Trwa ładowanie...

Polacy planują letnie urlopy. Króluje Turcja i all inclusive

Turcja, Grecja i Egipt to trzy kierunki, które na nadchodzący sezon letni Polacy wybierają najchętniej - wynika z analizy Wakacje.pl. Największy multiagent w Polsce przeprowadził też badania ogólnokrajowe, które pokazują, że w tym roku na zagraniczny urlop wybiera się 40 proc. osób powyżej 18. roku życia.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

40 proc. Polaków planuje zagraniczne wakacje 40 proc. Polaków planuje zagraniczne wakacje Źródło: Adobe Stock, fot: maryviolet
d4mf40w
d4mf40w

Trendy obserwowane na rynku potwierdzają, że podróże to ważny element życia Polaków. Po dwóch latach pandemii i ograniczeniach z nią związanych widać, że nasi turyści są spragnieni wyjazdów. Na ten moment wojna w Ukrainie nie wpływa ani na chęć do wyjeżdżania za granicę, ani na zmianę preferencji w wyborze kierunków.

Wakacje.pl zapytały Polaków o ich wyjazdowe plany. Konkretnie o to, czy w tym roku zamierzają wyjechać na co najmniej siedmiodniowy urlop zagraniczny. Badanie prowadzone było wśród osób, które mają 18 lub więcej lat i jest reprezentatywne dla naszego kraju. 40 proc. respondentów odpowiada, że zdecydowanie planuje lub raczej planuje taką podróż, a 46 proc. z nich skorzysta przy tym z usług biura podróży.

Dlaczego Polacy zamierzają wyjechać na wczasy zorganizowane? 63 proc. wskazuje na wygodę, 62 proc. docenia, że nie musi się martwić o formalności związane z organizacją wycieczki, a 40 proc. podkreśla, że w razie problemów będzie mogło skorzystać z pomocy rezydenta lub organizatora.

Dokąd na wakacje? Turcja liderem

Z ogólnopolskiego badania wynika, że w tym roku Polacy chcą wypoczywać w Grecji, Hiszpanii, Turcji, Chorwacji i we Włoszech oraz w Egipcie, Bułgarii, na Cyprze, Malcie i w Tunezji.

d4mf40w

W pierwszej trójce najczęściej wybieranych kierunków na sezon letni według stanu sprzedaży Wakacje.pl na koniec marca znalazły się Turcja, Grecja i Egipt. Łącznie odpowiadają one za 65 proc. sprzedaży. Miejsca od czwartego do 10. zajmują Hiszpania, Tunezja, Cypr, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chorwacja i Włochy.

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów Materiały prasowe
Najpopularniejsze kierunki wyjazdów Źródło: Materiały prasowe, fot: Wakacje.pl

Wakacje.pl sprawdziły też, jak rozkłada się zainteresowanie poszczególnymi krajami w różnych grupach klientów. Okazuje się, że pary najczęściej stawiają na Riwierę Turecką Morza Śródziemnego (Antalya), Hurghadę w Egipcie oraz na Kretę. Z kolei rodziny z dziećmi decydują się na wypoczynek w regionie Antalyi, Hurghady i na Rodos. W grupie osób podróżujących w pojedynkę ranking także różni się miejscem trzecim, na które wchodzi Bułgaria.

 Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Ile Polacy wydadzą na wakacje?

Wakacje.pl sprawdziły też, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczny urlop. I tak za wyjazd dla dwóch osób w Turcji klienci płacą łącznie średnio 5756 zł (przed rokiem 5864 zł), w Grecji jest to 5991 zł (5921 zł), a w Egipcie 6410 zł (w 2021 roku 5652 zł). W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się również Hiszpania i Tunezja, gdzie dwie osoby dorosłe za wyjazd płacą odpowiednio 5500 zł i 5339 zł.

d4mf40w

W grupie rodzin z jednym dzieckiem średnia cena rezerwacji do Turcji to 8255 zł, do Grecji 8252 zł, a do Egiptu 8513 zł. Rodzice podróżujący z dwójką dzieci za pobyt w Turcji klienci płacą 10 297 zł, za wakacje w Grecji 10 553 zł, a w Egipcie 10 501 zł.

Średnia wartość rezerwacji Materiały prasowe
Średnia wartość rezerwacji Źródło: Materiały prasowe, fot: Wakacje.pl

- Przy cenach wycieczek na etapie wczesnej rezerwacji, która trwała do końca marca, nie było jeszcze widać wpływu inflacji i wzrostu kursów walut czy paliwa lotniczego. Ten trend nie powinien jednak nas zmylić. Przewidujemy, że w tym roku ceny nie będą spadać w takim zakresie, jak to bywało przed laty. Co prawda, oferty last minute zawsze się pojawiają, ale nie powinniśmy liczyć w tym zakresie na super przeceny. Już analizy, które prowadziliśmy w zeszłym roku, potwierdzały, że tuż przed wylotem te same wycieczki kosztowały więcej niż kupowane na kilka, czy kilkanaście tygodni wcześniej. Niekiedy różnice w cenach sięgały nawet ponad 1 tys. zł od osoby - zwraca uwagę Anna Podpora, menedżer produktu w Wakacje.pl.

Polacy stawiają na all inclusive

Polacy chcą z góry wiedzieć, ile zapłacą za swoje wakacje. Dokładnie zaplanować budżet pomoże wykupienie pobytów w opcji all inclusive. To najpopularniejsza formuła wyżywienia, która obejmuje trzy posiłki dziennie, przekąski, napoje bezalkoholowe i alkoholowe, a często także lody dla dzieci i dostęp do różnych atrakcji organizowanych na terenie hotelu.

d4mf40w

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, 84 proc. klientów wybiera all inclusive lub ultra all inclusive. Obecnie nieznacznie wyższy jest odsetek osób, które decydują się na wyżywienie w formie dwóch posiłków dziennie (10 proc. wobec 9 proc. przed rokiem).

 Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Wakacje.pl

Duże zainteresowanie majem i czerwcem

W zeszłym roku część krajów otwierała się na turystów dopiero pod koniec maja albo w czerwcu. To spowodowało, że wyjazdy na majówkę nie były jeszcze dostępne w takim zakresie, jak ma to miejsce w tym roku. Pozytywny skutek luzowania obostrzeń widać w bieżących wynikach sprzedaży. Na podróż w maju zdecydowało się 19 proc. klientów, przed rokiem było to 12 proc. Natomiast w czerwcu na urlop wybiera się 26 proc. osób, które już zarezerwowały swój letni wypoczynek. To o pięć punktów procentowych więcej niż przed rokiem.

d4mf40w

- Na koniec marca udział wyjazdów w lipcu i w sierpniu był niższy niż przed rokiem, co nie oznacza wcale, że w tych dwóch miesiącach Polacy nie będą wyjeżdżać tak licznie jak dotychczas. Część osób dopiero kupi wycieczkę, potwierdzają to nasze estymacje oparte na danych z monitoringu zainteresowania wyjazdami letnimi. Cieszy natomiast, że Polacy doceniają uroki wyjazdów przed szczytem sezonu, kiedy niższe są i ceny, i temperatury, co sprzyja zwiedzaniu i generalnie odkrywaniu odwiedzanych miejsc – mówi Anna Podpora.

Najlepiej samolotem

Klienci Wakacje.pl w przeważającej części decydują się na podróże lotnicze - konkretnie 95 proc. z nich. Przed rokiem wskaźnik ten wynosił 90 proc. Widać, że znacząco spadł udział podróży własnym samochodem - z 9 proc. w zeszłym roku do 3 proc. na koniec marca tego roku.

d4mf40w

Sezon Lato 2022 będzie podobny do tego sprzed trzech lat pod jeszcze innym względem - w ofercie dostępnych jest więcej niż przed rokiem wylotów z lotnisk lokalnych. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Wakacje.pl na próbie ogólnopolskiej wynika, że 45 proc. osób w pierwszej kolejności sprawdza ofertę z lotniska znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania.

Gdzie zatem najczęściej rozpoczniemy swoją podróż? Najliczniejszą grupą są klienci, którzy rozpoczną podróż z jednego z warszawskich lotnisk (Chopina lub Warszawa-Modlin) - łącznie stanowią nieco ponad 32 proc. Na drugim miejscu znalazły się pod tym względem Katowice (31 proc.), a dalej Wrocław (11 proc.), Gdańsk (9 proc.) i Poznań (9 proc.).

Które kierunki cieszą się największą popularnością wśród pasażerów poszczególnych lotnisk? Z Warszawy i Katowic turyści najczęściej wybierali Riwierę Turecką, Rodos i Hurghadę, a z Wrocławia Riwierę Turecką, Bodrum i Rodos.

Najpopularniejsze kierunki z lotnisk regionalnych Materiały prasowe
Najpopularniejsze kierunki w podziale na lotniska Źródło: Materiały prasowe, fot: Wakacje.pl

Klienci Wakacje.pl mogą zapłacić za wycieczkę później

Wakacje.pl wprowadziły właśnie nową metodę płatności dla klientów, którzy chcą zarezerwować wyjazd. Jest ona dostępna zarówno dla kupujących wycieczkę przez stronę internetową agenta, jak i w salonach franczyzowych.

d4mf40w

Usługa PayPo w Wakacje.pl - bo o niej mowa - obejmuje limit płatności do 2000 zł, dzięki czemu można bez obciążenia wpłacić zaliczkę, zrobić dopłatę przed ostateczną wpłatą, a nierzadko nawet opłacić cały wyjazd. Oferty w cenie do 2000 zł są w Wakacje.pl dostępne praktycznie przez cały rok. Mowa chociażby o krótkich wypadach do europejskich miast lub kurortów nad Morzem Śródziemnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2021. Najchętniej wybierane kierunki

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4mf40w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mf40w