Trwa ładowanie...

Unia Europejska za swobodą podróżowania. Część krajów całkowicie znosi restrykcje

Ministrowie ds. europejskich państw UE uzgodnili, że od 1 lutego zalecają zniesienie epidemicznych ograniczeń w podróżach wewnątrz wspólnoty. Część krajów już złagodziła zasady wjazdu, inne dopiero to zapowiedziały. Jednak pozytywne zmiany dotyczą przede wszystkim osób, które przyjęły już dawkę przypominającą szczepienia przeciwko COVID-19.

UE robi krok w stronę swobodnego podróżowania UE robi krok w stronę swobodnego podróżowania Źródło: Getty Images, fot: SOPA Images
d3l9ijt
d3l9ijt

Unijni ministrowie zgodzili się, że ograniczenia w swobodnym przepływie osób - takie jak kwarantanna i dodatkowe testy koronawirusowe - powinny od 1 lutego zostać zniesione dla podróżnych posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat covidowy.

W efekcie oznaczałoby to, że każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, podlegałby nowym przepisom. Do otrzymania certyfikatu - oprócz pełnego cyklu szczepień - upoważniał będzie również ujemny wynik testu PCR (zrobionego najwcześniej 72 godz. przed podróżą) lub ujemny szybki test antygenowy (zrobiony maksymalnie 24 godz. przed wyjazdem z kraju). Do podróży ma uprawniać też dowód wyzdrowienia z COVID-19 w ciągu minionych 180 dni.

- O wiele bardziej koncentrujemy się na indywidualnej sytuacji osób - zaszczepionych lub nieszczepionych - niż na sytuacji epidemicznej tego lub innego kraju lub regionu UE, przy czym ważne jest, aby wprowadzić więcej ograniczeń dla osób nieszczepionych - powiedział Clement Beaune, sekretarz stanu do spraw europejskich Francji.

d3l9ijt

Zalecenia wchodzą w życie od 1 lutego, ale kraje UE nie mają obowiązku się do nich stosować. Aczkolwiek część z nich już znacznie złagodziła zasady wjazdu. Warto przypomnieć, że od tego samego dnia państwa członkowskie skracają ważność certyfikatów covidowych do maksymalnie 270 dni.

Łatwiej do Austrii i Norwegii

Do Austrii łatwiej wjechać już od 24 stycznia. Najważniejsza zmiana to zniesienie wszelkich ograniczeń dla osób, które są zaszczepione przeciwko COVID-19 trzema dawkami. Mogą one swobodnie wjeżdżać do Austrii niezależnie od kraju, z którego przybywają. Jednak negatywny wynik testu PCR jest nadal wymagany od osób, które zostały zaszczepione tylko dwukrotnie.

W Norwegii nowe - złagodzone - zasady wjazdu obowiązują już od 26 stycznia. Całkowicie zniesiono kwarantannę dla przyjezdnych. Osoby zaszczepione na granicy muszą okazać certyfikat covidowy, a po przyjeździe wykonać test antygentowy. Z kolei niezaszczepieni muszą przetestować się przed wyjazdem i na granicy okazać negatywny wynik (testu PCR lub antygenowego), a następnie wykonać drugi test po przyjeździe.

Włochy, Dania i Wielka Brytania ze zmianami w lutym

Od lutego, aby wjechać do Włoch z krajów UE, wystarczający będzie certyfikat covidowy, bez konieczności dodatkowego okazania wyniku testu. Warto jednak pamiętać, że Włosi zmieniają również okres ważności tego dokumentu - będzie on skrócony do sześciu miesięcy. Jeśli ostatnią dawkę przyjęliśmy np. w lipcu, to nasz certyfikat nie będzie uznawany w tym kraju. Należy przyjąć więc dawkę przypominającą, tzw. booster.

d3l9ijt

Od 1 lutego restrykcje koronawirusowe przestaną obowiązywać wszystkich w Danii. Chodzi m.in. o konieczność okazywania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie oraz noszenie maseczek. Eksperci zarekomendowali utrzymanie do końca lutego obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu dla podróżnych wjeżdżających do kraju, ale jeszcze nie wiadomo, jaka będzie ostateczna decyzja rządu w tej sprawie.

Z kolei od 11 lutego osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały już wykonywać po przyjeździe do Wielkiej Brytanii z zagranicy testu na obecność koronawirusa. Ci nie w pełni zaszczepieni mogą się ograniczyć tylko do jednego testu w drugim dniu po przyjeździe, a w oczekiwaniu na jego wynik nie muszą pozostawać w izolacji. W Zjednoczonym Królestwie zniesiono niemal wszystkie restrykcje, m.in. wymóg noszenia maseczek zostaje zastąpiony zaleceniem.

d3l9ijt

Na Cypr łatwiej od marca

Od 1 marca nowe zasady wjazdu zaczną obowiązywać na Cyprze. Obejmować będą podróżujących ze wszystkich krajów.

Osoby w pełni zaszczepione zostaną zwolnione z obowiązku wykonywania testów na obecność COVID-19 - zarówno zaszczepieni dwoma dawkami, jak i trzema (lub jedną w przypadku szczepionki J&J). Również ozdrowieńcy nie będą musieli wykonywać testów. Wystarczy, że okażą dokument potwierdzający pozytywny wynik sprzed nie więcej niż 180 dni.

Z kolei niezaszczepieni będą musieli wykonać co najmniej jeden test na COVID-19. Jeśli przybędą z kraju bezpiecznego (zielonego) wystarczy test PCR (do 72 godzin przed podróżą) lub antygenowy (do 24 godzin przed podróżą). Jednak podróżujący z państw wysokiego ryzyka będą musieli zrobić dodatkowy test PCR na lotnisku na Cyprze.

d3l9ijt

Źródło: PAP, WP, gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dokąd jechać na narty? Polacy upodobali sobie jeden kraj

d3l9ijt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l9ijt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj