Trwa ładowanie...

Rosja. Miasta-widma koło Workuty. Wszystko jest tam skute lodem

Krajobraz mroźnej i pogrążonej w bieli północnej części Rosji potrafi zaskakiwać. W sieci pojawiły się zdjęcia opuszczonych domów, wykonane w republice Komi. Z miastami-widmami w okolicy Warkuty wiąże się smutna historia.

 Siewiernyj to opuszczone osiedle  w Rosji, w Republice Komi Siewiernyj to opuszczone osiedle w Rosji, w Republice KomiŹródło: Getty Images
d445hzd
d445hzd

Telewizja "ABC News" opublikowała na swoim Twitterze zdjęcia z miejscowości Siewiernyj w Rosji. Żyrandol, który zniknął pod kryształami lodu, zaspy śniegu na klatkach schodowych oraz niknące pod warstwami szronu meble, a nawet ściany mieszkań.

"Widoki pokrytego lodem opuszczonego budynku w regionie Siewiernyj w rosyjskiej Republice Komi. Mroźny klimat, temperatury sięgające -50 stopni C. oraz bezrobocie doprowadziły do nasilenia migracji, które sprawiły, że część osiedli stała się "miastami-widmo" - informuje na swoim Twitterze "ABC NEWS".

Siewiernyj - w mieście działała kiedyś kopalnia węgla

Oprócz ciężkiego do życia klimatu, za opublikowanymi przez amerykańską stację zdjęciami, kryje się równie trudna historia tamtego regionu. Siewiernyj znajduje się ok. 18 km na północ od Workuty, która powstała podczas zagospodarowywania złóż węgla.

d445hzd

Nazwa miejscowości pochodzi od kopalni Siewiernaja, przy budowie której pracowali głównie więźniowie łagrów Workuty. Do końca lat 80. budowano tam zakłady, domy mieszkalne oraz obiekty socjalne. Mieszkało tam wówczas ok. 20 tys. osób.

Kopalnię zamknięto po serii wybuchów

Jednak, kiedy po rozpadzie ZSRR nastąpił kryzys gospodarczy i znacznie spadło wydobycie węgla, zamknięto tam wiele zakładów. Siewiernyj został w późniejszych latach połączony z innym osiedlem i włączony do okręgu miejskiego Workuty.

Po serii wybuchów metanu w 2016 r., w wyniku których zginęło 36 górników, kopalnia Siewiernaja została zatopiona. Klimat i bezrobocie sprawiają, że okolice Workuty stają się miastami-widmo. Dziś w mieście-widmo jest już ok. 15 tys. opuszczonych mieszkań.

d445hzd

Źródło: "ABC NEWS"

Nowy Targ. Otworzyli pub pomimo rządowych restrykcji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d445hzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d445hzd