Trwa ładowanie...
d1iisju

Krynica Morska

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Północna Polska, województwo pomorskie, na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską, na zachód od Trójmiasta

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Krynica Morska oddalona jest o 70 kilometrów, czyli o około godzinę jazdy od lotniska w Gdańsku. To niewielkie miasteczko spoczywa na skąpym skrawku lądu - Mierzei Wiślanej. Jest szalenie popularne, ale Krynicy udało się uniknąć charakterystycznych chociażby dla Półwyspu Helskiego wszechobecnych od czerwca do początków września tłumów turystów. Można tu odpoczywać samotnie w ciszy i spokoju bądź znaleźć przestrzeń rozrywkową.

Krynica Morska – historia

Według zachowanych dokumentów osadnictwo w Krynicy Morskiej, ówczesnej Lipie, rozpoczęło się już w 1258 roku. Przechodziła z rąk Krzyżaków pod władzę różnych sąsiednich miast (chociażby Elbląga i Gdańska), a po 1945 roku ostatecznie wyparto z okolicznych terenów jednostki niemieckie. Tutejszy ośrodek wypoczynkowy był niezwykle oblegany przez turystów, początkowo przede wszystkim górników z Górnego Śląska oraz Warszawiaków i Elblążan. Być może również dlatego, że jako pierwszy dysponował kolorowym telewizorem. Do niedalekich Piask, blisko granicy z ZSRR, przybywali naturyści i nie przeszkadzała im w pobycie na plaży nieustanna obserwacja czujnych pograniczników.

Lata 60. to najwspanialszy w dziejach okres świetności Krynicy Morskiej, kiedy powstały wszystkie zakładowe ośrodki wczasowe. W 1970 roku odkryto tutaj bogate w jod źródła solankowe, co przyciągało rzesze kuracjuszy w każdym wieku. Od początku lat 90. (otrzymanie przez rybacką osadę praw miejskich) Krynica Morska to jedyne miasto na Mierzei Wiślanej.

Krynica Morska – pogoda

Czysta woda Morza Bałtyckiego i bogate w jod powietrze przyciągają do Krynicy Morskiej turystów równie silnie, co piękna pogoda. Teren miasta podlega w całości pod teren Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Nad polskim morzem zazwyczaj wieją silne wiatry, co latem stanowi doskonałą ochłodę podczas plażowania, jednak zimą może być uciążliwe. W najcieplejszych miesiącach roku woda w Bałtyku ma w ciągu dnia zazwyczaj maksymalnie 16-17°C. Pomiędzy czerwcem a sierpniem zdarzają się okresy upalnej pogody, a temperatura może utrzymywać się około 30°C.

Krynica Morska – noclegi

Gdzie nocować w Krynicy Morskiej?

  • Krynica Morska – domki letniskowe: komfortowe noclegi dla kilku osób można tu znaleźć już za 300 złotych.
  • Krynica Morska – hotele i wille: nocleg za dwuosobowy pokój ze śniadaniami kosztuje tu co najmniej 200 złotych.
  • Krynica Morska – apartamenty blisko morza: noclegi dla czterech osób są już od 300 złotych za dobę.
  • Krynica Morska – pokoje w domach gościnnych to najbardziej ekonomiczna opcja. Nocleg dla dwóch osób znajdziemy nawet poniżej 100 złotych.

Krynica Morska – atrakcje

Co warto zobaczyć w Krynicy Morskiej?

  • Latarnię morską w Krynicy z lat 50. XX wieku z setką schodków, wzniesioną w miejscu obiektu wysadzonego przez wycofujących się w ostatnim roku drugiej wojny światowej Niemców. To najbardziej wysunięty na wschód obiekt tego rodzaju w Polsce o wysokości 53 metrów. Nieopodal znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich. Obiekt jest otwarty w sezonie letnim od 10. do 18.
  • Wielbłądzi Garb, najwyższą wydmę (49,5 metra) w okolicy Krynicy Morskiej i najwyższą stała wydmę w Europie.
  • Port Krynica Morska, gdzie stacjonują obiekty wodne rożnej kategorii.
  • Kościół parafialny z 1938 roku.
  • Obszar ochrony siedlisk "Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana" oraz rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej.
  • Ulicę Teleexpressu, jedną z najsłynniejszych w Polsce.

Krynica Morska – plaże

Krynica Morska to bardzo zielone miasto. Usytuowana jest na Zatoce Gdańskiej i zamyka Zalew Wiślany. Ma cztery przystanie morskie, własny port oraz kąpielisko. Piaszczysta plaża jest obszerna i bardzo czysta. Mierzeja Wiślana to mnóstwo porośniętych sosnowo-bukowym lasem wydm z ciekawą roślinnością, wysokimi wzniesieniami, dziką przyroda, zwierzętami i bogatym w rożne gatunki ryb Zalewem Wiślanym.

Krynica Morska – lokalne potrawy

W Krynicy Morskiej niepodzielnie królują ryby: panierowane i smażone z frytkami i surówką, pieczone oraz grillowane. Warto udać się wcześnie rano w okolicę portu i spróbować kupić od powracających z porannych połowów kutrami rybaków świeże ryby. Zazwyczaj oferują oni bowiem najniższe ceny, a dodatkowo nieproszeni patroszą wszystkie zakupione okazy i pakują je w reklamówki. Wystarczy tylko umyć, opanierować i usmażyć przysmaki prosto z Morza Bałtyckiego.

Co zjeść w Krynicy Morskiej? Przede wszystkim ryby pochodzące z Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego (nie pstrąga!), czyli:

  • Flądrę.
  • Śledzia.
  • Dorsza.
  • Turbota.
  • Solę.
  • Tatar z łososia.
  • Zupę rybną.
  • Lody.
  • Gofry.
Krynica Morska
Przykładowe ceny

- Bilet na latarnię morską: 6 i 4 zł;
- obiad: od 20 zł, zestaw dnia: od 15 zł;
- gofr z bitą śmietaną: od 8 zł;
- piwo w knajpce: od 8 zł;
- kawa: od 7 zł.

Komunikacja

Taksówki

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 342 km, około 4 h 25 min jazdy; od Krakowa: 622 km, około 6 h 25 min jazdy; od Wrocławia: 593 km, około 5 h 42 min jazdy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iisju
d1iisju
d1iisju
d1iisju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj