Trwa ładowanie...

Piękne miejsca mniej niż 100 km od polskiej granicy. Idealne na krótki wyjazd

Wakacje sprzyjają jednodniowym czy weekendowym wycieczkom. Na krótki wypad warto wybrać się do miejsc położonych tuż za granicami naszego kraju. W ramach akcji #WPnaLato przedstawiamy kilka magicznych atrakcji oddalonych jedynie kilkadziesiąt kilometrów od Polski.

Piękne miejsca mniej niż 100 km od polskiej granicy. Idealne na krótki wyjazdŹródło: Shutterstock.com
d2qdmhz
d2qdmhz

Niemcy - nadbałtyckie kurorty i niezwykły park

Uznam to bałtycka wyspa na pograniczu Polski i Niemiec. Znajduje się na niej wiele kurortów i sanatoriów, a turystów przyciągają przepiękne piaszczyste plaże i doskonałe warunki do jazdy na rowerze. Jednym z ciekawszych miejsc jest Ahlbeck, będące dzielnicą gminy Heringsdorf. Znajduje się tu XIX-wieczne zabytkowe molo, wysunięte 280 m w głąb morza. Miejscowość słynie także z kąpieli morsów, które odbywają się tutaj w Walentynki od prawie 20 lat.

Odległość od polskiej granicy: 3 km

Park Mużakowski to największy i najsłynniejszy park stylu angielskiego w Polsce i w Niemczech. Jest także jedynym na świecie dwupaństwowym parkiem krajobrazowym. Rozciąga się na powierzchni ponad 5 km kw. Położony jest po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, będącej granicą polsko-niemiecką. Centrum parku znajduje się w niemieckiej miejscowości Bad Muskau. W lipcu 2004 r. park został wpisany na listę UNESCO. Do jego największych atrakcji należy renesansowy Nowy Zamek z XVI wieku.

Odległość od polskiej granicy: 0 km

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Czechy - niezwykłe skalne miasto

Skały Adrszpasko-Cieplickie to masyw górski w Czechach, zbudowany z piaskowców i będący fragmentem Gór Stołowych. Należy do największych atrakcji turystycznych naszych południowych sąsiadów. Znajdują się tu skalne labirynty i iglice, ruiny zamków i punkty widokowe. Ze względu na działanie wody, mrozu i wiatru są one podzielone licznymi kanionami i szczelinami.

W gąszczu wąwozów i skalnych tworów można poczuć się jak na planie "Opowieści z Narnii". Dla turystów przygotowano tu kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Najłatwiejsza trasa nadaje się dla wszystkich, także małych dzieci, które w skalnym mieście poczują się jak w raju. Już sama Brama Gotycka robi ogromne wrażenie - to tutaj niegdyś znajdowało się pierwsze wejście do skalnego labiryntu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przejście najpopularniejszej trasy zajmuje ok. 2-3 h. Znajdziemy tu wiele ułatwień - przygotowano poręcze, drabiny, chodniki, kładki czy schody. Od głównej trasy odbijają szlaki prowadzące na szczyty skalnych iglic. Poza podziwianiem samym formacji skalnych turyści mogą zobaczyć ruiny zamków oraz imponujące wodospady, a także podziwiać panoramę z punktów widokowych oraz zrobić przerwę nad malowniczym jeziorem. Zbiornik w dawnej piaskowni zachwyca barwą - woda mieni się w różnych odcieniach błękitu, a przejrzystością dorównuje najpiękniejszym górskim stawom. Dużą atrakcję stanowi także wycieczka łódką po jeziorze.

Odległość od polskiej granicy: 10 km

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Słowacja - wyjątkowe zamki i magiczne jezioro

Strecno znajduje się w dolinie Wagu, w kraju żylińskim na Słowacji. Najbardziej zachwycającą atrakcją jest z pewnością twierdza na wysokiej skale, która uważana była w średniowieczu za najbezpieczniejsze miejsce nad rzeką. Pod koniec XVII wieku zamek został zniszczony i przez długie lata zakątek straszył ruinami. Na szczęście jego większą część udało się zrekonstruować i obecnie twierdza jest udostępniona zwiedzającym.

d2qdmhz

Odległość od polskiej granicy: 64 km

Na północ od Dolnego Kubina, mniej niż 50 km od granicy z Polską, znajduje się zabytek stanowiący ikonę słowackiej Orawy - Zamek Orawski.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jego najwyższa część wznosi się w sposób wręcz zaprzeczający grawitacji na pionowej dolomitowej skale, górującej ponad 100 m nad doliną rzeki Orawy. Pierwsze wzmianki o twierdzy pochodzą z XIII wieku, kiedy to służył jako warownia strzegąca szlaku handlowego biegnącego do Polski.

Odległość od polskiej granicy: 38 km

Szczyrbskie Jezioro należy do jednych z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. W jego okolicy mieści się wiele pensjonatów i hoteli - nad samym brzegiem widać charakterystyczny trójkątny budynek hotelu Patria. Jest tu także skocznia narciarska. Choć jezioro posiada przystań dla łódek, pływanie na nim jest zabronione, więc turystom pozostaje podziwianie pięknego widoku z jednej z ławeczek na brzegu.

Odległość od polskiej granicy: 56 km

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Białoruś - niepowtarzalna architektura Grodna

Założone w X wieku Grodno, nazywane jest miastem katedr, zamków i pałaców królewskich dzięki niepowtarzalnej architekturze. Jako jedno z najpiękniejszych wówczas miast Europy znalazło się na ilustracjach w sławnym, wydanym w 1618 r., dziele Georga Brauna "Civitates orbis terrarium".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kilka cennych zabytków zniszczono już po wojnie, ale zachowały się dwa zamki. Stary, zwany też Górnym, z XIV-XV wieku, w którym zmarł Stefan Batory, oraz Nowy, w którym odbył się ostatni Sejm I Rzeczpospolitej i abdykował Stanisław August Poniatowski.

d2qdmhz

Odległość od polskiej granicy: 23 km

Czekamy na wasze historie z wakacyjnych wyjazdów! Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

d2qdmhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qdmhz