Trwa ładowanie...
d3uzxki

Oszpecono wnętrze schroniska. Miało być wpisane do rejestru zabytków

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej to zabytkowe miejsce. Gdy otwarto je po remoncie, z niesmakiem zauważono, że sufit w jadalni pokrywają rury i zraszacze systemu przeciwpożarowego. To znacznie szpeci wnętrze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczególnie niezadowoleni z remontu są taternicy, którzy zgłosili sprawę do "Gazety Wyborczej".
Szczególnie niezadowoleni z remontu są taternicy, którzy zgłosili sprawę do "Gazety Wyborczej". (Shutterstock.com)
d3uzxki

Remont miał służyć dostosowaniu budynku do przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Prace nad ulepszeniem trwały ponad dwa miesiące, a po ich zakończeniu okazało się, że zmieniło się nie tylko wnętrze łazienki na parterze. Pod sufitem w jadalni zainstalowano, szpecące zabytkowe wnętrze, zraszacze przeciwpożarowe oraz metalowe rurki.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", której sprawę zgłosili taternicy, PTTK, odpowiedzialne za zarządzanie schroniskami w Tatrach, nie ukrywa, że "nie jest dumne z tego, jak wygląda teraz wnętrze schroniska". Nie było jednak ono wpisane do rejestru zabytków, a jedynie do ewidencji. Jerzy Kalarus, prezes spółki PTTK twierdzi, że to ekspertyzy specjalistów z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego zadecydowały o zamontowaniu rurek pod sufitem. Miało się to stać zanim odebrano od konserwatora zabytków pismo z informacją o wpisaniu schroniska do rejestru.

d3uzxki

Zdania internautów są w tej sprawie podzielone. Część z nich twierdzi, że dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe jest zbędne i tylko szkodzi wizerunkowi schroniska. Pozostali uważają jednak, że reakcja obrońców budynku jest zwykłym "czepialstwem", a bezpieczeństwo turystów powinno znajdować się na pierwszym miejscu. Podobne zdanie na temat sytuacji schroniska Murowaniec ma Jerzy Kalarus z PTTK.

O schronisku Murowaniec nieraz już było głośno - ze względu na przepisy zabraniające spać na tzw. glebie. Z tego powodu wielu turystów chcących zostać w ośrodku na noc musi wykazać się kreatywnością, która wzbudza kontrowersje. O turystach, śpiących na ławkach pisaliśmy w 2018 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Schronisko na Babiej Górze

d3uzxki

Podziel się opinią

Share

d3uzxki

d3uzxki