Nowe rozdanie – czym Sztynort przyciąga gości?
Znany z największego na Mazurach portu żeglarskiego Sztynort to mekka wielu pokoleń fanów sportów wodnych. Dziś, na fundamentach lokalnej tradycji i przyrodniczego bogactwa Mazur, historia miejscowości radykalnie zmienia swój bieg.
Autentyczny klimat Mazur w nowoczesnej odsłonie
Mazury to ponad 2600 jezior, 11 rezerwatów przyrody, 8 parków krajobrazowych. Lasy po horyzont, bocianie gniazda na co drugim kominie i bezkresne pola – trudno tu nie myśleć o przyrodzie. Wydaje się, że w tej części Polski życie toczy się leniwie, ale nie w Sztynorcie. Miejscowość nie zwalnia tempa ani na chwilę i zmienia się na każdym kroku, oferując swoim gościom coraz więcej całorocznych atrakcji.
Nowy Sztynort wychodzi poza sztywną ramę banału i konwencji. Pobyt tutaj to doskonała okazja, aby wziąć udział w szkoleniu motorowodnym, nurkowym lub żeglarskim na niemal każdym poziomie zaawansowania. Swoje umiejętności warto sprawdzić dzięki nowoczesnemu symulatorowi do szkoleń regatowych lub w ramach organizowanych regat, z kolei wymarzony jacht można kupić na corocznej Mazurskiej Giełdzie Jachtów. W nadchodzącym roku ukończona zostanie także budowa Multimedialnego Centrum Żeglarstwa i Ekologii.
Nowy Sztynort - Osada Wolności (MP MICE Tour® 2022)
Etos żeglarstwa jest na Mazurach mocno zakorzeniony, ale Sztynort oferuje znacznie więcej. Każdy znajdzie tutaj przestrzeń, w której poczuje się dobrze. Wielbicieli jednośladów na pewno zainteresuje rekomendacja Sztynortu jako MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Bez względu na ulubiony sposób spędzania czasu po dniu pełnym wrażeń każdy na pewno doceni relaksującą sesję w saunie na wodzie zakończoną skokiem do jeziora lub morsowaniem.
Wszystkie smaki Sztynortu
Pochłonięty imprezami na jachtach, ogniskami i koncertami, Sztynort w sezonie długo nie zasypia. W letnie wieczory w tutejszej tawernie zawsze gra przynajmniej kilka gitar, a pieśni niosą się echem po całym porcie. To podobno zasługa lokalnej nalewki o aromatycznym i mocno orzeźwiającym smaku, której naprawdę trudno się oprzeć. Fani złocistego trunku mają natomiast do wyboru piwa kraftowe z lokalnych browarów.
W ramach przerwy od pływania w Sztynorcie można zanurzyć się także w smakach Portugalii. Caldeirada, bifana czy boskie ciasteczka pastel de nata smakują tak samo dobrze nad jeziorem jak u wybrzeży Atlantyku. Wielbiciele lokalnych przysmaków opartych na regionalnych produktach koniecznie powinni spróbować przysmaków takich jak mazurska ryba z lokalnego połowu, gołąbek z dzika czy pierogi z bakłażana.
Workation: balans między pracą a wypoczynkiem
Czy pracę można zabrać w podróż? Jeszcze dwa lata temu pewnie nie byłoby takiej możliwości. Obecnie praca zdalna jest popularniejsza niż kiedykolwiek. Nowoczesne przestrzenie coworkingowe, które już w przyszłym roku powstaną w Sztynorcie, będą wyróżniać się nie tylko designem, ale przede wszystkim wyjątkową lokalizacją. Odświeżający jogging leśnymi dróżkami przed męczącym dniem w pracy, zwiedzanie pałacu Lehndorffów w czasie przerwy podczas szkolenia czy wakeboarding po telekonferencji? Każdy dzień to nowe możliwości.
Na dobrej fali
Projekt pn. "Nowy Sztynort – Osada Wolności", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Poddziałania 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP. Założeniem i głównym celem projektu jest wdrożenie innowacyjnego na skalę europejską produktu sieciowego z zakresu turystyki, medycyny i zdrowia, wykorzystującego potencjał regionu Wielkich Jezior Mazurskich.
Jeszcze do niedawna mówiło się, że zagospodarowanie Sztynortu wymaga tytanicznego nakładu pracy i sił. Wszystko jednak wskazuje na to, że dla twórców nowej koncepcji tego miejsca nie ma rzeczy niemożliwych. Warto odwiedzić Sztynort w dowolnej porze roku, aby poczuć jego unikalną atmosferę.
Więcej informacji o Nowym Sztynorcie znajduje się na stronie nsow.pl oraz na profilu facebook.com/nowy.sztynort.