Trwa ładowanie...

Wybrzeże Egejskie kontra Riwiera Turecka. Porównujemy tureckie regiony

To, którą okolicę na wakacje w Turcji najlepiej wybrać, uzależnione jest od naszych preferencji. Na Riwierze Tureckiej oraz na Wybrzeżu Egejskim na dłużej zatrzymają nas pewna pogoda, atrakcje, ciepłe morza i pyszna kuchnia. I to w dobrej cenie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybrzeże Egejskie kontra Riwiera Turecka. Porównujemy tureckie regionyŹródło: Shutterstock.com
duymuzz
duymuzz

Wybrzeże Egejskie na wakacje

Egejska część Turcji ma licznych fanów, którzy w tym malowniczym rejonie doceniają nie tylko boską lagunę Oludeniz (ze spokojną wodą, idealną dla rodzin z dziećmi, a te widoki...) i przepyszne, świeżutkie falafele, doskonale reprezentujące turecką kuchnię. Turcja Egejska obejmuje swoim zasięgiem tak naprawdę zachodnią, nadmorską część kraju, włączając w to najistotniejsze miejscowości wypoczynkowe od Izmiru, przez Kusadasi, Didim i Bodrum aż po Marmaris.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Czyste i błękitne Morze Egejskie idzie tutaj w parze z przyjemniejszym klimatem niż na riwierze, nie odczuwa się więc tak dokuczliwie skwaru czy duchoty w szczycie sezonu letniego. Linia brzegowa okolicy jest również zdecydowanie bardziej urozmaicona, a zatoczki oraz skałki wzbogacają krajobraz piaszczystych bądź kamienistych i iście pocztówkowych plaż. Form aktywności jest całe mnóstwo i coś dla siebie znajdą miłośnicy uprawiania sportów wodnych, całe rodziny z najmłodszymi pociechami oraz fani nocnych szaleństw na parkiecie do białego rana.

Jakie jest malownicze Wybrzeże Egejskie?

Turcja Egejska to przede wszystkim zakątek różnorodny. Bogactwo pięknej przyrody, wodne szaleństwa, parki rozrywki, tradycyjne targi i bazary, śliczna ceramika, smaczna chałwa czy faszerowane kwiaty cukini, tworzą wspaniałą atmosferę, sprzyjającą udanemu urlopowi. Bardzo wyraźne nad Morzem Egejskim są wpływy zachodniego sąsiada, Grecji.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Grecy mieszkali na wybrzeżu w zasadzie już od czasów antycznych i obie kultury wzajemnie się tutaj przenikały, pozostawiając po sobie ślady w postaci interesującej zabudowy, sztuki (chociażby rzeźb) oraz przedmiotów użytkowych niezbędnych na co dzień. Oszałamiająca laguna Oludeniz widziana po raz pierwszy budzi wątpliwości, czy na pewno nie przyjechaliśmy właśnie w tropiki, a widok, który ukazał się naszym oczom to nie jedna z rajskich plaż w dalekiej, egzotycznej Tajlandii. Otoczenie gór wzmaga konsternację debiutującego w tej części Wybrzeża Egejskiego urlopowicza. Jest pięknie, zielono i zdecydowanie warto zostać na dłużej.

Riwiera Turecka bardziej znanym zakątkiem

Riwiera Turecka na południowym zachodzie kraju w basenie Morza Śródziemnego figuruje w ofercie biur podróży znacznie dłużej niż Wybrzeże Egejskie, a dodatkowo liczba czarterów w te okolice w upalnym sezonie wakacyjnym zdecydowanie dominuje. Przy większej konkurencji ceny mogą również wydawać się atrakcyjniejsze, bo poszczególne zakątki regionu rywalizują ze sobą. Jeśli jeszcze korzystamy ze świetnych ofert typu Riwiera Turecka last minute, na wczasy w tym szalenie popularnym kierunku turystycznym naprawdę nie wydamy dużo. I to z przelotami, transferami i zazwyczaj w komfortowej formule all inclusive.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na Riwierze Tureckiej znajdziemy urlopowe oferty w ogromnej ilości większych i mniejszych kurortów nad brzegiem ciepłego morza. Na miejsce damy radę dojechać samochodem, ale najchętniej wybierane są przeloty bezpośrednie z naszego kraju na jedno z kilku lokalnych lotnisk. Najpopularniejsze miejscowości riwiery to Alanya, Antalya, Belek, Kumkoy, Side oraz Ocurcalar.

Co czeka nas na Riwierze Tureckiej?

Riwiera Turecka dała się poznać jako najcieplejsza część Turcji, co ma szczególne znaczenie w chłodniejszych miesiącach roku. Przyjeżdżamy tutaj plażować i zwiedzać w zasadzie aż do listopada, kolejny sezon na ogół rozpoczynamy już w marcu. Słońca jest bardzo dużo, a cieplutkie Morze Śródziemne zachęca do kąpieli i wodnych szaleństw. Wielbiciele historii również nie wyjadą stąd rozczarowani.

Amfiteatr w Side rodem ze starożytnej Grecji Shutterstock.com
Amfiteatr w Side rodem ze starożytnej Grecji Źródło: Shutterstock.com

W typowo rodzinnym i stosunkowo spokojnym kurorcie Side czekają na nas ruiny teatru rzymskiego, agora, łaźnie czy też świetnie zachowane pozostałości greckiej świątyni. Imprezowa Alanya to nie tylko miejsce, gdzie po całonocnej imprezie idzie się z tłumem na wschód słońca na plaży. W malowniczym porcie stoi słynna Czerwona Wieża, a na skalnym cyplu w centrum kurortu zobaczymy obronną twierdzę wyposażoną aż w trzy wieże. Riwiera Turecka jest dobrze skomunikowana, a okolica porośnięta gajami pomarańczowymi. Miejskie zaułki z labiryntami uliczek z przykładami dawnej architektury sprzyjają zwiedzaniu kurortów.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj