Najpiękniejsze trasy kolejowe w Polsce. Wsiądź do pociągu nie byle jakiego
Nie licząc dużych opóźnień, brudnych toalet czy nadmiernie hałasujących lub zajmujących cudze miejsca pasażerów, podróż pociągiem bywa naprawdę przyjemnym doświadczeniem. Zwłaszcza gdy za oknem mijamy cuda natury i architektury. Morze, góry, jeziora, okazałe wiadukty, a może coś jeszcze? Oto przykładowe trasy kolejowe uznawane za jedne z najpiękniejszych w Polsce.
18.11.2022 10:16
Choć krytycy kolei z pewnością znajdą wiele powodów, dla których trzeba omijać pociągi, to nie mogą przecież zaprzeczyć, że podczas jazdy nimi mamy zdecydowanie więcej okazji do podziwiania niesamowitych widoków niż w trakcie samodzielnego prowadzenia samochodu. W końcu jako pasażerowie nie musimy patrzeć prosto przed siebie.
Zamiast pilnować drogi możemy swobodnie rozkoszować się zmieniającymi się za oknem krajobrazami. Fakt, że nie zawsze są one porywające, ale przy odrobinie chęci łatwo zaplanować małą wycieczkę po malowniczej trasie. Przedstawiamy propozycje cieszące się dużą popularnością wśród turystów.
Przejażdżka pociągiem na trasie Władysławowo – Hel
Miłośnicy kolei chętnie przybywają na Pomorze, by dotrzeć pociągiem na Półwysep Helski. Trasa słynie ze spektakularnych widoków. Im bliżej celu, tym coraz bardziej się zwęża, a lasy i morska woda "otaczają" podróżnych z dwóch stron. Świetnie to widać na filmikach prezentujących ujęcia z lotu ptaka.
Dużą popularnością cieszy się 35-kilometrowy odcinek Władysławowo - Hel. Podróż bezpośrednim pociągiem Polregio zajmuje minimum 35 minut. Po drodze zatrzymuje się m.in. w Chałupach, Kuźnicy, Jastarni i Juracie. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 11,10 zł. Plusy? Przepiękne widoki, niezapomniane wspomnienia i stosunkowo niska cena przejazdu. Minusy? Duże prawdopodobieństwo braku miejsca do siedzenia i dużego ścisku, przede wszystkim w sezonie letnim.
Choć sama przejażdżka pociągiem może stanowić fajną atrakcję, to jeszcze więcej znajdziemy ich zarówno na naszej początkowej, jak i końcowej stacji. Władysławowo słynie z portu, lunaparku oraz Alei Gwiazd Sportu. W Helu nie można zaś pominąć fokarium, latarni morskiej i plaży na sławnym cyplu.
Przejażdżka pociągiem na trasie Wałbrzych – Kłodzko
Fani jazdy pociągiem z pewnością powinni ruszyć także na południe Polski. Na Dolnym Śląsku nie brakuje malowniczych tras, a jedną z nich jest ta prowadząca z Wałbrzycha do Kłodzka. Liczne mosty i tunele oraz przebijające się w oddali pasma górskie oglądane zza szyby cieszą oko.
Przejechanie 51–kilometrowego odcinka Wałbrzych - Kłodzko bezpośrednim pociągiem Kolei Dolnośląskich trwa od około 1 godz. 7 min. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 19 zł.
W Wałbrzychu warto zobaczyć przede wszystkim kompleks zamkowy Książ oraz spróbować dowiedzieć się co nieco o legendarnym złotym pociągu. W Kłodzku nie można pominąć okazałej twierdzy i mostu gotyckiego na Młynówce ozdobionego barokowymi figurami, który prowadzi na starówkę.
Inne polskie trasy kolejowe warte przejechania
Piękno bywa subiektywne i ilu pasażerów, tyle opinii. W internetowych poleceniach miłośników kolei powtarzają się jednak niektóre odcinki, których nie warto przegapić. Oprócz dwóch wyżej opisanych, internauci rekomendują takie trasy kolejowe jak: Krynica-Zdrój – Nowy Sącz, Tarnów – Muszyna, Jelenia Góra – Szklarska Poręba i wiele innych.
Ze względu na możliwe zmiany w rozkładach, odwoływanie kursów oraz prowadzone modernizacje i większe remonty, warto zawsze wcześniej upewnić się, czy konkretny kurs jest w danym dniu nadal aktualny. Czasem zdarza się, że zamiast pociągu jeździ zastępcza komunikacja autobusowa, co niekiedy utrudnia podróż.