Wszędzie słychać jeden język. Wolą polskie wybrzeże niż własne
Polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego stało się kluczowym celem dla niemieckich wczasowiczów. Przyciągają ich inwestycje oraz profesjonalna obsługa, a także intensywnie rozwijająca się infrastruktura turystyczna.
Polska strona lepsza od niemieckiej
Portal "Ostsee Zeitung" (OZ) komentuje, że Polska z sukcesem zainwestowała w hotele, nadmorskie promenady i niedawno ukończony tunel pod Świną, podczas gdy niemiecka strona wybrzeża spodziewa się skromnego sezonu.
W lipcu nadmorska promenada w Świnoujściu tętni życiem, a tłumy turystów, głównie niemieckie rodziny, seniorzy i pary w średnim wieku, wypełniają ulice. Portal OZ opisuje atmosferę, mówiąc, że większość osób rozmawia po niemiecku i że można by pomyśleć, że jest się po niemieckiej stronie promenady, gdyby nie polskie złotówki i nazwy ulic. OZ podkreśla, że polskie wybrzeże Bałtyku stało się głównym miejscem wakacyjnym dla Niemców.
Czytaj tez: Coraz więcej ataków na żeglarzy w Portugalii
Jak popularne są wakacje w Polsce wśród Niemców?
Według organizacji badawczej Urlaub und Reisen, w ubiegłym roku 2,7 miliona Niemców spędziło wakacje w Polsce. Dla 900 tys. z nich wypoczynek trwał krótko, do czterech dni, ale większość spędziła na polskim wybrzeżu dłuższy czas. Istnieją przesłanki, że ten wynik może zostać podwyższony w obecnym sezonie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlop na wyspie. "Częściej słyszę język polski niż jakikolwiek inny"
Szef polskiego biura turystycznego w Berlinie potwierdza popularność polskiego wybrzeża Bałtyku wśród Niemców i mówi, że przewyższa ona Mazury, Wrocław i Warszawę. Właściciele obiektów turystycznych z niemieckiej części wybrzeża zazdroszczą tego trendu, ponieważ sezon letni na wybrzeżach Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest skromny - podkreśla OZ.
Ceny hoteli nad polskim wybrzeżem Bałtyku są nadal o 20-30 proc. niższe niż po niemieckiej stronie. Jednak to nie tylko niższe ceny przyciągają turystów - Świnoujście oferuje również więcej atrakcji i rozrywek dla wczasowiczów.
To nie tylko niskie ceny
Jedna z niemieckich turystek podróżujących po polskim wybrzeżu z wnuczką potwierdza, że nie chodzi tylko o niższe ceny. Uważa, że Polska ma wspaniały krajobraz i personel hotelowy jest bardziej przyjazny i uprzejmy.
Świnoujście czerpie korzyści z niedawno otwartego tunelu pod Świną - turyści nie muszą już czekać w kolejce na prom, a także mogą łatwiej odwiedzać polskie wybrzeże poza sezonem.
Tobias Woitendorf, szef wydziału turystyki Meklemburgii-Pomorza Przedniego podsumowuje, że polskie wybrzeże jest rosnącym rynkiem, a Polska skutecznie inwestuje w infrastrukturę turystyczną. Niemcy mogą się od Polski wiele nauczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o skuteczne rozwiązywanie procedur zatwierdzania inwestycji budowlanych, które w Niemczech trwają znacznie dłużej.