Trwa ładowanie...

Popularny szlak w Tatrach zamknięty do odwołania. "Absurd w czystej postaci"

Podstawowym zadaniem parków narodowych jest ochrona flory i fauny, w tym procesów naturalnych, dlatego Tatrzański Park Narodowy podjął decyzję o zamknięciu popularnego szlaku. Powodem jest niedźwiedzica z małym, przebywająca w pobliżu trasy. Niestety nie wszyscy turyści rozumieją decyzję parku.

Schronisko na Hali Kondratowej Schronisko na Hali Kondratowej Źródło: WP Turystyka
d1hhv09
d1hhv09

"Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody. Z tego powodu czasami ludzie muszą ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez TPN w mediach społecznościowych.

TPN ma ważny powód

Park narodowy poinformował, że od 21 kwietnia br., do odwołania zamknięty w obu kierunkach zostaje żółty szlak turystyczny z Kuźnice przez Dolinę Jaworzynki do Przełęczy Między Kopami.

TPN zdecydował się na podjęcie takiej decyzji ze względu na niedźwiedzicę, która wraz z młodymi przebywa w pobliżu szlaku. "Pracownicy terenowi parku stale obserwują sytuację. Szlak zostanie otwarty, jak tylko sytuacja będzie bezpieczna dla tej rodziny i dla turystów" - informuje TPN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

d1hhv09

Choć oczywiste jest, że władze parku chcą w ten sposób zadbać zarówno o bezpieczeństwo dzikich mieszkańców Tatr, jak i osób, spacerujących po szlakach, nie wszystkim turystom podoba się ich decyzja. "Absurd w czystej postaci. To jeden z głównych szlaków spacerowych, jego zamknięcie spowoduje niewyobrażalne tłumy na szlaku przez Boczań i na Hale Kondratową", "Teraz zamykają szlaki, a za kilka lat będą strzelać do matek niedźwiedzi z niedźwiadkami jak na Słowacji" - czytamy w komentarzach.

Mimo grupy niezadowolonych turystów większość rozumie, że w Tatrach są tylko gośćmi, a TPN powinien troszczyć się o zwierzęta, żyjące na tym terenie. "Świetna decyzja, brawo", "Natura górą!", "Bardzo dobrze. Niedźwiedzie są w końcu gospodarzami", "Przyroda odpocznie" - komentują zadowoleni internauci.

Niedźwiedzie w polskich górach

Niedźwiedzie żywią się przeważnie roślinami – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

d1hhv09

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

W sytuacji napotkania niedźwiedzia w pobliżu szlaku turystycznego powinniśmy spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

d1hhv09

Źródło: TPN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj