Bon turystyczny 500+. Za co nim zapłacimy? Lista miejsc zaskakuje
Od 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny. Lista miejsc, w których go zrealizujemy nie przestaje jednak zaskakiwać. Sklep mięsny, warsztat blacharski, nauka jazdy, zakład szewski czy stolarski. Rząd tłumaczy, skąd taka rozbieżność.
Lista miejsc oraz wyszukiwarka obiektów, które honorują bon turystyczny 500+ znajduje się na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel. Im dłużej przyglądamy się spektrum możliwości, tym bardziej zastanawiamy się, o co właściwie chodzi. Na liście miejsc uznających bony turystyczne znajdziemy m.in. takie obiekty, jak: agencja ochrony mienia, sklep RTV i AGD, zakład budowlany czy warsztat blacharski.
Bon turystyczny - wielobranżowość firm
Nie jest to błąd systemu ani żadne nieporozumienie. Rząd tłumaczy, że szereg miejsc na pierwszy rzut oka mało związanych z turystyką jest wynikiem wielobranżowości części firm. Rzecz w tym, że takie zestawienie jest po porostu nieczytelne i utrudnia użytkownikom realizację bonu. Często, zamiast nazwy konkretnej usługi lub ośrodka pojawia się np. nazwa firmy (którą często jest imię i nazwisko właściciela) oraz adres, na jaki zarejestrowana jest działalność.
"Pamiętaj, nazwa przedsiębiorcy może być inna niż nazwa handlowa/marketingowa obiektu hotelarskiego, w którym realizujesz bon. Wynikać to może m.in. z tego, iż przedsiębiorca prowadzi działalność wielobranżową. Aktywność turystyczna nie musi znaleźć odzwierciedlenia w nazwie przedsiębiorstwa" - czytamy na stronie rządowej.
Bon turystyczny 500+ - na co można go przeznaczyć?
Bon turystyczny 500+ można zrealizować płacąc za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Wykorzystamy go zatem do opłacenia pobytu w hotelu czy pensjonacie, kolonii, wycieczki u touroperatora, agroturystykę bądź camping.
Bon turystyczny - jak aktywować?
Przypominamy, że od 1 sierpnia bon turystyczny można aktywować na platformie PUE ZUS. Mogą to zrobić rodzice dzieci do 18. roku życia. Po aktywacji bonu w systemie otrzymają kod, za pomocą którego można płacić podmiotom turystycznym. Płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.
Bon turystyczny - dla kogo?
Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko w rodzinie. Także te, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.
Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r.
Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr tel. 22 11 22 111.
Źródło: ZUS, WP, "Fly4free"