Seul
Kraj: | |
Położenie: | Seul jest położony w centralnozachodniej części Półwyspu Koreańskiego nad rzeką Han. Seul znajduje się blisko strefy zdemilitaryzowanej (DMZ) |
Strefa czasowa: | KST |
Waluta: | won południowokoreański (KRW) 1000 KRW = 3,5 PLN |
Seul jest jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Na każdy metr kwadratowy w stolicy Korei Południowej przypada 15 tys. mieszkańców. Żyje tu 10 milionów osób. Seul uznaje się dzisiaj za miasto bardzo dynamicznie się rozwijające, nowoczesne, z sięgającymi nieba wieżowcami, ale to tylko jedno oblicze Seulu. Pamiętajmy, że miasto powstało w 18 r. n.e. i rozciąga się na terenach starej stolicy z dynastii Joseon leżącej w dolinie Cheonggyecheon będącej dopływem rzeki Han. Stanowi ona symboliczną linię graniczną dla nowoczesnego i tradycjonalistycznego Seulu.
Seul – najważniejsze informacje
Na jednym brzegu znajdziemy oazę zieleni, spokoju i pamiętających najdawniejsze czasy zabytków, a z drugiej strony rzeki – tętniąca życiem nowoczesną metropolię. Zwiedzając Seul, warto zobaczyć obie jego twarze, skosztować lokalnej kuchni (w zasadzie trzeba się przygotować na to, że europejskich produktów nie znajdziemy w sklepie), poznać tutejszą kulturę i uruchomić aplikację turystyczną w telefonie.
Tak, tak Seul jako miasto uchodzące za technologiczną stolicę Korei Południowej przygotował specjalną aplikację turystyczną na smartfony, która ma ułatwić zwiedzanie Seulu, korzystanie z komunikacji publicznej, znalezienie noclegu i miejsca na obiad. Nic w tym dziwnego, Seulowi zawdzięczamy wszakże takie koncerny elektroniczne, jak LG i Samsung. Warto wiedzieć również, że Seul jest wprost naszpikowany punktami darmowego dostępu do Wi-Fi.
Seul – czas
Bardzo ważnym elementem opracowywania planu wycieczki do Seulu jest przygotowanie się na zmianę czasu. W Korei obowiązuje czas KST, co stwarza siedmiogodzinną różnicę in plus między Seulem i krajami Europy. W początkowych dniach pobytu w Seulu może się to okazać kłopotliwy, dlatego warto się przygotować na to, że podróż z Polski do Seulu jest podróżą w czasie i przestrzeni.
Seul – wiza
Niestety przekroczenie granicy Korei Południowej wymaga okazania ważnego paszportu i wizy, jeśli zamierzamy się uczyć w tym kraju albo pracować. Z tego obowiązku zwolnieni są turyści, jeśli czas ich pobytu w Seulu nie będzie dłuższy niż 90 dni.
Seul – co warto zobaczyć?
Co prawda włodarze Seulu starają się wykreować wizerunek stolicy jako miejsca nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie, ale nie należy zapominać, że intensywny i dynamiczny rozwój Seulu dokonał się właściwie w ciągu ostatnich 60 lat, a miejsc pamiętających najdawniejszą historię jest tutaj całe mnóstwo.
Najważniejszym zabytkiem w Seulu jest pałac Changdeokgung wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pałac Kwitnącej Cnoty, bo tak należałoby dosłownie przetłumaczyć jego nazwę, należy do kompleksu Pięciu Wielkich Pałaców z dynastii Joseon. Pałac w Seulu powstał w XV w. i służył wówczas jako letnia rezydencja królewska. Przy budowie Pałacu Kwitnącej Cnoty wykorzystano naturalną rzeźbę terenu, co sprawia, że budynek pięknie komponuje się z otaczającą go przyrodą. Pałac w Seulu można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, a bilet uprawniający do wejścia do środka kosztuje 3000 KRW (czyli ok. 10 PLN). Obok Pałacu Kwitnącej Cnoty znajdują się również przepiękny stary ogród Huwon, który można zobaczyć, uiszczając opłatę biletową w wysokości 5000 KRW (niecałe 17 zł).
Pozostałe cztery z wielkich pałaców w Seulu to:
- Gyeongbokgung, co po polsku oznacza Pałac Wielce Błogosławiony przez Niebo;
- Changgyeonggung – trzeci z wielkich pałaców Seulu, znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie Changdeokgung;
- Gyeonghuigung, czyli po polsku Pałac Najjaśniejszej Harmonii nazywany również Pałacem Zachodnim;
- Deoksugung ostatni z wielkiej piątki pałaców Seulu powstawał przez 500 lat, tuż obok Deoksugung znajduje się Muzeum Sztuki.
Wszystkie z wymienionych pałaców dynastii Joseon w Seulu zachwycają pięknem architektury. Niegdyś miały również przebogate wyposażenie: dzieła sztuki, meble, wazy itp. Zostały niestety złupione podczas japońskiej okupacji i wojny koreańskiej. Budynki udało się co prawda odrestaurować, ale bezcennych wnętrz pałaców już nie. Pałace dynastii Joseon są położone w dzielniach Jongno-gu i Jung-gu, do których w wygodny sposób można dojechać seulskim metrem.
Będąc w Seulu, warto zobaczyć również świątynię Jongmyo zlokalizowaną naprzeciw Changdeokgung i Changgyeonggung. To kolejny z bardzo cennych zabytków Seulu. Pochodzący z XIV w. przybytek konfucjańskiej świątyni również jest pozostałością dynastii Joseon. Tutaj również znajdują się grobowce królewskie, które razem z Jongmyo zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Nieco bardziej nowoczesny Seul możemy poznać, odwiedzając np. Muzeum Sztuki Samsung albo tzw. Żywe Muzeum (Insadong Branch), w którym zgromadzono największą w Korei ekspozycje dzieł sztuki 3 i 4D. Perłą w architektonicznej koronie Seulu jest Lotte World Tower, która symbolizuje spotkanie nowoczesności z tradycją, natury z najnowszymi zdobyczami technologicznymi i nieograniczone ludzkie możliwości.
Seul – lokalna kuchnia
Kuchnia koreańska jest uznaną na całym świecie przedstawicielką kuchni azjatyckiej. Składniki bazowe dla mnóstwa dań kuchni koreańskiej to: ryż, warzywa, różnego rodzaju mięsa, owoce, owoce morza, ostre przyprawy i makarony. Wśród dodatków smakowych króluje sos sojowy, olej sezamowy, czosnek, imbir, doenjang (krem z soi sfermentowanej) i gochujang (pasta z poddanych fermentacji papryczek chilli).
Bez wątpienia narodowym symbolem wśród kulinariów Korei jest kimchi, czyli lokalny przysmak przygotowywany z kiszonych warzyw: kapusty, rzepy, ogórka z dodatkiem czosnku, cebuli i papryczek chili. Przechadzając się ulicami Seulu, właściwie na każdym kroku możemy spotkać restauracje serwujące kimchi w różnych wariantach.
Warto wiedzieć, że Seul jest prawdziwym rajem dla miłośników street foodów. Znajdziemy tutaj najrozmaitsze dania, poczynając od przekąsek smażonych w głębokim tłuszczu, przez koreańską wariację nt. sushi i noodle aż po rybne ciasta i placki jajeczne. Wszystko dostajemy w kilka minut, jest niezwykle smaczne i bardzo tanie. Seulskie danie kupione w food trucku kosztuje zwykle 1000 KRW, czyli 3,30 PLN. Seul jest więc prawdziwą gratką dla smakoszy.
Seul – kultura
Seul jest co prawda na szczycie technologicznego rozwoju i zachwyca swoją nowoczesnością, ale mieszkańcy stolicy Korei Południowej ciągle respektują zwyczaje i tradycje głęboko zakorzenione w ich kulturze. Koreańczycy są narodem o bardzo dobrych manierach. Społecznym wymogiem jest w Seulu okazywanie szacunku osobom, które uważa się za wyższe rangą: rodzicom, nauczycielom, osobom starszym, rodzeństwu i współpracownikom.
Seulczycy ponad wszystko cenią swoją rodzinę. Zawsze mają również na uwadze fakt, że ich działania jako jednostki powinny przynosić chlubę krewnym, firmie, w której pracuje, a także całemu krajowi. Przed wycieczką do Seulu warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami etykiety:
- Zawsze zdejmuj buty tuż po wejściu do domu, świątyni, hotelu czy pensjonatu i postaw je przy drzwiach.
- Witaj się z miejscowymi krótkim skinieniem głowy. Ten gest uchodzi za najbardziej szanowany rodzaj pozdrowienia.
- Podawaj i odbieraj przedmioty, używając zawsze obu rąk.
- Nie proponuj napiwku kelnerom i pracownikom hotelowym. Ich przyjmowanie nie jest w dobrym tonie.
Seul – pogoda
Wiosna jest bez wątpienia najpiękniejszą porą roku w Seulu. Miasto jest wtedy pełne kwitnących kwiatów i drzew, w tym słynnych wiśni. Wówczas pogoda w Seulu dopisuje, temperatura jest przyjemnie ciepła, choć wieczorami przydałaby się kurtka. Latem natomiast Seul staje się miastem dusznym, parnym, często zdarzają się wówczas ulewne deszcze. Warto też wiedzieć, że wiosną ceny w hotelach i koszty podróży z Polski do Seulu stają się nieco niższe.
Jak dolecieć z Polski do Seulu?
Najwygodniejszym sposobem na dotarcie z Polski do Seulu jest skorzystanie z połączeniem oferowanych przez LOT, który jakiś czas temu uruchomił bezpośrednie loty między Warszawą i Seulem. Nieco tańszym sposobem jest lot z takich europejskich miast, jak: Londyn, Frankfurt, Paryż. Szukając tanich lotów do Seulu, warto rozejrzeć się wśród połączeń przez Chiny, np. z Pekinu. Na takich trasach bardzo często zdarzają się bowiem promocje.
Kiedy warto lecieć do Seulu?
Najlepszy okres do zwiedzania Seulu przypada od marca do maja i września do listopada. Wówczas pogoda w Seulu jest łagodna (najwyższe dzienne temperatury nie przekraczają 25 stopni) i koszty podróży są nieco niższe. Najlepiej unikać spędzania letnich wakacji w Seulu, ponieważ w mieście przypada wtedy tzw. pora monsunowa, robi się duszna i parno. Wtedy też Seul jest najbardziej oblegany przez turystów i trudno o zakwaterowanie w przystępnej cenie.
Przykładowe ceny | – danie z food trucka 1000 KRW (ok. 3 PLN) |
Komunikacja | – metro (to najlepszy sposób na podróżowanie po Seulu dla obcokrajowców, ponieważ nazwy stacji wyświetlają się również po angielsku) |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 7 751 km |
Lotniska |
Komentarze