Trwa ładowanie...

Tatry Słowackie. Ze Sławkowskiego Szczytu zeszła potężna lawina

Widok rzeki śniegu płynącej ze Sławkowskiego Szczytu może zmrozić krew w żyłach. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie turysty, który miał okazję zobaczyć lawinę pędzącą przez Tatry Słowackie.

Widok na Sławkowski Szczyt i Królewski Nos z Tatrzańskich ZrębówWidok na Sławkowski Szczyt i Królewski Nos z Tatrzańskich ZrębówŹródło: Wikimedia Commons
d2aqywn
d2aqywn

Moment gwałtownego ocieplenia w Tatrach z całą pewnością sprzyja samoczynnemu schodzeniu lawin. Jak czytamy na portalu "Tatromaniak", najbardziej narażone są stoki o wystawie południowej, gdzie słońce mocno działa teraz na pokrywę śnieżną.

Tatry Słowackie - nagranie pędzącej lawiny

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pędzącej przez Słowackie Tatry lawiny. Na wideo zamieszczonym przez Radoslava Bujdoša widać, jak potężna rzeka śniegu schodzi żlebem opadającym ze Sławkowskiego Szczytu.

"Uchwyciliśmy jej start. Poczekaliśmy, aż się zatrzymała i ruszyliśmy w jej stronę" - czytamy w opisie pod zamieszczonym nagraniem. "To jest masakra" - komentuje autor nagrania, robiąc zbliżenie na pędzącą lawinę. Na szczęście w okolicy nie było innych ludzi.

"Niebezpieczne, a zarazem fascynujące"; "Siła przyrody jest niesamowita" - piszą internauci pod opublikowanym wideo. "Dzięki Bogu, nic się nikomu nie stało" - komentują inni. "Nawet z daleka budzi respekt" - czytamy.

Tatry - wysokie zagrożenie lawinowe

W Tatrach od kilku dni obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Szczególnie duże zagrożenie jest powyżej 1700-1900 m n.p.m., gdzie możliwe jest schodzenie samoistnych, dużych lawin.

d2aqywn

Sławkowski Szczyt

Sławkowski Szczyt położony jest na terenie Słowacji, pomiędzy dolinami Staroleśną i Sławkowską oraz Sienną Kotliną, na północny zachód od Starego Smokowca. Ma wysokość 2453 m.n.p.m i kiedyś uważany był za najwyższy szczyt w Tatrach.

Źródło: "Tatromaniak"

Pogoda w Tatrach. "Warunki są ultra ciężkie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2aqywn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aqywn