Poruszenie w Paryżu. Czekano na to pięć lat
W Paryżu zapanowało spore poruszenie po tym, jak jednocześnie zabrzmiało osiem dzwonów z północnej wieży katedry Notre Dame. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od niszczycielskiego pożaru w kwietniu 2019 r.
Wydarzenie, które miało miejsce w piątek 8 listopada br., stanowi symboliczny etap w odbudowie katedry, która ma zostać ponownie otwarta za miesiąc. Wielu turystów czeka na to już od dawna.
Wielka chwila
Dzwony uruchomiono ok. godziny 10:30, co przyciągnęło uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów zgromadzonych w okolicy. - To pierwszy raz, gdy wszystkie dzwony brzmią razem od czasu pożaru - powiedział Philippe Jost, szef instytucji publicznej nadzorującej odbudowę katedry. Podkreślił, że jest to ważny etap w procesie rekonstrukcji tego wyjątkowego zabytku.
Za instalację i regulację dzwonów odpowiadała firma, której przedstawicielem jest Alexandre Gougeon. Zauważył on, że choć konieczna jest jeszcze dokładniejsza regulacja mechanizmu, "pierwsza próba jest przekonująca". Dzień wcześniej przeprowadzono indywidualne testy każdego z dzwonów, aby upewnić się o ich prawidłowym działaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest jak pływający resort. Na pokładzie wielu Polaków
Katedra Notre Dame - ikona Paryża wkrótce otworzy się dla turystów
W północnej wieży katedry zainstalowano osiem dzwonów, z których każdy nosi imię postaci ważnej dla Kościoła i diecezji paryskiej. Największy z nich, Gabriel, waży cztery tony, natomiast najmniejszy, Jean-Marie - nazwany na cześć kardynała Jean-Marie Lustigera - waży 800 kg.
Pożar z 2019 r. uszkodził część wieży, co wymagało kompleksowej restauracji. Dzwony zostały wówczas zdjęte, oczyszczone i odnowione. Ich ponowne uruchomienie stanowi dźwiękowy symbol postępu w odbudowie Notre Dame - jednej z największych katedr w Europie Zachodniej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Katedra Notre Dame, zniszczona przez pożar pięć lat temu, ma zostać ponownie otwarta na początku grudnia. Według prognoz świątynia będzie mogła przyjąć ok. 14 milionów zwiedzających rocznie.