Trwa ładowanie...

Ferie 2019 – kiedy, gdzie i za ile?

Ferie zimowe oraz sezon narciarski coraz bliżej. Przygotowaliśmy krótkie informacje, które miejsca cieszą się największym zainteresowaniem wśród turystów.

Ferie 2019 – kiedy, gdzie i za ile?Źródło: Shutterstock.com
dnf75iw

Top 10 miejscowości na ferie zimowe

Nie da się ukryć, że od wielu lat triumf w tej kategorii święci Zakopane, które jest najchętniej wybieraną miejscowością wypoczynkową podczas ferii zimowych. Dotyczy to zarówno rodzinnych, jak i grupowych, zorganizowanych wypoczynków. Ma to swoje uzasadnienie – dogodne warunki do uprawiania sportów zimowych, wspaniała baza noclegowa czy też Puchar Świata w skokach narciarskich – to tylko niektóre powody, sprzyjające wyborom Zakopanego jako idealnego miejsca na wypoczynek zimą.

Nasz nr 1 to zdecydowany faworyt, jednak warto podkreślić, że różnice pomiędzy drugim i trzecim miejscem nie są tak duże i tak oczywiste. Na drugim miejscu znajduje się Karpacz, a na kolejnym Szczyrk, czyli odpowiednio Karkonosze i Beskidy. Miejsca te mogą pochwalić się, podobnie jak Zakopane, dogodną lokalizacją, bazą noclegową, licznymi atrakcjami, jak i wspaniałą infrastrukturą sportową, sprzyjającą uprawianiu sportów zimowych. Kolejne miejscowości wybierane przez turystów to najpopularniejsze miejscowości Karkonoszy, Tatr oraz Beskidów.

– Należy zauważyć również, że w pierwszej 10. znajdują się również dwie miejscowości nadmorskie – Kołobrzeg i Władysławowo, co świadczy o tym, że nie wszyscy wybierają góry na wypoczynek zimowy. W czołowej dziesiątce, oprócz wcześniej wymienionych, znajdują się również: Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska, Wisła, Bukowina Tatrzańska oraz Krynica-Zdrój. Zainteresowanie turystów w roku 2019 nie powinno ulec zmianie, jeśli chodzi o wybór miejscowości na wypoczynek – komentuje Kamila Miciuła z Nocowanie.pl.

dnf75iw

Tabela: Top 10 miejscowości w okresie styczeń – luty 2018 w oparciu o procentowy udział zapytań o nocleg w portalu Nocowanie.pl

Kiedy zaczynamy planować ferie?

Im bliżej ferii zimowych, tym większe zainteresowanie turystów dokonaniem rezerwacji noclegu. Warto podkreślić, że pierwsze zapytania o ferie, jak i o okres świąteczno-noworoczny, zaczynają pojawiać się już w sierpniu. Każdy kolejny miesiąc to wzrost zainteresowania i coraz więcej wysłanych wiadomości. Największa średnia ilość zapytań to miesiące: listopad i grudzień. Dotyczy głównie miejscowości w regionach górskich.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku miejscowości nadmorskich. Zapytania o noclegi w Kołobrzegu zaczynają pojawiać się już w miesiącach letnich i właśnie w maju i sierpniu przypada największa średnia ilość zapytań.

Które kategorie obiektów są najchętniej wybierane na okres ferii zimowych?
Zdecydowana większość turystów stawia na kwatery i pokoje (45,29 % wszystkich zapytań o nocleg w okresie ferii zimowych dotyczyło właśnie tej kategorii obiektów noclegowych). Na pozostałych miejscach w kręgu zainteresowań turystów znajdują się apartamenty, domki oraz pensjonaty.

Tabela: Procentowy udział zapytań o nocleg w poszczególnych kategoriach obiektów noclegowych w okresie styczeń-luty 2019

Ile zapłacimy za nocleg w okresie ferii zimowych?

W najpopularniejszych regionach górskich średni koszt noclegu dla 2 osób najkorzystniej kształtuje się w Pieninach i Górach Świętokrzyskich, najdroższe są Tatry.
Zauważalny jest wzrost cen w Tatrach o około 30 zł, w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Tabela: Średnie ceny noclegu dla 2 osób w górach wg regionów
Sprawdź, gdzie Polacy spędzili ferie zimowe w 2018 roku?

dnf75iw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnf75iw