Trwa ładowanie...
d3q48eb

Solina

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Województwo podkarpackie, powiat leski, Bieszczady.

Strefa czasowa:

UTC+01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Solina – idealna na spokojne wakacje

Solina jest niewielką miejscowością położoną w województwie podkarpackim, tuż obok Jeziora Solińskiego, czyli sztucznego zbiornika retencyjnego, który powstał na skutek spiętrzenie wód rzeki Solinki poniżej jej ujścia do Sanu. W latach 70. Solina niegdyś była siedzibą gminy, od 1999 pełni tę funkcję Polańczyk. Sama miejscowość jest niewielka, a potocznie tak samo mówi się o regionie turystycznym wokół Jeziora Solińskiego oraz o samym zalewie. Z pewnością słyszeliście o tym, jak ktoś mówi, że wybiera się na urlop „nad Solinę”.

Gmina Solina ściąga w swoje malownicze i zróżnicowane tereny licznych wczasowiczów. Odpoczniesz tutaj na plaży, na trasie spacerowej w Bieszczadach o zróżnicowanym stopniu trudności, na rowerze, na żaglach i w dobrym pensjonacie , jak w największym kurorcie. Solina to idealna okolica na rodzinne wakacje, bo każdy spędzi tu taj czas tak, jak chce.

Solina – lokalizacja i dojazd

Dla niektórych Solina to cały region zalewu i przylegających miejscowości. Sama wieś Solina mieści się na północno-wschodnim brzegu zalewu. Cała gmina Solina ma niespełna 200 kilometrów kwadratowych powierzchni, a większość miejscowości skupia się w okolicy zalewu. Są nad nim położone takie miejscowości jak Polańczyk. Przez zaporę solińską możemy dojść na przykład do miejscowości Jawor lub popłynąć rejsem jedną z łodzi do Polańczyka.

Solina jest umiejscowiona około 30 kilometrów od Sanoka. Z centrum Polski, z Warszawy jest do nie 400 kilometrów. Trasa, która jedziemy, jest latem często remontowana, dlatego można rozważyć podróż samolotem. Jeśli wybieramy się w okolice Soliny, nad Jezioro Solińskie, lub ogólnie w Bieszczady na przykład z Gdańska, łatwiej będzie nam dotrzeć na miejsce samolotem do Krakowa (lot trwa 1 godzinę i 20 minut) albo do Rzeszowa, ale z przesiadką w Warszawie (wtedy lot będzie trwał 2 godziny i 50 minut). Stamtąd łatwiej dojedziemy na miejsce autobusem.

Zapora na Zalewie Solińskim

Jeśli jesteśmy w okolicy przejazdem, warto zwiedzić słynną zaporę na Jeziorze Solińskim: ma prawie 650 metrów długości i ponad 80 wysokości. Można zwiedzać umiejscowioną w korpusie hydroelektrownię. Na miejscu czasami trudno znaleźć miejsce parkingowe, a największy i najczęściej dostępny parking znajduje się przed wjazdem do miejscowości.

Zaporę można zwiedzać kilka razy dziennie w obecności przewodnika, w grupie o liczebności minimum 15 osób. Warto zobaczyć gigantyczny mural przedstawiający zwierzęta na skarpie zalewu – powstał on w 2015 roku. Nie użyto w celu jego wykonania farb, lecz myjki pod wysokim ciśnieniem, która utworzyła wzór przez zmycie pyłu nagromadzonego na betonowej powierzchni. Oryginalna atrakcja.

Solina – plaża w Bieszczadach

Zalew Soliński ma taflę wody położoną na wysokości kilkudziesięciu metrów. Ta wysokość sprzyja występowaniu tam intensywnych podmuchów wiatru. Dzięki temu Solina to unikalne miejsce dla fanów sportów wodnych jak żeglarstwo czy kitesurfing. Zwolennicy spokojniejszego aktywnego wypoczynku będą zadowoleni z lokalnych wypożyczalni rowerów wodnych i rejsów statkami wzdłuż brzegów zalewu solińskiego lub na jego drugą stronę.

Solina – kiedy warto jechać?

Zdecydowanie latem i późną wiosną, choć wczesna jesień w tych okolicach także zachwyca urokiem kolorowych drzew liściastych. Jeśli lubimy poleżeć na plaży w Solinie, wybierzmy ciepła porę. Okolica to rozbudowana infrastruktura turystyczna, więc nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego o odpowiadającym nam standardzie i cenie. Bliżej jeziora znajdziemy nawet całe domki do wynajęcia nawet dla dużej rodziny. W pobliżu mieści się też wiele pensjonatów i hoteli.

Co zjemy w Solinie?

Wody Zalewu Solińskiego są doskonałym miejscem do życia dla wielu gatunków ryb. Jeśli więc będziemy w okolicy, warto spróbować świeżo złowionego okonia z lokalnej smażalni oraz spróbować lokalnych przysmaków kuchni regionalnych grup etnicznych. Bojkowie i Łemkowie wznieśli sporo do lokalnej kuchni. Bojkowie to ludzie gór, potrawy dla nich charakterystyczne są sycące i wykonane z prostych składników w niezwykle smakowity sposób. Z kolei Łemkowie mają bardziej zróżnicowaną kuchnię dzięki częstszym wyjazdom i większej skłonności do chłonięcia nowinek.

Warto spróbować gotowanych klusków zwanych haluszkami, bułeczek zwanych proziakami i wielu odmian potraw z ziemniaków: na przykład placków ziemniaczanych i gołąbków z ziemniakami.

Solina – okoliczne atrakcje

W okolicy Soliny mamy do dyspozycji piękne i uwielbiane przez wszystkich Bieszczady. Przyjazne góry, do których wiele osób chętnie wraca, aby przemierzać górskie szlaki. Warto wybrać idealny dla nas ośrodek wypoczynkowy i odwiedzić okoliczne, urokliwe knajpki i sklepiki z pamiątkami. Mamy stąd blisko do Ustrzyk Dolnych, Sanoka gdzie zobaczymy największy skansen Europy i wielu mniejszych, bieszczadzkich miejscowości. Warto odwiedzić Bieszczadzki Park Narodowy i wybrać się do Cisnej, oddalonej o zaledwie 28 kilometrów.

Solina
Przykładowe ceny

Za dobę wynajmu zapłacimy:
- pokój od 30 zł
- domek od 300 zł.
Rower wodny wynajmiemy za 30 zł/godzina lub 180 zł doba.
Łódka od 3-5 osób:
- od 20-30 zł/godzina.

Komunikacja

W samej wsi transport nie będzie niezbędny, wszystko znajduje się w odległości kilkuset metrów.
Warto skorzystać z oferty rejsów i popłynąć na drugi brzeg zalewu. W pobliżu jest wiele szlaków spacerowych i rowerowych.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

30 km od Sanoka i 405 km od Warszawy.

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q48eb
d3q48eb
d3q48eb