Puszczykowo. Atrakcje. Zakątek na weekend

Puszczykowo leży na lewym brzegu doliny Warty. Miasto utworzono na terenach dawnych wsi Niwki, Puszczykówko, Nowe i Stare Puszczykowo. Puszczykowo to miasto-ogród o luźnej zabudowie skąpanej w zieleni.

Puszczykowo. Atrakcje. Zakątek na weekend
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

14.05.2010 | aktual.: 10.11.2019 20:42

Puszczykowo leży na lewym brzegu doliny Warty. Miasto utworzono na terenach dawnych wsi Niwki, Puszczykówko, Nowe i Stare Puszczykowo. Puszczykowo to miasto-ogród o luźnej zabudowie skąpanej w zieleni.

Znajdziemy tu wiele interesujących przykładów architektury letniskowej z początku XX wieku i międzywojnia: zabytkowe wille, dworki i pałacyki, dawne pensjonaty i zajazdy, a także interesujące budynki stacji kolejowych - drewniany w Puszczykowie i murowany w Puszczykówku. Do przyrodniczych atrakcji Puszczykowa należy Morena Puszczykowska – morenowy wał, wznoszący się ponad 50 metrów ponad dolinę Warty. Stroma krawędź moreny biegnie wzdłuż północnej części miasta, przy drodze Poznań-Mosina. Znajduje się tu także ścisły rezerwat przyrody „Puszczykowskie Góry”. Od 1948 roku, w Puszczykówku, mieszkał pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. W 1973 roku, jeszcze za życia artysty, w jego domu powstało muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera „Pod Totemem”. Do muzeum prowadzi Brama Słońca znad jeziora Titicaca. Przed wejściem do domu, stoi drogowskaz, wskazujący kraje odwiedzone przez pisarza w ciągu całego życia. W ogrodzie, nazwanym Ogrodem Tolerancji, można zobaczyć kopie rzeźb i budowli z wielu części świata.
Jest tu pomniejszona dwudziestotrzykrotnie piramida Cheopsa, Sfinks, głowa Olmeków z Meksyku, posąg z Wyspy Wielkanocnej czy Budda z doliny Bamjan w Afganistanie. Trwają prace wykończeniowe przy budowie kopii „Santa Marii” – okrętu Kolumba – w skali 1:1. W budynku, znajdują się eksponaty związane z pracą pisarską oraz ekspozycja przyrodnicza i etnograficzna. W części przyrodniczej można zobaczyć bogatą kolekcję motyli. Zbiory etnograficzne zawierają, przywiezione ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej, sprzęty, broń, ubiory, rzeźby, maski. Jedną ze ścian pracowni pisarza zajmuje regał, gdzie umieszczono tłumaczenia książek Arkadego Fiedlera. Muzeum prowadzą synowie pisarza Arkady i Radosław. Co roku, wspólnie z Biblioteką Raczyńskich, muzeum przyznaje nagrodę Bursztynowego Motyla dla autora najlepszej książki podróżniczej.

Wielkopolski Park Narodowy i Rogaliński Park Krajobrazowy

Puszczykowo to turystyczny łącznik pomiędzy Wielkopolskim Parkiem Narodowym a Rogalińskim Parkiem Krajobrazowym. Wielkopolski Park Narodowy, nazywany jest muzeum polodowcowego krajobrazu. Na niewielkiej przestrzeni można spotkać wszystkie charakterystyczne elementy krajobrazu polodowcowego - jeziora rynnowe, głazy narzutowe, wzgórza morenowe, owalne pagórki, zwane kemami i drumlinami oraz wały przypominające potężne nasypy kolejowe, zwane ozami. Inicjatorem powstania Wielkopolskiego Parku Narodowego był profesor Adam Wodziczko. Jego działalność doprowadziła do utworzenia dwóch pierwszych rezerwatów przyrody: w Puszczykowie i nad jeziorem Kociołek (w 1932 roku). Park powstał w 1957 roku. Na jego terenie jest 18 obszarów ochrony ścisłej. Ochroną objęte są także 32 pomnikowe drzewa i głaz narzutowy. Największą powierzchnię w parku zajmuje wysoczyzna morenowa z kulminacją Osowej Góry (132 m n.p.m). Obszar wysoczyzny przecinają potężne zagłębienia, wyżłobione przez wody, przepływające kiedyś pod czapą lodowca. W
rynnach leżą jeziora: Dymaczewskie, Witobelskie, Góreckie, Rosnowskie, Chomęcickie, Budzyńskie, Jarosławieckie, Kociołek, Skrzynka, Lipno, Wielkowiejskie i Trzcielińskie. Jezioro Dymaczewskie jest największym zbiornikiem na terenie Parku. Wzdłuż jego północnych brzegów ciągną się lasy. Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się rezerwat „Czaplisko” – miejsce żerowania czapli siwej. Nad zachodnim i południowym brzegiem, w rejonie wsi Dymaczewo Nowe i Stare, zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe z kąpieliskami i przystaniami. Jezioro Góreckie uznawane jest za najpiękniejsze jezioro Parku. Rynna, w której leży, ma kształt rogalika. Znajdują się na nim dwie wyspy. Na większej, porośniętej drzewami, Wyspie Zamkowej można zobaczyć ruiny zameczku, zbudowanego w 1825 roku przez Tytusa Działyńskiego. W Jeziorach, na stromym, wysokim brzegu znajdują się Dyrekcja i Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny WPN. Instytucja mieści się w obszernym, przypominającym pałac budynku wzniesionym w czasie II wojny światowej dla Arthura
Greisera, gubernatora Kraju Warty. Jezioro Kociołek to jedyne, na terenie parku, polodowcowe jezioro eworsyjne. Powstało w wyniku oddziaływania ruchu wirowego wód i kamieni pod lodowcem, które wydrążyły w podłożu owalny krater. Jezioro objęte jest rezerwatem ścisłym. Rogaliński Park Krajobrazowy leży w dolinie Warty między Puszczykowem, Mosiną i Śremem. Został utworzony w 1997 roku,w celu ochrony jednego z największych w Europie skupisk kilkusetletnich dębów szypułkowych. Najsłynniejsze trzy dęby rogalińskie: „Lech”, „Czech” i „Rus”, o obwodach 9,26, 7,26 i 6,35 metra, rosną w parku angielskim przy pałacu w Rogalinie. Inny potężny dąb, „Edward”, o obwodzie 6,50 metra, rośnie na zboczu doliny Warty, również w przypałacowym parku. Wszystkich wielowiekowych dębów jest tutaj blisko 1500, z czego 75 procent ma obwód pnia przekracający 2 metry, a ponad 50 obwód 5-6 metrów. 850 dębów to pomniki przyrody. Puszczykowo przecina czerwony szlak turystyki pieszej, który w jedną stronę prowadzi do najpiękniejszych miejsc
WPN, np. nad jeziora Góreckie i Kociołek, a w przeciwnym kierunku do Rogalina. Z parku przypałacowego w Rogalinie, w kierunku podmokłych łąk pradoliny Warty, biegnie ścieżka spacerowa.

Okolice

Szreniawa – pałac Bierbaumów, zbudowany w 1852 roku. Pałac i park należą do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Znajdziemy tu narzędzia i maszyny ze wszystkich gałęzi rolnictwa, rzemiosła i przetwórstwa. Podziw wzbudzają potężne lokomobile, zwane kiedyś parowozami drogowymi. Doroczną imprezą jest Retro Show, podczas której odbywają się pokazy pracy starych maszyn i urządzeń. Wieża widokowa z 1860 roku, z kaplicą grobową Bierbaumów. Stęszew - zachował się tu średniowieczny układ miasta z czasów lokacji. Wokół kwadratowego rynku wznoszą się niewielkie kamieniczki, najstarszy jest narożnikowy dom podcieniowy z II połowy XVIII wieku, z muzeum regionalnym. Barokowy kościół św. Trójcy z późnogotyckim rodowodem. Grodzisko, nad rzeką Samicą, nazywane Pańską Górą. Łódź - wieś na przesmyku największych jezior Wielkopolskiego Parku Narodowego: Dymaczewskiego i Witobelskiego. Drewniany Kościół św. Jadwigi z początku XVII wieku, z dobudowanymi w 1854 roku kaplicą grobową Potockich z Będlewa oraz
ośmioboczną zakrystią z lat 30. XX wieku. Manierystyczny ołtarz główny z połowy XVII wieku roku i późnogotycki krucyfiks z początku XVI wieku. Będlewo - pałac Bolesława Potockiego, wybudowany w 1866 roku, w stylu gotyku romantycznego. Ośrodek Konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN. Rogalin – zespół pałacowo-parkowy Raczyńskich (1768–1939).

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)