Trwa ładowanie...

Wyprawa na Kilimandżaro – dach Afryki i okoliczne atrakcje

Kilimandżaro zdobyto po raz pierwszy w 1889 roku, kiedy przed Wystawą Światową ukończono również budowę Wieży Eiffla. Pierwszy Polak uczynił to 21 lat później. Góra Kilimandżaro od zawsze budziła grozę wśród okolicznych koczowniczych plemion, a nazywana była zarówno ”Górą światłości”, jak i ”Górą złych duchów”.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wyprawa na Kilimandżaro – dach Afryki i okoliczne atrakcjeŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Sergey Pesterev
d1e8hdz

Kilimandżaro – wyprawa życia

Zdecydowana większość z nas pozna Kilimandżaro jedynie na lekcjach geografii i z licznych dzieł sztuki. Tą najwyższą afrykańską górą fascynował się Ernest Hemingway, a jego opowiadanie zekranizowano i w 1952 roku powstał wzruszający melodramat Henry'ego Kinga ”Śniegi Kilimandżaro”, w którym główną rolę zagrał Gregory Peck. Kilimandżaro to również tło doskonałej animacji ”Król Lew”. Przy dobrej widoczności z Dachu Afryki widać wyspę Zanzibar, przynależną do Tanzanii i oddaloną od Kilimandżaro o około 400 kilometrów w linii prostej. Pierwszą próbę zdobycia Kilimandżaro podjęto w 1861 roku, ale niemiecki oficer z brytyjskim geologiem dotarli jedynie do wysokości 2,5 tysiąca metrów n.p.m. Rok później kolejna wyprawa dotarła o prawie 2 kilometry wyżej. Pierwszy sukces w zdobyciu Kilimandżaro osiągnął za trzecim podejściem profesor geologii, Hans Meyer w 1889 roku, który wyruszył z Mombasy z kilkunastoosobową grupą, zakładającą obozy po drodze.

Południowy lodowiec Kilimandżaro Wikimedia Commons CC BY-SA
Południowy lodowiec Kilimandżaro Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Chris 73

Podróżując po Afryce, zdecydowanie warto wybrać się w okolicę Kilimandżaro. Wycieczka taka już na zawsze pozostanie w pamięci, a niezapomniane widoki mogą zainspirować niejednego do życiowych zmian. Góra Kilimandżaro to samotny masyw w Tanzanii, nieopodal pięknej Kenii. Wznosi się na imponującą wysokość 5985 metrów n.p.m., a budujące Kilimandżaro poszczególne szczyty są tak naprawdę trzema byłymi wulkanami. Shira oraz Mawenzi wygasły stulecia temu, jednak najwyższy wulkan Kibo (Uhuru Peak) pozostaje uśpiony – 400 metrów poniżej poziomu krateru znajduje się magma i wciąż tworzą się w środku gazy.

Ośnieżone szczyty Kilimandżaro Wikimedia Commons CC BY-SA
Ośnieżone szczyty Kilimandżaro Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Chris 73

Szczyt Kilimandżaro – pogoda jesienią

Biały Dach Czarnego Lądu eksploruje się turystycznie praktycznie od chwili jego zdobycia. Pierwszy szlak turystyczny na Kilimandżaro wytyczono bowiem już w 1898 roku, rezerwat przyrody utworzono w 1921 roku, a schronisko powstało w 1932 roku. Park Narodowy Kilimandżaro znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Środkową część Afryki, w której leży Kilimandżaro charakteryzuje klimat równikowy, z porą deszczową oraz suchą. Nie polecamy odwiedzania Tanzanii i Kilimandżaro pomiędzy kwietniem a czerwcem, kiedy w okolice występują tak zwane deszcze długie. Od października do grudnia napotkamy tam jedynie deszcze krótkie. Im większa wysokość, tym na Kilimandżaro bardziej pada. W październiku i listopadzie w Tanzanii temperatura powietrza w ciągu doby waha się od 21 st. C nocą do 30 st. C w ciągu dnia, a temperatura wody wynosi 27 st. C przy 9 godzinach słońca dziennie.

d1e8hdz

Z pięknej pogody w Afryce warto skorzystać, spędzając urlop w jednym z kurortów w południowo-wschodniej części kontynentu, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Wybraliśmy najpiękniejsze miejsca najbliżej Kilimandżaro w Tanzanii.

Wybrzeże Mombasy w Kenii Wikimedia Commons CC BY-SA
Wybrzeże Mombasy w Kenii Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Roma Neus

Wybrzeże Mombasy w sąsiedniej Kenii to cudowna lokalizacja na rajskie wakacje. Najpiękniejsza kenijska plaża Diani Beach to miejsce, gdzie hotele usytuowane są bezpośrednio w pierwszej linii brzegowej. Indian Ocean Beach Resort w tropikalnym ogrodzie z palmami i z basenem pozwoli zrelaksować się w pokojach w oryginalnym stylu suahili. Temperatury powietrza rzędu 30 st. C w ciągu dnia i 22 st. C nocą oraz ciepłe wody oceanu umilą wypoczynek w Kenii.

W Mombasie tuż przy plaży wzniesiono egzotyczny hotel Neptune Palm Beach (koniecznie odwiedźcie niedaleką Farmę Krokodyli Mamba Village Crocodile Farm). Cicha i spokojna okolica, klimatyzacja, pyszne posiłki z kuchni lokalnej oraz międzynarodowej, 2 bary i basen – i niczego więcej nie potrzeba.

Hotel Voyager Beach nad oceanem to kolejny wakacyjny strzał w dziesiątkę: tygodniowy wyjazd all inclusive z przelotami w super warunkach. Wi-Fi ma zasięg nawet na hotelowej plaży! Warto wybrać się do Parku Haller na typowo afrykańskie safari pośród dzikiej przyrody oraz do Fortu Jesus, obecnie muzeum, z końca XVI wieku.

Kilimandżaro – wejście na wulkan dla każdego

Wyprawy na Kilimandżaro są organizowane przez cały rok. Niewprawnym piechurom polecamy ciekawą formę zwiedzania Parku Narodowego Kilimandżaro wraz ze szczytem – wycieczkę helikopterem. Kilimandżaro, nazywana potocznie Kili, ma opinię łatwego szczytu do zdobycia, więc nie trzeba być od razu profesjonalnym alpinistą, aby zaplanować wyjazd do Tanzanii i Kenii. Na górę Kilimandżaro prowadzi sześć dróg, z czego najprostszą jest Rongai, uznawana jednak za najmniej malowniczą, a także Marangu, gdzie przy zmiennej pogodzie docenia się możliwość noclegu w drewnianych domkach na trasie. Najbardziej strome podejście Machame zajmuje do tygodnia, a widoki przez całą drogę w górę na Kilimandżaro dosłownie zapierają dech w piersiach. Najpiękniejszy ze szczytów Afryki oraz safari stanowią dwie wymarzone wycieczki dla wszystkich miłośników Czarnego Lądu, przygód oraz osób uprawiających trekking. Kilimandżaro pozostaje największą wolnostojącą górą na świecie.

d1e8hdz

W październiku do Kenii polecimy przykładowo z lotniska Chopina w Warszawie. W odległości kilometra od Narodowego Parku Morskiego Malindi Marine National Park znajdziemy Stephanie Ocean Resort, nadmorski kurort usytuowany na Wybrzeżu Malindi. W obiekcie w stylu masajskiej wioski nad samym oceanem codzienna muzyka na żywo. Blisko stąd chociażby do centrum (8 kilometrów) ze słynną kolumną Vasco da Gamy, najstarszym afrykańskim zabytkiem czy miasteczka Kilifi z meczetami, grobowcami i ruinami Mnarani, pozostałościami arabskiej osady.

Kolejnym polecanym hotelem w Kenii jest Scorpio Villas, kameralnie położony w tropikalnym ogrodzie, z prywatną, piaszczystą plażą (wydzieloną z Silversand), kilkoma basenami i kaskadową zabudową. Na terenie obiektu można odpłatnie skorzystać w oferty SPA oraz wypożyczalni sportów wodnych. Centrum Malindi znajduje się o 1,5 kilometra stąd, co umożliwia spacery i wycieczki w celu poznania kenijskiej kultury.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1e8hdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e8hdz