagromadzenia głosek szumiących i syczących.

Miejscowość jest bardzo malowniczo położona i otoczona lasami. Mieszka tu zaledwie 391 osób. Jej arcytrudna nazwa najprawdopodobniej pochodzi od nazwiska Jazgrzeszewscy – rodziny, do której należała w dawnych czasach.

Również w województwie mazowieckim znajduje się inna, nieco już łatwiejsza do wymówienia nazwa miejscowości. To Szymankowszczyzna – wieś, która obecnie liczy ok. 100 stałych mieszkańców. Miejscowość jest zlokalizowana w powiecie mińskim, w pobliżu Stanisławowa. Na terenie wsi znajduje się zabytkowy czworak, a ciekawostką jest fakt, że w 1984 r. rozbił się tu samolot wojskowy. I byłaby to po prostu jedna z wielu katastrof lotniczych, gdyby nie fakt, że maszyna tak głęboko wbiła się w ziemię, że na jej powierzchni nie udało się znaleźć niemal żadnych jej szczątków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piramidy na Kujawach. Od egipskich są starsze o tysiąc lat

Osoby podróżujące trasą S7 mijają drogowskazy prowadzące do miejscowości o ciekawie brzmiącej nazwie. Chodzi o wieś Wieczfnia Kościelna. Widząc po raz pierwszy nazwę tej miejscowości, można odnieść wrażenie, że jest w niej błąd ortograficzny, jednak nazwy własne rządzą się swoimi prawami. Niestety nie ma pewności, skąd wzięła się ta niezwykła nazwa. Wiadomo natomiast, że gmina Wieczfnia Kościelna zaliczana jest do ekologicznie najczystszych regionów województwa mazowieckiego.

d4eetxn

Województwo dolnośląskie

Łamacze języków na swojej mapie posiada także województwo dolnośląskie. Jednym z przykładów jest historyczna wieś Wierzchosławiczki, która może poszczycić się naprawdę długimi dziejami. Wierzchosławiczki leżą w powiecie jaworskim, u podnóża Poręby (szczytu Gór Kaczawskich).

Biegnie tędy szlak zamków piastowskich - z Bolkowa do Janowic Wielkich. Pierwsze wzmianki źródłowe o istnieniu miejscowości pochodzą z XV w. a konkretnie z roku 1419.

Przystanek autobusowy we wsi Wierzchosławiczki Wikimedia Comons
Przystanek autobusowy we wsi WierzchosławiczkiŹródło: Wikimedia Comons, fot: Juandev

Województwo lubelskie

W województwie lubelskim znajdują się Zaździebulichy – przysiółek i leśna osada wchodząca w skład miejscowości Gułów. Gułów to niewielka wieś, która liczy zaledwie ok. 400 mieszkańców. Warto wiedzieć, że na jej terenie znajdował się majątek należący do rodziny Krasińskich. Jego ostatnią właścicielką była Maria Ludwika z Krasińskich Czartoryska. Po II wojnie światowej ziemie i zabudowania majątku przejęła Spółdzielnia Rolnicza "Iskra", która przestała działać w 1983 r, a majątek uległ dewastacji.

d4eetxn

Inną miejscowością w tym regionie, która brzmi ciekawie jest Żdżanne. Pierwotnie nazwa wsi brzmiała Dzdzanne. Żdżanne powstało na przełomie XIV i XV w. Początkowo jego mieszkańcami byli Wołosi. Był to lud pochodzący z Bałkanów, głównie z terenów obecnej Rumuni.

Województwo małopolskie

W pobliżu Zakopanego znajduje się miejscowość świetnie znana większości turystów, którzy goszczą na Podhalu. Mowa o Murzasichle – miejscowości, której nazwa na pierwszy rzut oka wygląda, jakby została zaczerpnięta z obcego języka. Wiele osób, które stykają się z nią po raz pierwszy, nie wie, jak poprawnie wymówić tę nazwę. W efekcie, powstają różne, często dziwnie brzmiące twory językowe, które wzbudzają rozbawienie w góralach zamieszkujących Murzasichle.

Mało kto potrafi prawidłowo wymówić nazwę wsi Murzasichle Adobe Stock
Mało kto potrafi prawidłowo wymówić nazwę wsi MurzasichleŹródło: Adobe Stock, fot: Puschhaus Adam

Nazwę tę należy wymawiać, jak się ją pisze, uważając jednak na dwuznak "rz", który w tym wypadku wymawia się jako osobne "r" oraz "z", a także "si", które powinno brzmieć jak "ś" oraz "i". Równie ciekawe, co sama wymowa, jest również pochodzenie nazwy. Murzasichle wywodzi się bowiem od "muru za Sichłą" – Sichła to natomiast rzeka przepływająca nieopodal.

d4eetxn

Murzasichle to popularna wśród turystów miejscowość. Na jej terenie funkcjonuje rozbudowana baza noclegowa, na którą składają się m.in. domki letniskowe, pensjonaty, kwatery i pokoje. Murzasichle jest miejscowością znacznie spokojniejszą niż oddalone od niej o zaledwie 10 km Zakopane, co czyni z niej idealne miejsce na urlop dla miłośników ciszy i kameralnej atmosfery.

Województwo kujawsko-pomorskie

Całkiem udanym łamańcem językowym jest także Brzyskorzystewko. Nazwa tej niewielkiej wsi wzięła się od rzeczki, którą nazywano Bezkorzyścią. W Brzyskorzystewku znajduje się zabytkowy dwór i pałac z XIX w. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1450 r. gdzie wymieniona jest jako Brzyskorzystwa Mniejsza.

d4eetxn

Województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie

Kiekskiejmy, Poszeszupie i  Ejszeryszki to z całą pewnością nie są nazwy dla amatorów. Aby je wymówić prawidłowo podczas pierwszego czytania trzeba się naprawdę porządnie skupić. Wszystkie trzy wioski leżą na północno-wschodnim krańcu naszego kraju, blisko granicy z Litwą. Na tych terenach niegdyś żyło plemię Jaćwingów i to z ich języka pochodzą te oryginalne nazwy. Do Ejszeryszek powinni koniecznie zajrzeć smakosze i fani regionalnych potraw, ponieważ aż osiem produktów z tej miejscowości zostało wpisanych na listę produktów tradycyjnych.

Źródło: Polszczyzna.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4eetxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eetxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj