Trwa ładowanie...

Zawalił się słynny klif we Francji. "Myślałam, że nic z niego nie zostało"

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Normandii powoli poddaje się sile natury. Erozja nieubłaganie zmienia wygląd Pointe du Hoc - 30-metrowego klifu, który odegrał ważną rolę w historii Europy. Francuzi są zrozpaczeni.

Stan Pointe du Hoc martwi turystówStan Pointe du Hoc martwi turystówŹródło: Adobe Stock
d12tjtm
d12tjtm

W czwartek 5 maja zawaliła się cześć słynnego klifu Pointe du Hoc w Normandii. Chodzi o charakterystyczny wystający fragment, nazywany przez Francuzów pieszczotliwie "małym zębem".

Francuski klif Ponte du Hoc powoli znika

O tym, że ta wyjątkowa formacja niebawem zniknie, naukowcy alarmowali już od lat. Badanie z 2011 roku wykazało, że skała jest bardzo krucha, a sam klif ma wiele pęknięć, więc jego osunięcie jest kwestią czasu.

- Kiedy się dowiedziałam, że klif się zawalił, myślałam, że już nic z niego nie zostało" - przyznała Diane, mieszkanka Normandii w rozmowie z "Le Parisien". - Odetchnęłam z ulgą, że wciąż istnieje - dodała. Całkowita destrukcja "małego zęba" zbliża się jednak nieuchronnie - resztki charakterystycznej formacji prawdopodobnie znikną w ciągu najbliższych lat.

Pointe du Hoc - ważne miejsce pod kątem historycznym

Dla Francuzów Pointe du Hoc jest miejscem niezwykle ważnym. W 1944 roku na okolicznych plażach wylądowały oddziały amerykańskie podczas alianckiej inwazji na Normandię.

Żołnierze amerykańskiego 2 Batalionu Rangersów pokazują sprzęt użyty do wspinaczki po klifie Official U.S. Navy Photograph
Żołnierze amerykańskiego 2 Batalionu Rangersów pokazują sprzęt użyty do wspinaczki po klifieŹródło: Official U.S. Navy Photograph

W dniach 6-7 czerwca 1944 roku na klifie odbyła się bitwa, która zakończyła się zwycięstwem Rangersów, czyli elitarnej formacji lekkiej piechoty Armii Stanów Zjednoczonych. Żołnierze wylądowali na plaży i za pomocą haków i lin wspięli się na klif, gdzie zniszczyli niemieckie działa.

d12tjtm

Obecnie na klifie Pointe du Hoc znajduje się pomnik i muzeum poświęcone bitwie.

Źródło: Le Parisien

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Moment osunięcia się klifu na Zakintos. Nagranie świadka

d12tjtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12tjtm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj