Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jakie aplikacje pogodowe są odpowiednie na wyjazdy w góry?

Pogoda w górach zmienia się często w ciągu kilku minut. Orografia terenu i inne czynniki sprzyjają szybkiemu tworzeniu się chmur i występowaniu silnych wiatrów. Miłośnicy górskich wędrówek, narciarze i snowboardziści powinni zawsze sprawdzać prognozy pogody zanim wyjdą z ciepłego schroniska. Jakie aplikacje pogodowe są najlepsze na wyjazdy w góry?

Share
 Źródło: materiały partnera
d224xp6

Dlaczego powinno się codziennie sprawdzać pogodę w górach? 

Zmienna pogoda w górach nikogo nie powinna dziwić. Pogodny i ciepły poranek w dolinie nie oznacza, że po wejściu na szczyt pobliskiej góry turystów nie zastanie ulewa lub burza z piorunami. Aura zmienia się gwałtownie zarówno latem, jak i zimą, dlatego turyści i amatorzy białego szaleństwa powinni codziennie sprawdzać prognozy pogody. Dzięki regularnemu śledzeniu modeli meteorologicznych unika się niebezpieczeństwa spowodowanego burzą bądź wychłodzenia w czasie zawiei.

Sprawdzanie prognozowanej pogody w górach umożliwia turystom odpowiednie przygotowanie się do wyprawy na szlak oraz opuszczenie stoku przed gwałtownym pogorszeniem aury. Bez zapoznawania się z komunikatami pogodowymi, osoby spędzające czas w górach narażają się na wiele zagrożeń. Porywisty wiatr, silne mrozy oraz intensywne opady zwiększają ryzyko poślizgnięcia się na skałach, upadku na stoku, bądź uderzenia przez powalone drzewo.

Dzięki aplikacjom pogodowym użytkownicy na bieżąco śledzą prognozy i modele meteorologiczne. Z kilkugodzinnym wyprzedzeniem dowiadują się o przewidywanej zmianie pogody, co umożliwia bezpieczny powrót ze szlaku do schroniska lub opuszczenie stoku narciarskiego przed nadejściem śnieżycy.

d224xp6

Aplikacje pogodowe na smartfony - top 3 dla turystów 

Turyści przed każdym wyjściem na stok lub na górski szlak, powinni sprawdzić prognozę pogody na najbliższe godziny. Zapoznanie się z przewidywaniami meteorologów jedynie na kilka dni przed wyjazdem lub na początku pobytu w górach to za mało. Najdokładniejsza prognoza dotyczy tylko najbliższych 24-48 godzin. Prognozy długoterminowe są obarczone dużym rynkiem błędu.

Które aplikacje pogodowe są polecane do sprawdzania pogody w górach? Do tego celu poleca się przede wszystkim 3 aplikacje, dostępne za darmo. Oto one.

AccuWeather 

Aplikacja pogodowa AccuWeather jest wykorzystywana codziennie przez ponad 1,5 mld użytkowników na całym świecie. Jest dostępna na telefonach z Androidem. Użytkownicy cenią ją sobie za możliwość sprawdzania prognoz krótko- i długoterminowych dla różnych części świata. AccuWeather cechuje się wysoką dokładnością w określaniu lokalizacji użytkownika. Dzięki temu przedstawia wiarygodne informacje o pogodzie dla wielu miejscowości w górach.

1Weather 

Darmowa aplikacja 1Weather ma rozbudowany interfejs, w którym zamieszczono dokładne informacje o pogodzie. Użytkownik może sprawdzić nie tylko przewidywaną temperaturę i stopień nasłonecznienia, ale również ciśnienie atmosferyczne, prędkość wiatru i jego porywów lub indeks UV. Dodatkowo w 1Weather użytkownicy mogą ustalić kilka lokalizacji, dla których będą sprawdzą pogodę na kolejny tydzień. Prognozy będą aktualizowane dla nich na bieżąco, by jak najdokładniej oddać rzeczywiste warunki meteorologiczne.

d224xp6

WeatherPro 

Aktualizacja pogody z dokładnością do 3 godzin jest atutem tej aplikacji. W górach jest to ważne z wielu względów. WeatherPro uwzględnia między innymi spadki ciśnienia atmosferycznego i zmiany wilgotności powietrza, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do gwałtownego tworzenia się chmur burzowych. Dzięki aplikacji, wędrowcy i pozostali turyści otrzymają ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia zagrożeń atmosferycznych.

Stacje pogodowe w schroniskach i pensjonatach 

W górskich schroniskach i pensjonatach coraz częściej montowane są stacje pogodowe. Ich zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych na bieżąco. Urządzenie jest dokładniejsze niż termometr za oknem. Dzięki stacji pogodowej użytkownik otrzymuje wiarygodny pomiar temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego oraz siły wiatru. Dodatkowo stacje pogody obecne w ofercie Komputronik (https://www.komputronik.pl/category/17394/stacje-pogody.html) może rejestrować wyładowania atmosferyczne w czasie burzy.

Dzięki stacjom pogody w obiektach noclegowych w górach turyści mają dostęp do aktualnych informacji na temat warunków pogodowych na zewnątrz. Przed wyjściem na szlak mogą zawsze upewnić się, czy pogoda sprzyja bezpiecznym wycieczkom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej o technologiach umożliwiających śledzenie pogody na https://nano.komputronik.pl

Artykuł sponsorowany
d224xp6
d224xp6
d224xp6