Trwa ładowanie...

Liczyli kozice w Tatrach. Przypadkiem byli świadkami nietypowego ataku

Słowaccy przyrodnicy byli świadkami nietypowego wydarzenia podczas pracy w Tatrach Niskich. Udało im się zaobserwować atak orła przedniego na kozicę. Takie zdarzenia mają miejsce niezwykle rzadko.

Kozica w Tatrach Kozica w Tatrach Źródło: Adobe Stock, fot: Marta
djpdp6r
djpdp6r

W tym roku pierwszy raz od czterech lat w słowackim parku narodowym Niżne Tatry odbyło się liczenie kozic. Obszar podzielono na 19 części i przyrodnicy ruszyli w teren. Jak się okazuje, byli świadkiem niecodziennego ataku orła przedniego.

"Do bardzo ciekawych i cennych obserwacji należy atak orła przedniego na stado kozic w Kotle Dereszowskim, podczas którego doszło do fizycznego kontaktu orła z kozicą. Ze względu na brak jakiegokolwiek sprzętu audiowizualnego nie był on nagrywany" - czytamy w sprawozdaniu.

Orzeł przedni Adobe Stock
Orzeł przedni Źródło: Adobe Stock, fot: Jivko Nakev

Warto podkreślić, że orzeł przedni to najsilniejszy europejski orzeł. Poluje on przede wszystkim na małej i średniej wielkości ssaki oraz ptaki, żywi się także padliną. Lokalnie może być wyspecjalizowany w polowaniu na konkretne ofiary. Co ciekawe, pomimo mniejszych rozmiarów, w walce zwykle pokonuje większego od siebie bielika zwyczajnego.

Kozice w Tatrach

Kozica tatrzańska to ssak z rodziny wołowatych, podgatunek kozicy północnej występujący w Tatrach oraz w Niżnych Tatrach na Słowacji. Jest najdalej na północ wysuniętą populacją kozicy.

djpdp6r

Jak wynika z tegorocznych obserwacji, w parku narodowym Niżne Tatry przybyło kozic. Zaobserwowano 184 osobniki, z czego 36 młodych. Cztery lata wcześniej doliczono się maksymalnie 149 (w tym 39 młodych). Z kolei w Tatrach Wysokich kozice liczone są dwa razy w roku (wiosną i jesienią), ale aktualne wyniki nie zostały jeszcze udostępnione.

Źródło: napant.sk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sytuacja kryzysowa w górach? Tam znajdziesz pomoc

djpdp6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djpdp6r