Panama. Między Atlantykiem a Pacyfikiem
Jedna z najważniejszych dróg wodnych świata, raj podatkowy i zadowoleni z życia mieszkańcy. Choć większości kojarzy się jedynie ze słynnym kanałem, Panama kryje dużo więcej.
Mówi się, że w Panamie znajduje się jedyne miejsce na świecie, gdzie można podziwiać wschód słońca na Pacyfiku i zachód na Atlantyku. Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej, cztery razy mniejsze niż Polska, zajmuje wąski pas lądu, który od północy oblewa Morze Karaibskie, a od południa Ocean Spokojny. W najwęższym punkcie odległość między nimi wynosi 80 km, a wzdłuż wybrzeża rozsianych jest ok. 1600 wysp.
Szczęśliwi mieszkańcy i słynny kanał
Choć poziom życia w Panamie nie jest wysoki, a duży procent społeczeństwa żyje w ubóstwie, okazuje się, że zadowolenie z życia mieszkańców jest wysokie. Kraj od lat znajduje się bowiem na czołowych miejscach rankingu Happy Planet Index (ostatnio miejsce 6.), który na podstawie kilku wskaźników pokazuje, gdzie ludzie są najszczęśliwsi.
Do najważniejszych miejsc należy zbudowany na początku XX w. Kanał Panamski. Ponad 80-cio kilometrowa trasa połączyła wody obu oceanów i pozwoliła znaczenie skrócić drogę, jaką wcześniej musiały pokonywać statki, np. odcinek z San Francisco do Nowego Jorku był krótszy o ponad 14 tys. km. Przebycie kanału wiąże się z pokonaniem 12 śluz i zajmuje ponad 11 godzin. Został uznany za jeden z siedmiu cudów współczesnego świata, obok takich atrakcji jak tunel pod kanałem La Manche, most Golden Gate czy Empire State Building. Obecnie zależy od niego duża część krajowej gospodarki.
Zobacz też: Paradise paper - raj podatkowy
Raj podatkowy i wyjątkowe zabytki
Fascynująca jest także stolica – Panama City. Można się tu poczuć bardziej jak w jednej z nowoczesnych azjatyckich metropolii. Drapacze chmur stoją jeden przy drugim, dlatego stolicę nazywa się Miami Południa. Na dodatek Panama to po Szwajcarii drugie na świecie centrum bankowe. Obowiązuje tu, zagwarantowana w konstytucji, tajemnica bankowa, handlowa i korporacyjna. Co ważne, kraj nie udostępnia informacji bankowych innym państwom, nawet jeśli przedłożą one orzeczenia sądowe. Czyni to z Panamy prawdziwy raj podatkowy.
Kilka lat temu było o niej głośno, gdy wyciekło archiwum jednej z miejscowych kancelarii prawnych. Tzw. "Panama Papers" to największa tego typu afera w historii, która ukazała, jak ogromna jest skala nielegalnej działalności pod przykrywką firm-wydmuszek. Udowodniła, że ukrywaniem dochodów zajmują się nie tylko biznesmeni, ale także celebryci czy sportowcy.
Panama City to nie tylko nowoczesna dzielnica biznesowa, ale także stara część z licznymi zabytkami, na czele z wpisaną na listę UNESCO XVII-wieczną katedrą. Zobaczymy tu także niezwykle efektowne domy w stylu plateresco, nawiązującym do geometrycznej ornamentyki mauretańskiej. Warte uwagi są także mosty – Paita z XVI w. i Puente del Rei z XVII w. Wiele budynków jest pamiątką po kolonialnej przeszłości.
Trzeba także wspomnieć o grobli Amado, która łączy stolicę Panamy z czterema wysepkami na Pacyfiku - Naos, Perico, Culebra i Flamenco. Powstała w 1913 r. i była początkowo falochronem Kanału Panamskiego. Docierała jedynie do Naos. Później, wraz ze zmianą statusu politycznego Panamy, falochron rozbudowano i przekształcono w przeprawę ułatwiającą komunikację między wyspami. Ma 6 km długości i stanowi atrakcję turystyczną - można stąd podziwiać całe miasto, a także statki wpływające do Kanału Panamskiego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl