Wieża, która pozwala wyjrzeć ponad drzewa. Dotrzesz tam w półtorej godziny

Eliaszówka to jeden ze szczytów malowniczego Beskidu Sądeckiego. Wznosi się na wysokość 1024 m n.p.m., a na jego szczycie stoi 20-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać fantastyczne widoki na polską i słowacką stronę.

Eliaszówka pozwala na podziwianie wspaniałych widoków na Beskid Sądecki
Eliaszówka pozwala na podziwianie wspaniałych widoków na Beskid Sądecki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Eliaszówka znajduje się bowiem tuż przy granicy i jest najwyższym szczytem Gór Lubowelskich – pasma górskiego uznawanego przez naszych południowych sąsiadów za odrębne od Beskidu Sądeckiego.

Na Eliaszówkę warto wybrać się nie tylko dla podziwiania pięknych widoków, a także, aby spędzić tu nieco więcej czasu – na szczycie można bowiem rozpalić ognisko oraz odpocząć w wiacie turystycznej.

Najkrótszy szlak turystyczny na Eliaszówkę

Na Eliaszówkę można wejść na kilka sposobów. Na szczyt prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych, z których większość ma swój początek w pobliżu miejscowości Piwniczna-Zdrój. Nic więc dziwnego, że większość turystów to właśnie tu zatrzymuje się na nocleg, traktując Piwniczną-Zdrój jako doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całej malowniczej okolicy.

Najkrótszy szlak turystyczny na Eliaszówkę liczy ok. 3,5 km, a jego pokonanie zajmuje niewiele ponad godzinę. To świetna propozycja na spacer na łonie natury, a także szansa na zobaczenie jednej z piękniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim.

Aby wejść na szlak, musimy najpierw dostać się na przełęcz Obidza. To wyjątkowe miejsce, z którego roztaczają się piękne widoki. Przełęcz leży na wysokości 908 m n.p.m. i można do niej dojechać bezpośrednio samochodem.

Sama trasa jest wygodna, prowadzi przez las, a po drodze czekają na nas punkty widokowe, na których można zatrzymać się na krótki postój, połączony z podziwianiem piękna górskiej panoramy. Trasa biegnie przez malowniczą polanę Litawcową, która oferuje doskonały widok na Tatry. Polana ta ma bardzo ciekawą historię, gdyż przez II wojną światową stanowiła własność łemkowskiej wsi Biała Woda.

Wieża widokowa otoczona jest lasami
Wieża widokowa otoczona jest lasami© Adobe Stock

U celu podróży. Co oferuje nam Eliaszówka?

Po ok. 1,5 godz. spokojnego marszu szlakiem z przełęczy Obidza docieramy do celu naszej wędrówki – na szczyt Eliaszówka. Eliaszówka wznosi się na wysokość 1024 m n.p.m., przez co stanowi najwyższy szczyt w Górach Lubowelskich. Przed II wojną światową zbocza góry były niemal całkowicie bezleśne – wykorzystywano je bowiem do celów pasterskich. Dziś porasta je las, przez który widoki stopniowo ulegają ograniczeniu. W ich podziwianiu pomaga jednak wieża widokowa, która pozwala sięgnąć wzrokiem ponad korony drzew i nacieszyć się niesamowitą panoramą okolicy.

Wieża widokowa na Eliaszówce wznosi się na wysokość 20 m i jest wybudowana z drewna. Ze znajdującej się na jej szczycie zadaszonej platformy widokowej widać m.in. pasmo Jaworzyny Krynickiej, Wielki Rogacz, Radziejową, a także Pieniny, Gorce, Babią Górę oraz majaczące w oddali Tatry. To miejsce, które oferuje jedne z piękniejszych widoków w całym Beskidzie Sądeckim – warto więc skusić się na wejście na wieżę i pozostać na niej tak długo, aż w pełni nacieszymy się roztaczającą się z niej panoramą.

Zimą na trasie można podziwiać wspaniałe widoki
Zimą na trasie można podziwiać wspaniałe widoki © Adobe Stock

Miejsca na relaks i odpoczynek na szlaku

Eliaszówka stanowi także doskonałe miejsce na odpoczynek, w którym można spędzić nieco więcej czasu. Specjalnie z myślą o turystach, którzy zdecydują się zatrzymać się w tym miejscu na dłuższy postój, czeka zadaszona wiata turystyczna, a także miejsce przeznaczone na ognisko.

Innym miejscem w okolicy, w którym można zatrzymać się na komfortowy postój, jest schronisko Chata Magóry. Decydując się na powrót na dół tym samym szlakiem, którym dostaliśmy się na Eliaszówkę, tuż przed przełęczą Obidza natkniemy się natomiast na bacówkę – jest to niezwykle klimatyczne miejsce, w którym można zjeść coś ciepłego, napić się kawy, a także zdecydować się zostać na dłużej. Bacówka na Obidzy oferuje bowiem noclegi, pełne wyżywienie, a także całkiem sporo atrakcji.

Źródło artykułu:WP Turystyka
górybeskid sądeckipiwniczna-zdrój
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)