To miejsce odwiedza coraz więcej turystów. Ma nietypową atrakcję
Wodowskaz na Bugu we Włodawie staje się popularnym miejscem wśród osób odwiedzających te tereny. Teraz można również otrzymać specjalny certyfikat będący pamiątką z pobytu w mieście.
Z pewnością większość mieszkańców naszego kraju, choć raz słyszała nadawane każdego dnia w radiu komunikaty, w których podawany jest stan wody w rzekach. Wśród nich zawsze wymieniana jest Włodawa. Również przyjeżdżający do Włodawy turyści umieszczają wodowskaz na Bugu na swojej trasie punktów do odwiedzenia.
Wodowskaz na Bugu staje się coraz bardziej popularny
Choć o tego typu reklamie mogłoby pomarzyć wiele miast, to przez lata władze Włodawy jakby nie zauważały potencjału, jaki znajduje się w tym miejscu. Na próżno było szukać jakiejkolwiek tablicy informacyjnej, czy też drogowskazu prowadzącego w miejsce, gdzie znajduje się wodowskaz.
Również sama okolica tego miejsca pozostawiała wiele do życzenia. Na miejscu dostrzec można było umieszczoną na drzewie deskę z napisem informującym, że to właśnie tutaj prowadzone są pomiary.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacje na Rodos już możliwe? "Czuć zapach spalenizny, ale życie toczy się normalnie"
Kilka lat temu wszystko się jednak zmieniło. Pracownicy włodawskiego MPGK uporządkowali teren przy wodowskazie. Obok słupa granicznego ustawili altanę, ławki i stojaki na rowery. Pojawiła się również rzeźba wodnika wykonana przez jednego z włodawskich rzeźbiarzy. Przy ulicy Lubelskiej stanął zaś specjalny znak, który ułatwia turystom dotarcie do wodowskazu.
Ochotnicy mogą otrzymać specjalny certyfikat
Teraz osoby, które przyjadą do Włodawy i odwiedzą wodowskaz, mogą również otrzymać specjalny certyfikat. Jak wskazuje burmistrz Wiesław Muszyński, świadectwo odczytu stanu wody na Bugu we Włodawie na pewno będzie wyjątkową pamiątką z pobytu w mieście.
Aby je uzyskać, wystarczy odczytać bieżący poziom wody i udokumentować ten fakt zdjęciem. Następnie należy przyjść do Informacji Turystycznej we Włodawie przy ul. Partyzantów 25 i odebrać certyfikat.
Czytaj także: Nie wpuścili Polaka na pokład. Wszystko przez nieuwagę
Stan wody na Bugu we Włodawie zaczęto mierzyć systematycznie w 1897 r. Pierwszy wodowskaz zlokalizowany był w pobliżu nieistniejącego już mostu kolejowego na linii Chełm – Brześć. Wodowskaz w obecnej lokalizacji powstał w 1922 r. i do dziś prowadzona jest tu obserwacja stanów Bugu.