Trwa ładowanie...

Korytarze dla turystów. Na czym mają polegać i które kraje je wprowadzą?

Coraz więcej krajów mówi o bezpiecznych korytarzach dla turystów w kontekście ponownego otwarcia granic dla urlopowiczów. Założenie jest takie, że dzięki nim wakacje w czasie epidemii koronawirusa będą bezpieczne. Koncepcja dotyczy głównie państw, którym udało się zapanować nad liczbą zarażeń COVID-19. Unia Europejska nigdy wcześniej nie pracowała nad tak nietypowym projektem.

Korytarze dla turystów. Na czym mają polegać i które kraje je wprowadzą?Źródło: Getty Images
d3iwiqp
d3iwiqp

O pomyśle otwarcia korytarzy turystycznych mówi się od końca marca br. Początkowo informacje na temat tego projektu były bardzo ogólnie, a kraje, którym najbardziej zależało na ponownym otwarciu granic dla zagranicznych urlopowiczów, jedynie wyrażały zainteresowanie wdrożeniem nowych, dostosowanych do obecnej sytuacji rozwiązań. Jednak pojawia się coraz więcej konkretów.

Korytarze turystyczne - o co chodzi?

Inicjatywa, zapoczątkowana przez Unię Europejską, miałyby przede wszystkim łączyć kraje, które poradziły sobie z epidemią koronawirusa. Trudno w tym przypadku mówić o całkowitym zahamowaniu liczby zakażeń COVID-19. Chodzi o państwa, które utrzymują liczbę osób zarażonych pod kontrolą, nie dopuszczając do wybuchu kolejnej fali, przeprowadzają dużo testów i identyfikują potencjalnych zagrożonych.

Nic dziwnego, że zarówno UE, jak i krajom typu Chorwacja czy Grecja zależy, aby w możliwie szybki sposób opanować epidemię i wznowić połączenia lotnicze oraz otworzyć granice dla urlopowiczów. W obszarze turystyki pracuje niemalże 12 proc. zatrudnionych w Unii Europejskiej. Sektor ten jest na 4. miejscu, jeśli chodzi eksport unijny i generuje dochód wysokości ponad 400 mld euro rocznie. Ponadto turystyka stanowi sporą część PKB wielu państw Europy, zwłaszcza tych położonych na południu kontynentu.

d3iwiqp

Zanim wczasowicze skorzystają z bezpiecznych korytarzy, nazywanych przez niektórych "zielonymi", kraje muszą podjąć dwie decyzje: o otwarciu granic i zlikwidowaniu obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Polska nie rozstrzygnęła jeszcze ostatecznie tej kwestii. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła w poniedziałek, 18 maja, że może to nastąpić w połowie czerwca, jeśli sytuacja epidemiczna będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż teraz. Rząd zdjął natomiast obowiązek kwarantanny dla osób przybywających do Polski w celach zarobkowych z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Które kraje stworzą "korytarze dla turystów"?

- Odmrażanie turystyki i wdrożenie rozwiązań mających zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pojawiają się w krajach, które co roku Polacy odwiedzają najchętniej. To może być pierwszy duży krok do tego, żeby zachęcić turystów do podróżowania bez obaw o zdrowie i bezpieczeństwo. Pierwsze jaskółki już można powoli zaobserwować, mamy coraz więcej pytań o wyjazdy jeszcze w tym roku - wyjaśnia Klaudyna Fudala z portalu Wakacje.pl.

Rzecznik prasowa dodała również, że z pewnością kluczowe będzie wprowadzenie ze strony rządów jasnych wytycznych dotyczących podróżowania - takich, które będą akceptowalne przez wszystkich, a w szczególności przez turystów. - Ogromną rolę w przywróceniu poczucia bezpieczeństwa mają też podmioty z branży turystycznej, w tym biura podróży i agenci turystyczni. To jest i będzie nasz priorytet - komentuje Fudala.

d3iwiqp

Na liście państw, które chcą przyjąć turystów już w czerwcu lub lipcu, są m.in.: Chorwacja, Turcja, Czechy, Włochy, Grecja, Hiszpania, Cypr, Portugalia i Gruzja. Różne kraje lub regiony autonomiczne wyznaczają nieco inne zasady dotyczące otwarcia granic. Przykładowo Wyspy Kanaryjskie zaproszą do siebie turystów, którzy będą mieli w swoich smartfonach cyfrowy profil medyczny z informacją o tym, że nie mają koronawirusa, a podczas pobytu na wyspach zgodzą się na to, że ich przemieszczanie się będzie monitorowane.

Co ciekawe, Wyspy Kanaryjskie - jak informuje "Business Insider" - mają stać się "światowym laboratorium", w którym testowane będą pomysły, mające odnowić działalność turystyczną. W ramach tych testów mają zostać opracowane nowe wzory postępowania w branży turystycznej. Całe przedsięwzięcie opracowywane jest we współpracy z departamentem innowacji i transformacji cyfrowej Światowej Organizacji Turystyki.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Wznowienie turystyki - ogromna rola biur podróży

- Nie tylko poszczególne kraje dostosowują się do nowych realiów, ale też biura podróży modyfikują swoje oferty wyjazdów, chcąc odpowiedzieć na nowe potrzeby polskich turystów - tłumaczy przedstawicielka Wakacje.pl.

d3iwiqp

Jako przykład można podać Turcję. Tamtejsi touroperatorzy podają coraz więcej szczegółów dotyczących wczasów w tym kraju. Urlopowicze będą mogli spędzić wczasy w popularnym wśród turystów państwie pod kilkoma warunkami. Pierwszy z nich dotyczy wykonania przed wylotem testu na obecność koronawirusa i otrzymania stosownego potwierdzenia.

Ponadto uczestnicy wyjazdu będą zobowiązani do przebywaniu wyłącznie na terenie hotelu. Touroperator zadba o to, żeby wczasowicze podczas przemieszczania się z lotniska do hotelu nie mieli kontakt z osobami spoza grupy. Według informacji udostępnionych przez touroperatora Corendon, pierwszy hotel, który zostanie otwarty dla zagranicznych gości przez tureckiego touroperatora, znajduje się w pobliżu miasta Antalya.

Turyści, którzy planują odwiedzić Grecję, również mogą zacząć planować wczasy w tym kraju. Hotele całoroczne mają zacząć działać od 1 czerwca, ale najpierw zostanie uruchomiona turystyka krajowa. Potem od 15 czerwca otwarte zostaną hotele sezonowe i będą mogli przyjechać pierwsi turyści z 20 krajów z dobrą sytuacją epidemiologiczną - w tym z Polski. Od 1 lipca kraj będzie otwarty dla wszystkich turystów poza krajami, gdzie sytuacja związana z epidemią będzie zła. Docelowo Grecja byłaby dostępna dla wszystkich (bez wyjątków) od 15 lipca.

d3iwiqp

Co ważne, po przyjeździe do tego kraju nie będą wymagane zaświadczenia o stanie zdrowia, testy na koronawirusa, ani kwarantanna. "Na lotniskach przestrzegane będą nasze ogólne protokoły zdrowotne, co nie przyćmi jednak ani naszego jasnego słońca, ani naturalnego piękna naszego państwa" - mówił premier cytowany przez portal "Greekreporter.com".

Getty Images
Źródło: Getty Images

Coraz więcej naszych rodaków stawia na wypoczynek w Polsce

W nadchodzących miesiącach większość naszych rodaków stawia na urlop w Polsce. Nic dziwnego – z powodu pandemii koronawirusa wiele osób musiało zapomnieć o wczasach za granicą. Gdzie najlepiej spędzić letni wypoczynek? Według Jana Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, poza miastem.

d3iwiqp

Przedstawiciel resortu przekonuje, że gospodarstwa agroturystyczne "dają możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku, tłoku – od Bałtyku po Tatry i od Odry po Bug". To nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym. W takich miejscach zjemy nasze ulubione potrawy, skosztujemy naturalnych produktów, pochodzących z okolicznych gospodarstw. Polityk przypomina też, że warto planować urlop w naszym kraju ze względu na bony turystyczne o wartości 1000 zł. Skorzysta z nich w tym roku nawet 7 mln Polaków.

Warto podkreślić, że ze względu na epidemię i inne niż w poprzednim sezonie preferencje turystów, biura podróży zmieniły swoje oferty. - Z myślą o osobach chcących uniknąć lotnisk i samolotów pojawia się nie tylko coraz więcej propozycji wycieczek zagranicznych z dojazdem własnym, ale też wakacji w Polsce - mówi Klaudyna Fudala.

d3iwiqp

Ekspert przekazuje również, że to nie koniec nowości. Pierwszy raz tak wcześnie, bo już w maju, możemy planować wakacje na kolejny rok - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tłumaczy, że przedsprzedaż w normalnych warunkach stratowała jesienią, a pandemia przyspieszyła ją o kilka miesięcy.

Źródło: WP, Wakacje.pl, Business Insider, Rzeczpospolita, gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Wakacje 2020. Czy turyści z zagranicy będą mogli przyjechać do Polski?

d3iwiqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iwiqp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj