Nowe przejście graniczne w Polsce. Ruszyły kontrole
1 maja uruchomiono przejście graniczne Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Obecni na miejscu oficjele podkreślali, jak ważny to moment dla Polski. - Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju możemy powiedzieć, że mamy wolny dostęp do Zalewu Wiślanego i nie musimy uzyskiwać zgody naszego wschodniego sąsiada – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
Obecny na miejscu wojewoda pomorski Dariusz Drelich powiedział, że kanał żeglugowy na Mierzei to jedna z tych inwestycji, która wzmacnia pozycję Polski militarnie, gospodarczo i politycznie.
Wolny dostęp do Zalewu Wiślanego
- Po raz pierwszy w powojennej historii naszego kraju możemy powiedzieć, że mamy wolny dostęp do Zalewu Wiślanego i nie musimy uzyskiwać zgody naszego wschodniego sąsiada – mówił podczas briefingu prasowego Drelich.
Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. Straży Granicznej Andrzej Prokopski dodał, że "Nowy Świat" to już dziewiętnaste morskie przejście graniczne obsługiwane przez funkcjonariuszy MOSG. Ruch osobowy i towarowy będzie się tam odbywał całodobowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polki traktują tam jak boginie. "Tu jest całkowicie inny typ kobiety"
- Odprawy statków będą wykonywane w wyznaczonych dwóch miejscach, tzw. punktach kontroli granicznej – mówił kontradm. Prokopski. To miejsce obsługiwać będą funkcjonariusze placówki granicznej w Krynicy Morskiej.
Poza nowym przejściem granicznym na Zalewie Wiślanym funkcjonują jeszcze dwa inne - w Elblągu i Fromborku.
Przekop Mierzei to atrakcja
Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej – drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim odbyło się 17 września 2022 r. Dzięki niemu, Polska zyskała niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk.
Miejsce to już od czasów budowy przyciąga turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć inwestycję wartą 2 mld zł.
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski