Trwa ładowanie...

Tajemnica Stonehenge rozwiązana? Obalono wcześniejsze teorie

Czyżby rozwiązano jedną z największych tajemnic współczesnego świata? Naukowcy z Wielkiej Brytanii przedstawili wyniki badań, które obalają dotychczasowe teorie.

Tajemnica Stonehenge rozwiązana? Obalono wcześniejsze teorieŹródło: iStock.com
dh07rg5
dh07rg5

Zespół 12 geologów i archeologów z Wielkiej Brytanii opublikował w tym miesiącu wyniki badań dotyczących prehistorycznych pomników z dwóch kamieniołomów znajdujących się w Stonehenge. Ustalili oni, że pochodzą one z zachodniej Walii. Ponadto odkryli też ślady prehistorycznych narzędzi oraz wykopalisk, których wiek szacowany jest na 3 tys. lat p.n.e., a więc okresu, kiedy została zbudowana pierwsza część Stonehenge.

To znalezisko pozwoliło naukowcom stwierdzić na 100 proc., że w budowie Stonehenge uczestniczyli ludzie. Obalili w ten sposób teorię, że kamienne obeliski zostały przeniesione przez lodowiec.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że kamienie pochodzą z Preseli Hills w Anglii, ale nowe badania pozwalają im obalić twierdzenia dotyczące położenia skał, które ustalone zostało w 1923 r. przez brytyjskiego geologa Herberta Henry'ego Thomasa.

Z nowych badań wynika, że kamieniołomy Carn Goedog i Craig Rhos-y-felin znajdują się po północnej stronie wzgórza, a więc obok miejsca, które dotychczas było uznawane za ich położenie.

dh07rg5

Zastanawiano się również nad transportem bloków skalnych. Odrzucono przypuszczenia, że transportowano je dopływami rzeki, znajdującymi się w pobliżu południowej strony wzgórza. Natomiast jest całkiem prawdopodobne, że kamienie zostały przeciągnięte po ziemi z Walii do Anglii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tajemniczy krąg 200 km od granicy Polski. Niepokojące wnioski po 27 latach badań

dh07rg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh07rg5